Nárok na odstupné

Od: Datum: 07.10.12 15:33 odpovědí: 8 změna: 08.10.12 12:55

Dobrý den, mám dotaz. Asi před měsícem jsem podal ukončení prac. poměru z důvodu nevyplácení mzdy. Zaměstnavatel mě však upozornil že výpověd je platná až na to, že je neplatná část s odstupným (3 měsíce).A proto mě dal svoji výpověd, kde o odstupném nebylo ani slovo, ale dlužil mě výplatu kterou nemám na učtě už 30 dní od termínu kdy měla výplata na učtě být. Chtěl jsem se zeptat zda ani v tomto případě nemám nárok na odstupné.Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.12 16:12
avatar

Jestliže vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu ani po lhůtě delší než 14 dnů po uplynutí její splatnosti, pak jste mohl rozvázat pracovní poměr výpovědí nebo okamžitým zrušením, přičemž by vám náležel náhrada mzdy za dva měsíce (délka výpovědní doby). Odstupné v těchto případech nenáleží, a není ani rozhodující, zda v písemném vyhotovení výpovědi je či není odstupné zmíněno. Pokud vám dal výpověď z pracovního poměru zaměstnavatel, náleží vám odstupné, jestliže byla dána výpověď podle § 52 písm. a - d zák. práce. Vy jste však ve svém dotazu neuvedl důvod, pro který jste výpověď dostal, proto nelze dát přesnou odpověď.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: roxy*
Datum: 07.10.12 17:54

Já ji podal z duvodu že mi zaměstnavatel neplatil, donesl jsem mu výpověd ale řekl že je neplatná, tak byla podáná dohodou(bez důvodu).Už je to 30 dní od data kdy mě měl dat mzdu, a tu mi stále nedal, tak právě jestli ted nemám nárok na odstupné ikdyž tam nepracuji ale stále mi dluží peníze...

Od: asd*
Datum: 07.10.12 18:04

dohodou = bez nároku na odstupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 18:10
avatar

Výrok o neplatnosti výpovědi může vyjádřit jen soud (jak vám zaměstnavatel zdůvodnil, že výpověď považuje za neplatnou)? Jestliže výpověď měla stanovené náležitosti, byla platná. Nemohl jste dát výpověď dohodou - nic takového neexistuje. Pravděpodobně jste požádal o ukončení pracovního poměru dohodou a zaměstnavatel na žádost přistoupil. Na odstupné nárok nemáte, náleží vám však mzda za dobu, kdy jste u zaměstnavatele pracoval. Obraťte se na úřad práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.10.12 07:47
avatar

Všichni rádci jsou tady chytřejší než já v této věci. Ale jenom maličkost - myslím si, že Vás vedoucí pěkně ošulil. Pokud jste se tedy na skončení pracovního poměru DOHODLI, tudíž obě strany a oba to podepsali, nenáleží Vám NIC. Tedy jenom ta výplata za dobu, kdy jste tam ještě pracoval a nedostal zaplaceno. Odstupné žádné.

Na tohle velký pozor - žádnou rádoby dohodu nikdy nepodepisovat. Potom, když už tam podpis je, se nedá vůbec nic dělat. Jaga.

Zbytečně jste se připravil o peníze a jistě je potřebujete, jako my všichni. Škoda.*cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 07.10.12 18:57

Obávám se, že tě zaměstnavatel nachytal. Jestli to chápu dobře: tys mu donesl výpověď pro neplacení mzdy. On ji měl přijmout a dlužil by ti tu nevyplacenou mzdu, plus další dvouměsíční místo výpovědní lhůty. Jelikož tě ukecal a dal ti podepsat rozvázání PP dohodou, ty jsi mu to podepsal, tudíž jste se dohodli a bude ti dlužit jen tu mzdu, kterou ti nevyplatil. Škoda. Chápu, že člověk v tomto případě jedná dost ve stresu. Příště radší vzít, zkonzultovat s právníkem, na pracáku nebo jinde a pak teprve něco podepisovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 01:02
avatar

Roxy, dal jste opravdu výpověď?

Zaměstnanec může pro nevyplacení mzdy nebo její části ve lhůtě 15 dnů po období její splatnosti pracovní poměr (PP) písemně zrušit (zrušení PP není výpověď). Zaměstnanec však může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, tedy i z důvodu nevyplacení mzdy.

O neplatnosti výpovědi ani zrušení PP nemůže rozhodovat zaměstnavatel, to by musel soud.

___ Zaměstnanci, který zruší pracovní poměr pro nevyplacení mzdy, náleží náhrada mzdy za dobu odpovídající délce výpovědní doby (nárok na odstupné byl do 31. 12. 2011; od 1. ledna 2012 je nárok už "jen" na zmíněnou náhradu mzdy).

___ Pokud jste však přistoupil na návrh zaměstnavatele, stornoval písemné zrušení PP a rozvázal PP dohodou, nevznikl Vám nárok na náhradu mzdy ani na odstupné .

___ Učiní-li obě strany nějaký právní krok, platí ten, který nastal dříve.

Takže jestli jste pracovní poměr písemně zrušil, je naopak neplatná dohoda o rozvázání PP, protože ta byla uzavřena až po doručení Vašeho písemného zrušení PP.

___ Navštivte s oběma písemnostmi právníka - specialistu na pracovní právo. Je možné, že se ještě náhrady mzdy domůžete. Ale budete muset záležitost řešit soudní cestou.

doplněno 08.10.12 01:03: Místo stornoval mělo být stáhl písemné zrušení PP
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 12:55

co si můžeme představit pod popisem "podal jsem ukončení pracovního poměru"?

pokud máte doklad, že jste skutečně učinil právní úkon okamžitého zrušení pracovního poměru (zde dle § 56/1/b zp), a to dříve než jste podepsal dohodu, pak je první ukončení platné (zaměstnavatel nerozhoduje o jeho platnosti, pouze soud) a máte nárok na náhradu průměrné mzdy odpovídající výpovědní době (ze zákona 2 měsíce)

pokud to nemáte jak doložit (např. jste přišel s papírem do práce, zaměstnavatel vás oblafnul a papír skončil ve skartovačce), tak máte smůlu; pokud v dohodě bez důvodu není výslovně cokoli sjednáno, žádný nárok nemáte...

nárok na mzdu za skutečně odpracované měsíce máte vždy bez ohledu na způsob ukončení pracovního poměru (nebo jeho další trvání)... ten můžete vymoci u soudu, když vám zaměstnavatel dobrovolně nezaplatí, (příp. přes úřad práce získat náhradu, pokud bude s vaším examěstnavatelem zahájeno ins. řízení...)

pokud se na to sám necítíte, zajděte za slušným advokátem (pokud bude skutečně slušný, nebude chtít zálohu, nebo jen symbolickou), on za vás podá žalobu k soudu, a jeho náklady zaplatí váš exzaměstnavatel (jako neúspěšná strana sporu)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.