Exekuce syna

Od: Datum: 06.10.12 15:11 odpovědí: 10 změna: 08.10.12 11:21

Dobrý den, prosím zde o radu. Náš zletitý syn, který u nás již více než deset let nebydlí a ani u nás už nemá trvalé bydliště má exekuci z podnikání cca 50 tisíc Kč. Nedávno nás byl navštívit vykonavatel exekutorského úřadu z Brna a ptal se na syna. Když jsme mu předložili veškeré doklady a potvrzení a to i z obecního úřadu, že u nás na naší adrese již nebydlí, tak nám sdělil, že ho to nezajímá a že má smlouvu k úvěru z roku 2008 kdy na tého adrese ještě hlášen byl. Tato adresa jeho trvalého pobytu byla ale už i v tu dobu jen formální, na papíře ale už tady jinak řadu let nebydlel a neměl ani žádný majetek. Trvalé bydliště si odtud odhlásil definitivně v roce 2010, vše je zdokumentováno. Náš dům, pozemek a veškeré nemovitosti jsou na mě a manželku jako SJM. Vykonavatel exekutora nám vyhrožoval, že když syna nedohledají nebo jeho majetek, takže exekuce bude provedena na naší adrese, že to je prý jeho poslední známá adresa. Nyní se ptám, zda na to mají vůbec právo? Syn s námi už několik let ani nekomunikuje, nevíme ani kde bydlí, pracuje atd. a nemáme na něho ani žádný aktuální kontakt. Není přece možné vymáhat ani zpětně podle datumu uzavření smlouvy k úvěru, když si všechny věci odvezl s sebou a zde není nic co by bylo jeho. Na koho se mohu obrátit a stěžovat si? Předem moc děkuji za konstruktivní rady. P.Hora


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mike32*
Datum: 06.10.12 15:14

Ano ... bohužel na to právo mají ... v ČR si exekutoři můžou dělat prakticky co chtějí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.12 15:21
avatar

Exekutor vymáhá pohledávku věřitele po Vašem synovi. Může navštívit všechny adresy, o nichž se domnívá, že tam má dlužník nějaký majetek. Exekutor Vám nesmí zabavit nic, u čeho prokážete vlastnictví. Tedy nejen dům, další nemovitosti či pozemek, ale ani nic z toho, k čemu máte účty na své jméno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.12 15:21
avatar

Dobrý den. Pane Hora, písemně oznamte exekutorovi všechna fakta, která jste uvedl zde. Já se domnívám, že zde neexistuje právní důvod k vykonání exekuce na vašem majetku. Vy nemáte s dluhem syna nic společného, nejste za jeho dluhy zodpovědní. Prokazatelně u Vás nebydlí, ani se u Vás nezdržuje, exekutor se tedy, dle mého soudu, nemůže domnívat, že se u vás nachází věci dlužníka. Pošlete s dodejkou a kopii si schovejte. Dějí se různé věci, ale nikdo nemá právo vám vyhrožovat. Proti postupu exekutora se můžete bránit stížností na exekutorskou komoru.

doplněno 06.10.12 15:30:

Mike, já tvrdím jedno - pokud nejsem dlužníkem, dlužník nebydlí pod mojí střechou, ani se s ním nestýkám, pak nemá nikdo právo mi sahnout na majetek. Ano, všichni víme, co se děje, ale je třeba se bránit, ne se bát. A zde si opravdu myslím, že exekutor v právu není. tak proč se nechat zastrašovat?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mike32*
Datum: 06.10.12 15:25

Stěžovat si pán může, ale je mediálně známo co si např. pan vykonavatel Vrána z Přerova z podobných stížností dělá že?!

doplněno 06.10.12 15:51:

Tak pravda ... právo by na to mít v žádném případě neměl... nicméně může dělat psychologické nátlaky a různé jiné praktiky, které dokáží otrávit život ...což se vlastně u pána již děje jinak by nepsal o pomoc či radu...

Přeji rodičům syna ( dlužníka ) hodně pevné nervy a sílu, protože jí budou potřebovat ...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 06.10.12 19:22

No on i Vrána vracííí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: phora
Datum: 06.10.12 19:11

Dobrý večer, děkuji všem přispěvovatelům za rady. Budu tedy podle toho postupovat a zašlu jim na úřad doporučeně všechny písemnosti potvrzující to, že syn s námi úředně ani fakticky nebydlí a ani se u nás nezdržuje. Myslím, že exekutor nemůže jít zpětně podle datumu uzavření smlouvy o úvěru ale vycházet se současné situace kde se dlužník zdržuje a kde má majetek. Také budu informovat Exekutorskou komoru České republiky a zašlu jim tam tytéž doklady jako exekutorovi. Myslím, že tím nic nezkazím?

P.S.: Nejedná se naštěstí o exekutorský úřad JUDr. Vrána Přerov, ale o exekutorský úřad JUDr.Petr Kocián, Brno-venkov. Máte někdo osobní zkušenosti s tímto exekutorem?

Děkuji

P.Hora

Od: knopka*
Datum: 06.10.12 19:12

A co že v době uzavření smlouvy měl trv.pobyt u vás?Ale už ho nemá,od r.2010 je odhlášený a nebydlí tam.Myslím že je na čase prosadit ve sněmovně zákon o legálním použití střelné zbraně na exekutora při ochraně svého majetku!Nenechte se zastrašit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 06.10.12 19:21

Jdou za majetkem, ne za "bydlištěm", to si neodnesou a neprodají. Takže mohou na to doplatit i známní. Přečtěte si exekuční řád a OSŘ. Už toho tady bylo... 50 t je pakatel, to by byl chudý exekutor aby mu stálo něco řáádně zjišťovat. Ano mohli by by přijít a zabavovat, zajistěte si pro sichr jak vlastnickí doložit.

doplněno 08.10.12 11:23:

Berte to tak, že zákon jim dává jisté možnosti, dlužníci většinou maji nulu, někteří neuvěřitelné množství exekucí. Tak se to snaží vydřít, jinak by si nevydělali.. Nahlédněte do ex. řádu. Kdo podlehne tak na to doplatí.
Problémek je prokazovat u věcí vlastníka. Ale dá se to i prohlášením jiných.
Měli jste reagovat ihned stížností exekutorovi, ex. komoře i ministru spravedlnosti. Čím více jich dostanou, tím lépe.
Že přišli mají ze zákona, ale na jednání. A proto si schovávat doklady od věcí až do jejich zlikvidování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 10:57

nesměšujme hrušky s jablky... (bydliště-majetek-odpovědnost za dluhy)

to, co popisujete, je klasická ukázka pokusu exekutora o zastrašení lidí, od kterých nemůže vymáhat dluhy povinného (dlužníka), a snahy ulehčit si svou práci...

je pravdou, že exekutor může provést exekuci na jakékoli adrese v čr, o které se domnívá, že tam může mít dlužník majetek..

tzn. typicky na adresách, kde má nebo měl dlužník trvalý pobyt (v zásadě není rozhodující kdy)

to ale nemá nic společného s tím, že vy byste měli za syna dluh uhradit, nebo že by k tomu mohl být použit váš majetek!

exekutor se na vás snaží vytvořit nátlak, ale jediný majetek, který může zabavit, je majetek dlužníka!

bohužel pro vás, pokud se odhodlá, pro "usmolených" 50 tis. Kč provést mobiliární exekuci u rodičů, kde syn již dávno nebydlí, tak je na vás (jako na jakémkoli skutečném vlastníku zabaveného majetku), abyste doložili, že majetek, který exekutor zabaví/il, je váš a ne vašeho syna..

pokud narazíte na slušnějšího vykonavatele, tak mu to vysvětlíte na místě..

pokud narazíte na typického vykonavatele, tak vám nezbyde než podat vylučovací žalobu proti exekutorovi..

nicméně, osobně se domnívám, že tyto zcela nelegální a neetické postupy většina exekutorů zkouší pouze na lidi neinformované, kteří vypadají, že se nebudou sofistikovaně bránit..

proto napište exekutorovi, (klidně i na exekutorskou komoru), a dejte mu najevo nejen, že je holý nesmysl, že by mohl mít u vás doma syn-dlužník jakýkoli majetek, ale že rovněž víte, jak se bránit, pokud by se přesto exekutor odhodlal takový majetek zabavit, a že se bránit budete! (kvůli 50 tis. už k vám vykonavatel imho nepřijde - alespoň bych vám to přál)

pokud by vám exekutor skutečně nakonec zabavil jakoukoli věc, obraťte se okamžitě na slušného advokáta (neuplyne vám lhůta, bude podána řádná vylučovací žaloba, exekutor spor prohraje a náklady vašeho advokáta zaplatí on)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mike32*
Datum: 08.10.12 11:21

Ano ano ano ... konečně správná a vyčerpávající odpověd! :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.