Neplatné potvrzení o studiu

Od: Datum: 29.01.13 21:42 odpovědí: 3 změna: 29.01.13 23:21

Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat, studuji třetím rokem dálkově vysokou školu a zdá se to divné, ale je to tak, teprve nedávno jsem zjistila, že nemohu dávat rodičúm potvrzení o studiu, kvůli menším daním a tak podobně, protože to není denní studium. Potvrzení o studiu nám škola dávala pouze jako možnost slev do menzy, knihoven a podobně, ale já ho dávala rodičům. Zatím mi žádné oznámení nepřišlo a nikdy potíže nebyly, tak jsem se o to vůbec nezajímala. Chci se ale zeptat, co mám dělat, pravděpodobně dojít do zdravotní pojišťovny a doplatit všechny peníze, protože jsem v podstatě OSVČ, na sociálku nemusím nejspíš, když nemám žádně příjmy, ale asi se budou muset vrátit peníze, které rodič dostával. SLeva na dani a tak podobně. Chci se tu předběžně zeptat, kolik asi tak peněz rodič měsíčně jako přídavek získává, který budu muset vrátit, nebo ročně slevy na dani. Mockrát děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 29.01.13 21:57

Dobý den.

Dle mého názoru si rodič studujícího dítěte, které s ním sdílí společnou domácnost může uplatnit i slevu na studenta studujícího kombinované-dálkové studium na vysoké škole. Podmínkou je věk do 26 let studenta. Slevu na studující dítě nelze uplatnit při kombinovaném-dálkovém středoškolském studiu. Rodič měsíčně získává slevu na dani ve výši 1.117 Kč.

Stejně tak vy si můžete v případě, že budete pracovat, uplatnit slevu na poplatníka i studenta (2.070 + 335 měsíčně). V případě podpisu prohlášení k dani u zaměstnavatele.

doplněno 29.01.13 22:10:

Ano, rodič získával slevu na dani měsíčně 1.117 Kč. V případě neoprávněné slevy, by mu musela mzdová účetní provést opravu výpočtu dańové zálohy (dodanit). Mzdová účetní ale slevu poskytla na základě Vašeho potvrzení o studiu, čili doklad k poskytnutí slevy má. Většinou se opravdu přiznává sleva na dani i při dálkovém vysokoškolském studiu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alzbeta*
Datum: 29.01.13 22:03

Děkuji za odpověď, ale bylo mi i ve škole řečeno, že bohužel studijní potvrzení nemohu dávat rodičům pro slevy na daních. Takže peníze nejspíš budu muset vrátit. Rodič tedy získával za mě pouze těch 1.117Kč měsíčně jako slevu, nebo se k tomu přičítá ještě něco? A tyto peníze pravděpodobně musí být vráceny finančnímu úřadu že? Jen by mě zajímalo, kdy by se na to přišlo, že vlastně podávám "falešné" potvrzení. :/

Datum: 29.01.13 23:21
avatar

Záleží na tom, jakou VŠ studujete. Některé VŠ přiznávají statut studenta i studujícím v kombinovaném studiu, jiné nikoliv.

Na mne to působí dojmem, že pochybila škola. Měla Vám jednoznačně sdělit, k jakému účelu lze potvrzení o studiu použít, případně měla v potvrzení výslovně uvést, k čemu neslouží (k čemu je použít nelze).

Nemáte-li statut studenta, bude muset otec nebo matka (úlevu mohl uplatnit pouze jeden z nich) muset neoprávněně získanou úlevu vrátit. O formě se dohodne se mzdovou účetní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.