Zaměstnavatel nám nedává výplatu

Od: Datum: 06.10.12 08:28 odpovědí: 8 změna: 06.10.12 21:14

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,můj zaměstnavatel nám už půl roku nedává peníze,vždy nám dá jen třeba 4 tisíce za měsíc a za celý měsíc nám je dává po tisícovce.Třeba za červenec jsem dostala celkem 4 tisíce a ty zbývající měsíci ani nemluvím...Co mám dělat?Na koho se mám obrátit?Na co mám nároky?Děkuji za odpovědi,rady a informace...


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bo*
Datum: 06.10.12 09:02
 

Nahlaste to na Pracovním úřadě.

 
Od: olinlitomericko
Datum: 06.10.12 09:32
 

Bývalý zaměstnavatel mi nevyplatil 1 výplatu (víc už jsem tam nepracoval-výpověď ve zkušebce). Zašel jsem za advokátem, zaplatil 1000,-Kč za započatí soudního procesu ( další podobná částka peněz za "práci" advokáta bude potřeba též zaplatit). Advokát písemně upozorní firemního zástupce ohledně dluhu na dluh vůči zaměstnanci a na neodpovězení do měsíce to předává soudu ( exekuce apod.). Horší je to, když firma nevykazuje kladné výsledky-nevydělává pro finančák. Je asi těžké přestoupit do jiného zaměstnání v kraji s vyšší nezaměstnaností, kdy naši "slavní" pseudopolitici neudělají vůbec nic pro rozvoj v regionu... V zákoníku práce je, že pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí část ( třetinu, polovinu nebo dvě třetiny- teď nevím) výplaty do 15 dní od smluveného dne výplaty, můžete podat výpovědˇ a ještě Vám musí dát zápočťák. Na pracáku dostanete první dva měsíce 45% z výše předchozí výplaty za další dva měsíce 30% a za další měsíc asi 25%. V případě že budete mít potvrzení od doktora že odcházíte ze zdravotních důvodů a potvrdí to i "zaměstnavatel", potom je výše 60% z předchozí výplaty, dva měsíce nato 45% a potom 30%. Když vám i advokát řekne, že se tady v "bývalých" Čechách podporuje lotrovina- zlodějina- korupce- bezpráví apod. že sám by předělal polovinu zákonů, že je to všechno proti lidem a nikde není odvolání, je mi z rádobypolitiků na blití a nechápu jak někdo takové politické strany, které tam dnes sobota 6.10.2012 jsou může někdo volit...Snad někdo upřesní mnou uvedené údaje u kterých si nejsem jist...

 
Datum: 06.10.12 14:39
 
avatar

Zruší-li tazatelka pracovní poměr (PP) pro nevyplacení mzdy nebo její části, půjde o vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, takže jí nehrozí krácení podpory v nezaměstnanosti.

Pokud by PP ukončila bez vážného důvodu, krátila by se jí podpora po celou podpůrčí dobu na 45 % (nikoliv na 30 či 25 %).

___ Odkazy:

Zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5 písm. c)

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (informace o podpoře v dolní části stránky)

doplněno 06.10.12 15:07:

Zákoník práce to formuluje jinak:

§ 56 okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušerit jen, jestliže

(1) b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

___ Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc a poté má zaměstnavatel ještě lhůtu 15 dnů k vy/doplacení mzdy. Teprve po marném uplynutí této lhůty je možné PP zrušit.

Např. nyní je možné PP zrušit kvůli mzdě (nebo její části) za měsíce červen nebo červenec. Pro mzdu za srpen to bude možné nejdříve 16. října.

___ Často se zaměňuje období termínu splatnosti s výplatním termínem. Výplatní termín ale stanovuje zaměstnavatel, který jej může i měnit.

doplněno 06.10.12 15:09:

Oprava: ... okamžitě zrušit jen, ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.10.12 10:24
 
avatar

Najíd si jinou práci...pokud zaměstanavatel opravdu nemá na výplaty tak těžko nějaky uřad jej donutí aby platil,že?

V tom případě může ukončít sve podnikání a vy tak či tak můžete přijid o práci...

Pokud ale na výplaty má a ma důvod vam ji nedat a vy to chcete nějak řešit,tak přeji hodně stěstí...

 
Datum: 06.10.12 13:57
 
avatar

Vyzvěte zaměstnavatele písemně k okamžitému doplacení veškerých dlužných mezd a/nebo jejich částí (můžete-li, vyčíslete) a k nápravě do budoucna. Výzvu (nežádat!) zaměstnavateli zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Další možností je okamžité zrušení (POZOR: to není výpověď) pracovního poměru (PP) pro nevyplacení mzdy nebo její části podle § 56, odst. 1 písm. b). V písemném zrušení můžete zaměstnavatele vyzvat i k okamžitému doplacení všech dlužných částek. Zrušení PP musí být písemné a účinnosti nabývá okamžikem doručení druhé straně. V tomto případě byste měla navíc nárok na náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu.

Další možnost je domluvit se minimálně se 2 kolegy/němi (ÚP nejedná s jednotlivými zaměstnanci) a společně se obrátit na úřad práce, který Vám může vyplatit dlužnou mzdu za 3 měsíce (ty si můžete vybrat) a náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu. ÚP Vám může pomoci i s podáním insolvenčního návrhu na zaměstnavatele.

___ Odkazy:

Okamžité zrušení PP (Zákoník práce, § 56, odst. 1 písm. b plus § 56, odst. 2)

Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

Hledání zaměstnavatelů v insolvenci

___ Ke stažení (dokumenty můžete vyplnit a dát potvrdit zaměstnavateli ještě před návštěvou ÚP):

Žádost o uspokojení mzdových nároků

Doložení mzdových nároků zaměstnance

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hlucny*
Datum: 06.10.12 17:55
 

hlavne ho neudavejte to se uz v cechach nedela to se delalo za komunistu kazda rada dobra

doplněno 06.10.12 18:22:

takovou odpoved jsem dostal dnes tu na netu tak se na me nezlob bylo me receno ze se mam starat sam o sebe a nestarat se o druhe je to silene ale ten cesky narod opravdu uz asi opravdu totalne zblbnul jeste jednou se omlouvam

 
Datum: 06.10.12 21:14
 
avatar

Váš dotaz se nevztahoval k zaměstnavateli poškozujícímu zaměstnance. V tomto případě je na místě se obrátit na úřad práce obrátit a podat na zaměstnavatele insolvenční návrh.

 
Od: ladaadal*
Datum: 06.10.12 20:08
 

Byl jsem ve stejné situaci. Jediná rada - pryč odtud. Stejně ti všechno už nikdy nedoplatí, bude jen usmrkávat. Je lepší jít tam, kde si zaměstnanců váží alespoň natolik, aby pravidelně a včas vypláceli mzdu.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.