Péče o dítě a dál

Od: Datum: 05.10.12 10:17 odpovědí: 5 změna: 06.10.12 21:11

Chtěla bych zůstat s dětmi doma (4a7let)- na zdravotní pojišťovně jsem si vše vyřídila, nevíte náhodou jak je to s OSSZ? Budou za mě platit sociální? A pokud ne, co když budu čekat další dítě? ( né že bych to plánovala ) Jakým způsobem je nejlepší postupovat? (platit si sama sociální?)

děkuju moc za rady alena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 05.10.12 12:07

Dobrý den.

Máte-li v péči alespoň jedno dítě do věku 15 let, nejste povinna zdravotní pojištění platit. Platit sociální pojištění povinna nejste.

V případě dalšího dítěte a nároku na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Viz:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má za stanovených podmínek pojištěnka (pojištěnec), pokud v den, od něhož je tato dávka přiznávána, trvá nemocensky pojištěné zaměstnání (popř. účast na nemocenském pojištění osoby samostatně výdělečně činné) nebo ochranná lhůta a jestliže v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství trvala jejich účast na nemocenském pojištění alespoň kalendářních 270 dnů.

Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.10.12 19:18
avatar

Stát hradí zdravotní pojištění mj. za rodiče (vždy jenom za jednoho z obou rodičů), lterý celodenně pečuje o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let.

Sociální pojištění stát za nikoho nehradí.

Sociální pojištění je povinné pro zaměstnance a pro OSVČ, dobrovolně se k sociálnímu pojištění nemůže přihlásit nikdo. Lze se přihlásit pouze k jedné jeho části - k důchodovému pojištění (hradit si takto lze maximálně 10 let).

___ Pro nárok na dávky nemocenského pojištěšní (PPM) je nutná účast na nemocenském pojištění, jež je další částí pojištění sociálního. Nemocensky pojištěni jsou poze zaměstnanci a ty OSVČ, které se k nem. pojištění přihlásily dobrovolně.

___ Vše ostatní uvádí výše Ron .

doplněno 06.10.12 01:17:

PS: Nezapomeňte se do 8 kalendářních dnů zastavit ve své zdravotní pojišťovně s rodnými listy dětí.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: aluna*
Datum: 06.10.12 19:27

Děkuji za odpověď,

potřebuji jen ujasnit jednu věc:

pokud zůstanu s dětmi doma (4a7let) a čirou náhodou otěhotním, tak vlastně nebudu mít na nic nárok? Díky

Od: ron*
Datum: 06.10.12 19:55

Viz výše: Už jsem psala já i Ivzez. Budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.12 21:11
avatar

V době těhotenství byste neměla nárok na nic, až od porodu byste měla nárok na rodičovský příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.