Mateřská - úřad práce vs. zaměstnání

Od: Datum: 04.10.12 19:05 odpovědí: 3 změna: 06.10.12 01:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s mateřskou, když je přítelkyně na pracáku..kolik by dostávala měsíčně peněz kdyby šla na rok, dva a nebo tři roky.. a pak rozdíl kdyby byla zaměstnaná, tak jakou dobu musí pracovat aby pak měla nárok na mateřskou? moc děkuji za odpověď... prosím jestli by to bylo možné...tak třeba napsat přibližné částky ...díky moc :)


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.12 19:36
 
avatar

Přibližné částky napsat nelze, neboť výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) závisí na výdělcích dosažených v předešlých 12 měsících. Nejsou-li známy výdělky, nelze stanovit denní vyměřovací základ ani vypočíst výši PPM.

Uchazeči o zaměstnání nejsou v době registrace na ÚP nemocensky pojištěni (stát za ně hradí pouze zdravotní pojištění), proto nemají v době nemoci nárok na nemocenskou (i v době nemoci jim běží podpora).

Otěhotní-li žena v době registrace na ÚP, nemá nárok na PPM. Měla by nárok na rodičovský příspěvek (RP) od porodu do 4 let věku dítěte bez možnosti změny varianty. Pouze v případě, že by otec dítěte splnil podmínky pro přiznání PPM, by bylo možné zvolit jinou variantu RP. Výše RP závisí na zvolené variantě.

___ Pro přiznání PPM je nutné splnit dvě podmínky:

(1) Účast na nemocenském pojištění (zaměstnání) v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech [Tzn., že by byla nutná délka pojištění alespoň 9 měsíců v posledních 24 měsících před nástupem na PPM.]

(2) Účast na nemocenském pojištění (zaměstnání) v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě (OL). OL pro účel PPM činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.

___ Poznámka: Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci a OSVČ, které se k nemocenskému pojištění přihlásí dobrovolně. Kromě OSVČ se nikdo k dobrovolnému nemocenskému pojištění přihlásit nemůže.

___ Odkazy:

Peněžitá pomoc v mateřství

Rodičovský příspěvek

___ Související:

Peněžitá pomoc v mateřství (Zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, §§ 32 až 38)

doplněno 04.10.12 20:07:

Upřesnění: Podpůčí doba pro PPM činí 28 týdnů, v případě vícečetného porodu (dvou nebo více dětí) 37 týdnů.

Údaj 22 týdnů se vztahuje na převzetí dítěte do péče.

doplněno 04.10.12 20:15:

Kalkulačka PPM ke stažení (XLS, 32 kB, web MPSV)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.10.12 01:36
 
Moc dekuji za vyčerpávající odpověď
Datum: 04.10.12 19:36
 

Velmi zjednodušeně řečeno - mateřská, neboli peněžitá pomoc v mateřství, je vázaná na nemocenské pojištění, tedy pokud vaše přítelkyně není zaměstnaná ani nepodniká (s dobrovolnou platbou nemocenského) ani není v ochranné lhůtě po skončení posledního zaměstnání/podnikání, tak na ni nemá nárok. Aby byl nárok, musí být nemocenské pojištění placené po dobu alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou (to je zpravidla 8-6 týdnů před termínem porodu) a zároveň v té době musí být buď nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, t.j. do 180 dní po skončení posledního zaměstnání (ovšem ochranná doba nikdy nemůže být delší, než kolik bylo poslední zaměstnání). PPM se vyplácí standardně po dobu 22 týdnů (u vícerčat déle, v případě úmrtí dítěte méně).

Je-li vaše přítelkyně nezaměstnaná, není nemocensky pojištěná a nárok na PPM jí nevzniká. V takovém případě má nárok na rodičovský příspěvek a ten náleží ode dne porodu. Nárok na RP má pouze ve čtyřleté variantě, t.j. 7.600 Kč do 9 měsíců věku dítěte a dále 3.800 do jeho čtyř let.

Pokud by nemocensky pojištěná byla a nárok na PPM by vzniknul nebo pokud by byla sice pojištěná, ale krátkou dobu, takže by jí nevznikl nárok na PPM, ale na nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem nebo pokud byste tu podmínku splnil vy jako otec dítěte, tak je možnost volby doby a výše pobírání rodičovského příspěvku. Výše RP se řídí jednak zvolenou dobou pobírání (celková částka je 220.000 Kč ať ho chce rodič pobírat dva roky nebo třeba třiapůl), jednak je limitován výší přechozí mzdy (tuším se výpočet odvíjí právě od částky, ze které se vypočítává PPM, ale teď přesně nevím).

Orientační kalkulačku na výpočet výše rodičovského příspěvku máte tady:

http://www.penize.cz/rodicovs…meny-od-roku-2012#rodicovska1

Zadejte do kalkulačky údaje, nechte vypočítat a potom pod výpočtem máte možnost zvolit počet měsíců, po které chcete RP pobírat nebo částku, kterou chcete měsíčně pobírat a kalkulačka vám to po zadání hodnoty vypočte.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.