Zůstatek dovolené ve výpovědní době?

Od: Datum: 04.10.12 17:05 odpovědí: 3 změna: 04.10.12 17:35

Dobrý den, chci se zeptat zda-li mi zaměstnavatel může bránit v čerpání zůstatku dovolené? Jsem ve výpovědní době do 30.11. a mám po krácení ještě 20 dní dovolené. Zaměstnavatel mi ji odmítá proplatit a zároveň mi vyhrožuje, že pokud nepřijdu do práce tak mi dá hrubé porušení pracovní kázně. tzv "áčko". Mohu se nějak účině bránit?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.12 17:07
 
avatar

Dobrý den. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud nebudete mít možnost si ji vybrat, je povinen Vám jí při skončení pracovního poměru, dle zákoníku práce, proplatit.

doplněno 04.10.12 17:13:

Viz: § 222 zák. práce náhrada za dovolenou:

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: mole
Datum: 04.10.12 17:14
 

Řešila jsem to samé - čerpání Vám nemusí povolit, ale proplatit musí s poslední výplatou

 
Datum: 04.10.12 17:35
 
avatar

Zaměstnavatel jedná v souladu se zákonem (čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce on), takže se nemáte čemu bránit.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.