Zrušení pracovního poměru ve zkuš. době

Od: Datum: 03.10.12 20:41 odpovědí: 9 změna: 03.10.12 21:16

Zdravím, chtěl bych se zeptat na jednu věc (pro představu figurant Karel).. Dle zákoníku práce by se mělo oznámit zrušení pracovního poměru ve zkušební době zpravidla 3 dny před takovým datem, ale není to nějak striktně dané a tak mě zajímá, je možné zrušit pracovní poměr tak, že Karel v pátek odešle doporučeně zrušení pracovního poměru zaměstnavateli, které dojde v pondělí a zároveň by v pondělí ráno napsal emailem, že již do práce nepřijde? Lze to takto učinit? Nebo je nějaká jiná - podobná varianta, která by neměla za příčinu konfrontaci se zaměstnavatelem? Díky moc (p.s. já nejsem Karel, jde o modelovou situaci)


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 20:44
 
avatar

jistě by to tak šlo. proč to Karel v pátek nesdělí písemně? já bych to nehrotil. oznámil bych to a klidně bych tam ty tři dny vydržel - pokud by na tom trvali. nikdy nevíte, jestli si tam Karlův budoucí zaměstnavatel nebude volat pro reference. . .

 
Od: mowla*
Datum: 03.10.12 20:48
 

Lze to takto učinit - PP ve zkušební době končí dnem doručení písemného oznámení tohoto zrušení (není-li uvedeno/dohodnuto jinak)...

Na druhou stranu by bylo vhodné se k zaměstnavateli chovat trochu ´vlídněji´ - jinak Karel při hypotetické příští žádosti o práci do PP na zkušební dobu ani nenastoupí...

;)

 
Od: josefpetyrek
Datum: 03.10.12 20:51
 

Jasně, mockrát děkuji za odpověďi, takhle mi to postačuje, vím, že jde o morální stránku, že je to slušnost, ale záleží asi pak i na situaci, jen mě zajímalo jestli to takto jde.. Přeji hezký večer

Datum: 03.10.12 20:57
 
avatar

Dobrý den. Ty "zpravidla tři dny" již neplatí. Viz. zákoník práce: § 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

2) Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

doplněno 03.10.12 21:08:

Ano, zákoník práce byl upraven a právě ta zmí'nka o třech dnech byla z § 66 vypuštěna. Takže zrušit pr. poměr ve zkušební době můžete ze dne na den.

doplněno 03.10.12 21:14:

Není zač.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.12 20:59
 

No, tak otázka je, jestli to zrušení poměru opravdu dojde v pondělí anebo jestli bude naskakovat neomluvená absence se všemi důsledky z toho vyplývajícími *nevi*

 
Od: josefpetyrek
Datum: 03.10.12 21:04
 

kapkanadeje: ahaa, takže se jedná o nějakou novinku, asi od začátku roku 2012, že? Projížděl jsem tyto informace spíš v článcích a ne přímo v zákoníku, takže mi tahle informace unikla, moc děkuji..

lesi2311: no jasně, to je právě ta věc - absence.. Karel dělá od pondělí do pátku a když bude chtít kvůli jiné, lepší pracovní nabídce skončit ze dne na den, tak jak to má provést. Přijde mi to proti logice se ráno vzbudit a už nejít do práce a jen poslat zrušení pracovního poměru, tzn. doručení nejdříve následující den, tj. jeden den absence, nebo nechápu :)

Datum: 03.10.12 21:16
 
avatar

I kdepak, žádná novinka. Písemné zrušení pracovního poměru (stejně jako výpověď) bylo vždycky nutné doručit druhé straně.

 
Od: ladaadal*
Datum: 03.10.12 21:06
 

Když to v pátek pošleš, není jisté, že to doručí v pondělí, navíc to ve firmě, zrovna v pondělí nemusí nikdo převzít a nechaj to na středu. Nebylo by lepší osobní předání v pondělí. Nebo už v pátek s tím, že od pátka končí pracovní poměr? Ve zkušební době lze dát výpověď na hodinu, žádné 3 dny neexstujou.

 
Datum: 03.10.12 21:14
 
avatar

Ať figurant Karel předá písemné zrušení, v němž bude jako den skončení uveden pátek, v pátek před přestávkou na oddech a jídlo a na konci pracovní směny si vyzvedne potvrzení o zaměstnání. Zašle-li zrušení poštou, vystaví mu zaměstnavatel potvrzení nejdříve v den doručení a Karel si pro ně bude muset dojít (zaměstnavatel není povinen potvrzení zasílat poštou).

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.