Práce na živnostenský list platba ZP a SP

Od: Datum: 03.10.12 17:20 odpovědí: 3 změna: 03.10.12 19:45

Dobrý den

Mám dotaz, když člověk pracuje na živnostenský list v jaké vyšší odvaádí ZP a SP.

Dostává pak když ukončí svojí činnost nějakou podporu. Znamá pracovala na živnosták platila si SP ale když pak skončila neměla prý nárok na žádnou podporu.

Děkuji za ujasnění


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 18:13
avatar

"Práce na živnosťák" neexistuje, jde o podnikání jako OSVČ.

I OSVČ mají v případě potřeby nárok na podporu v nezaměstnanosti, splní-li podmínku pro její přiznání. Tou je alespoň 12 měsíců pojištěné činnosti v posledních 24 měsících. (Jak dlouho Vaše známá podnikala? Byla přetím někde zaměstnána?)

___ Více informací k podpoře najdete na webu úřadu práce.

Pojištění OSVČ

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.12 19:45

Byla zaměstanána 6 měsíců tak, že již je mi jasné, že nárok neměla.

Děkuji za odkazy

Datum: 03.10.12 19:41
avatar

Když je někdo živnostník (OSVČ), platí první rok takzvané minimální zálohy na ZP i na SP. Po skončení roku se podle daňového přiznání zjistí, kolik se mělo skutečně platit. Pojistné se doplatí (na ZP a SSZ se pošlou přehledy) a další rok se platí zálohy podle posledního daňového přiznání. Po skončení dalšího roku se celý cirkus opakuje.

Na OSSZ si OSVČ musí platit důchodové pojištění a může se dobrovolně přihlásit (a pak musí platit) k nemocenskému pojištění. Platí se podle výše uvedeného.

Pro nárok na podporu z ÚP musí být splněna mimo jiné podmínka důchodově pojištěné doby - v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů musí být alespoň 12 měsíců důchodově pojištěné doby (česky řečeno, musíte mít příjmy, z nichž odvádíte důchodové pojištění). Pokud Vaše známá byla třeba tři roky nezaměstnaná a potom si jako OSVČ třičtvrtě roku platila důch.poj. a skončila, nemá splněnou podmínku pojištěné doby a nemá nárok na podporu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.