Zrušení PP ve zkušeb.době a podpora v nezam

Od: Datum: 03.10.12 14:25 odpovědí: 3 změna: 03.10.12 22:50

Mám dotaz ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době dle aktuální legislativy - jak se liší podpora v nezaměstnanosti (výše, nárok) pokud dojde ke zrušení ze strany zaměstnance a pokud ze strany zaměstnavatele? Pokud je někdo znalý této problematiky, budu ráda za info. Děkuji.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 15:19
 
avatar

Jestliže uchazeč ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti po celou dobu podpůrčí doby jen 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

V případě, že dojde k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, činí podpora:

První a druhý měsíc nezaměstnanosti

65 % průměrného čistého výdělku

Třetí a čtvrtý měsíc nezaměstnanosti

50 % průměrného čistého výdělku

Pátý, případně až 11 měsíc nezaměstnanosti

45 % průměrného čistého výdělku

Délka podpory se odvíjí od věku uchazeče.

doplněno 03.10.12 16:01:

Pro úplnost ještě dodávám, že ve zkušební době mohou ukončit pracovní poměr obě strany i bez udání důvodu. Pokud by však zaměstnanec ukončil pracovní poměr z vážného důvodu (péče o dítě, zdravotní důvody apod.), pak by se mu sazba podpory v nezaměstnanosti nekrátila. Vážné důvody posoudí úřad práce a je třeba je uvést do písemného ukončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.10.12 16:04
 
avatar

Jestliže uchazeč ukončil poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, má nárok na podporu ve výši 45 % čistého průměrného výdělku.

___ Viz: Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (informace o podpoře v dolní části stránky)

doplněno 03.10.12 16:09:

Uvedete-li v písemném zrušení pracovního poměru některý z vážných důvodů, neměla by se (posouzení je na pracovnících Úřadu práce) Vám podpora krátit.

___ Vážné důvody (Zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

 
Datum: 03.10.12 22:50
 
avatar
Ještě záleží na tom, zda jste podporu v posledních dvou letech čerpala, tak pozor na to.
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.