Propustka v podniku bez pevné pracovní doby

Od: Datum: 03.10.12 12:03 odpovědí: 5 změna: 03.10.12 13:42

manželka pracuje v obchodě, kde nemají pevnou pracovní dobu (nemá přesně stanoveno, kdy bude mít volno a od kolika do kolika jí napíšou směnu - to se dozví většinou 5 dní před začátkem nového týdne), proto jim odmítají dát propustku a nutí je čerpat dovolenou, nebo si chybějící hodiny doplňovat přesčasy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 12:46
avatar

Při nerovnoměrně rozložené pracovní době je zaměstnavatel povinen seznámit zaměstnance s rozvrhem pracovních směn 14 dnů předem.

Zaměstnanci jsou povinni návštěvy či ošetření u lékaře absolvovat přednostně mimo pracovní dobu. Není-li to možné (protože se např. ordinační hodiny kryjí s pracovní dobou), je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci omluvené volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu.

___ Viz: přílohu NV. č. 590/2006 Sb.

doplněno 03.10.12 13:51:

Zaměstnavatel je povinen Vás uvolnit i za těchto podmínek.

Sdělte mu parvděpodobný den vyšetření a pravděpodobnou délku ošetření. Nevystaví-li Vám zaměstnavatel propustku, můžete si tiskopis najít v internetu, vytisknout vyplnit, dát potvrdit lékaři a pro jistotu si potvrzenou propustku i zkopírujte před předáním zaměstnavateli.

Přibližnou délku vyšetření můžete telefonicky zjistit u ošetřujícího lékaře, údaj pro zaměstnavatele radši trochu (ale ne moc) nadsaďte (počítejte s čekáním plus cestou).

Se zaměstnavatelem komunikujte zásadně písemně. Trvejte na tom, aby Vám zaměstnavatel písemně zdůvodnil, proč Vám neposkytne propustku, a proč máte na vyšetření u lékaře čerpat dovolenou (tyto podklady se budou hodit pro inspekci práce).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dedule
Datum: 03.10.12 13:42

A když vím, že budu muset navštívit lékaře, nevím jak dlouho bude ono vyšetření trvat a nemohu ani upřesnit kdy, protože den se váže na menstruační cyklus, mám už naplánovanou směnu od zaměstnavatele, ale přijde ten den, mám na propustku nárok?

Datum: 03.10.12 12:49
avatar

Je od tebe hezké, že jsi nám to oznámil.

Pokud by to náhodou měl být dotaz, tak obvykle není problém předem oznámit kdy potřebuji volno a směny se mohou přizpůsobit. Domluvit se, to většinou funguje nejlíp.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imrich*
Datum: 03.10.12 13:20

Jenomže může nastat (přímo i nastala) situace, kdy musíte na pohotovost, protože problém nastane přímo v práci, jinak by jste nemohl pokračovat, a přesto propustku nedostanete i když o ni požádáte, zaměstnavatel stále trvá na tom, že na ni nemáte nárok

Datum: 03.10.12 13:28
avatar

Zaměstnavatel postupuje protiprávně. Bránit se můžete jen tak, že ho na toto upozorníte a pokud svůj přístup nezmění, je zde možnost upozornit inspektorát práce na tuto nekalou praktiku zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.