Náhrada jízdních výdajů - Zákoník práce

Od: Datum: 03.10.12 10:52 odpovědí: 6 změna: 06.10.12 08:43

Dobrý den, chci se zeptat, je možné aby mi zaměstnavatel řekl, že mi nevyplatí amortizaci auta, že platí jen palivo a to do spotřeby 6l/100km a co je navíc, to si zaplatím. Jde mi o to, jak se mohu zařídit, abych nebyl tratný. Jelikož je to v zákoníku práce, tak je snad povinen mě uhradit náhradu jízdních výdajů nebo to tak není? V čem je ten háček, ta klička, kterou na mě zaměstnavatel vyběhne...

V ZP je psáno, že zaměstnavatel je povinný mě uhradit 3.80 Kč na km, když používám soukromé vozidlo pro firemní účely.

Prosím tedy o radu, jak se dá bránit nebo nedá? Předem děkuji za odpověď.


Náhrada jízdních výdajů


§ 157


§157 (1) Náhradu jízdních výdajů za použití určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy a taxislužby poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v prokázané výši.


§157 (2) Použije-li zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek, včetně silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek.


§157 (3) Použije-li zaměstnanec na žádost zaměstnavatele silniční motorové vozidlo, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu za každý 1 km jízdy základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu.


§157 (4) Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nejméně u


a) jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč,


b) osobních silničních motorových vozidel 3,80 Kč;


při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15 %. Tato sazba základní náhrady se mění v závislosti na vývoji cen prováděcím právním předpisem vydaným podle §189.


§157 (5) Sazbu základní náhrady u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů zaměstnavatel poskytne zaměstnanci nejméně ve dvojnásobné výši, než je stanovená v odstavci 4 písm. b).


§ 158


§158 (1) Nebyla-li výše sazby základní náhrady sjednána nebo určena zaměstnavatelem před vysláním zaměstnance na pracovní cestu, přísluší zaměstnanci sazba základní náhrady podle §157 odst. 4 a 5.


§158 (2) Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu určí zaměstnavatel násobkem ceny pohonné hmoty a množství spotřebované pohonné hmoty.


§158 (3) Cenu pohonné hmoty prokazuje zaměstnanec dokladem o nákupu, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Prokazuje-li zaměstnanec cenu pohonné hmoty více doklady o jejím nákupu, ze kterých je patrná souvislost s pracovní cestou, vypočítá se cena pohonné hmoty pro určení výše náhrady aritmetickým průměrem zaměstnancem prokázaných cen. Jestliže zaměstnanec hodnověrným způsobem cenu pohonné hmoty zaměstnavateli neprokáže, použije zaměstnavatel pro určení výše náhrady průměrnou cenu příslušné pohonné hmoty stanovenou prováděcím právním předpisem vydaným podle §189.


§158 (4) Spotřebu pohonné hmoty silničního motorového vozidla vypočítá zaměstnavatel z údajů o spotřebě uvedených v technickém průkazu použitého vozidla, které je zaměstnanec povinen zaměstnavateli předložit. Jestliže technický průkaz vozidla tyto údaje neobsahuje, přísluší zaměstnanci náhrada výdajů za pohonné hmoty, jen pokud spotřebu pohonné hmoty prokáže technickým průkazem vozidla shodného typu se shodným objemem válců. Při určení spotřeby pohonné hmoty použije zaměstnavatel údaj o spotřebě pro kombinovaný provoz podle norem Evropských společenství. Není-li tento údaj v technickém průkazu uveden, vypočítá zaměstnavatel spotřebu pohonné hmoty vozidla aritmetickým průměrem z údajů v technickém průkazu uvedených.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 11:29
 
avatar

Zaměstnavatel se musí řídit zákoníkem práce, nemůže si jej nijak upravovat. Jestli jste svůj vůz použil na žádost zaměstnavatele, máte nárok na zmíněné náhrady.

Pro příště bych odmítla svůj vůz použít. Vyzvěte zaměstnavatel písemně k doplacení dlužné náhrady. Můžete se také obrátit na inspektorát práce.

doplněno 03.10.12 14:01:

Nejdná-li zaměstnavatel korektně (nepřizná-li ústní žádost), vyžadujte po něm vše písemně.

Nemůžete-li prokázat, že šlo o požadavek zaměstnavatele, může Vám zaměstnavatel přiznat cestovní náhrady "jen" podle §157, odst. 2. §157 (2) Použije-li zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek, včetně silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek.

 
Datum: 03.10.12 12:04
 
avatar

Dobrý den. Zákoník práce na první pohled, mluví jasně ve Váš prospěch, ale...Můžete prokázat, že jste svůj vůz pro firemní účely používal se souhlasem, či na výslovnou žádost zaměstnavatele? (písemný dokument, svědci). Tady vidím tu případnou kličku a háček, ze strany zaměstnavatele... Že se může vytasit s tvrzením, že to bylo jen Vaše rozhodnutí a Vaše volba a on tudíž není povinen a může toto zpochybnit...Ono v dnešní době, co je psáno, to je dáno. Jinak mne nenapadá žádná jiná klička, nač by se mohl Váš zaměstnavatel odvolávat neřídit se zákoníkem práce.

doplněno 03.10.12 13:59:

Ve Vašem případě se Vás tedy zaměstnavatel snaží "ošulit". Písemně zaměstnavatele vyzvěte k proplacení základní sazby za ujeté a schválené km. Vy to můžete prokázat a zaměstnavatel by se tak bezdůvodně obohatil. Pokud zaměstnavatel bude trvat na svém, musel byste se bránit soudní cestou. Popř. sem napište, čím argumentuje. To, že Vám řekl, že zaplatí jen tolik a tolik a ostatní, že si zaplatíte sám, není žádný argument. Ať Vám sdělí, dle jaké vyhlášky, paragrafu atd. Tady není, dle mého soudu, v právu.

Vy se můžete opřít případně i o § 151 zákoníku práce, z kterého jasně vyplývá, že zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci náhradu výdajů, které mu vzniknou výkonem práce.

doplněno 03.10.12 16:49:

Rozhodnutí soudu nelze předem nikdy odhadnout na 100%. Ale u Vás si troufám tvrdit, že byste uspěl. Záleží jen na Vás, zda do toho půjdete. S šikovným advokátem máte šanci na to, být ve sporu úspěšný. Je zde slovo proti slovu, ale jsou zde fakta, která Vám upřít nemůže a jsou prokazatelná...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.12 12:51
 

Dobrý den, žádost právě nemám, jen slovní, ale jak říkáte co není na papíře, je na prd. Jediné co mám a z čeho je to dokonce i pochopitelné je kniha jízd, kde mám svoji SPZ a číslo CCS karty a k tomu všemu mé jméno. Dále mám i papír, který přikládám. Z něho by mělo být talé zřejmé, že používám soukromé vozidlo na firemní účely.

Datum: 03.10.12 14:08
 
avatar

Kniha jízd i převzetí karty mluví ve Váš prospěch.

Zkuste si se zaměstnavatelem ještě promluvit, upozorněte jej, že se v případě nutnosti obrátíte na příslušné orgány, že případně budete svého nároku domáhat i soudně [zaměstnavatel by Vám v případě výhry musel uhradit výdaje (musel byste žalovat spolu s dlužnou částkou), jež by Vám v souvislosti s vymáháním vznikly].

A do budoucna radím vlastní vůz požívat pouze na základě písemné žádosti zaměstnavatele.

 
Datum: 03.10.12 16:40
 

Zaměstnavatel argumentuje tím, že v den nástupu do práce slovně řekl, že amortizace nebude vyplácena. Myslím si, že to je teda docela trapný argument, ale trapné je také to, že jsem si nezažádal o slovní žádost, z které by vyplývalo, že využívám soukromé vozidlo k firemním účelům. Stejně pochybuji, že mě zaměstnavatel uzná amortizaci bez soudních tahanic, a také to, že bych to soudně vymohl. Nevím jestli mám potřebné dokumenty k tomu, aby mi soud uznal za pravdu. Co myslíte vy?

Datum: 06.10.12 08:43
 

Dobrý den,

pokud já jedu do zaměstnání na jakýkoliv výjezd ,tak mi to zaměstnavatel bez problémů proplatí a ani k tomu nepotřebuji jeho souhlas.Prostě mám proplacenou jakoukoliv cestu do práce mimo svou standartní pracovní dobu (dělá to tuším 6,10 kč/km).A pojedu-li na služební cestu svým autem,podepíše mi příkaz ke služební cestě s dodatkem,že pro to použiju své vozidlo.

Pokud zaměstnavatel chce,aby jste jel na služební cestu,musí Vám k tomu poskytnout služební vůz (nebo z autopůjčovny),ale jinak na vaše soukromé vozidlo je povinnen vám zaplatit taxu dle ZP včetně amortizace.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.