Jak na vysoký tlak

Od: Datum: 02.10.12 09:58 odpovědí: 19 změna: 03.10.12 14:29
avatar

Dobrý den, prosím o radu jak zatočit s vysokým tlakem, nebo ho aspoň udržet v přijatelných mezích, popřípadě jaké přípravky užívat. Jedná se mou matku, minulý týden byla hospitalizována pro celkovou nevolnost pramenící z vysokého tlaku (210/90). V nemocnici ji jen upravili léky na tlak, udělali pár vyšetření a pustili domů. Neřekli jak dál postupovat, jak se dalších problémů vyvarovat. Týden byla v pohodě, tlak se pohyboval okolo hodnot 140/90 (spíš níž). Dnes ovšem i po užití léků sme naměřili 190/90. Nemáte někdo zkušennosti, jak si tlak udržet v přijatelných mezích? Jen podotýkám, že v nezdravém stravování, nebo nadbytečných kilech to není. Pohybu má taky dost, je to čilá paní . Děkuji všem za jakoukoliv radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 02.10.12 10:00

Nějaké "babské" recepty se tu jistě ještě objeví, ale první, co mě napadlo - když kvůli tomu byla maminka hospitalizovaná, neměl by ji s tím pomoci doktor?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.12 10:03
avatar

Dobrá otázka, jak jsem psal výše, v nemocnici ji neřekli nic. Taky mě to zarazilo, že ji nedali žádné doporučení a tak. Naštěstí máme známou doktorku, která jí zařídí další vyšetření, mě spíš zajímají ty babské recepty, či nějaké výťažky z rostlin, které jsou dobré na tlak.

Od: ron*
Datum: 02.10.12 10:12

Dobrý den.

Moje babička si na vysoký tlak dělává vývar z česneku, medu a octa.

Pokud si pamatuj: asi 20 stroužků česneku, 3 lžíce medu, 2 lžíce octa povařit 20 minut v 1/2 l vody. Vychladit a užívat několikrát denně po lžičce.

Je to opravdu ale babská rada bez záruky. Vysoký tlak není žádná legrace, rozhodně bych léčbu řešila s lékařem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.10.12 10:14
avatar

Dobrý den. Určitě to chce omezit v jídelníčku sůl a baštit česnek. Jeho účinky při snižování vysokého krevního tlaku jsou známy(přidávat jako koření do jídla, na obložený chléb, pomazánek atd.). Další možností jsou bylinky, ale zde by bylo dobré poradit se asi s lékařem.(např. hloh, meduńka se doporučují na snížení tlaku.) V lékárně by též poradili určitě více. Je dobré jíst hodně zeleniny (okurky a rajčata, protože ty odvodňují).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.10.12 10:21
avatar

Dobrý den kapko, jsme česneková rodina, česneku baštíme tuny a vlastní, na zahrádce vypěstovaný . To samé se dá říct i o rajčatech, každý rok máme 30 keříků a všechny zkonzumujeme. Jak jsem psal výše, v jídelníčku to nebude, ale i tak děkuji za rady. Podívám se po těch bylinkách a určitě vyzkoušíme i recept rona, čímž jí tímto děkuji ;)

Od: drejdl*
Datum: 02.10.12 11:20

Dobrý den, z Vašeho dotazu sice není vidět, které přípravky paní užívá, ale jedno je jisté - podle hodnot TK se u ní jedná o tzv. AS hypertenzi, která je způsobena vyšší rigiditou cév, zvl. arterií. Tato hypertenze není nijak nebezpečná. Pozná se právě z vysokého rozdílu mezi systolickým a diastolickým TK. V tomto případě bych si dovolil doporučit některý přípravek z ginkga (jinan dvoulaločnatý), je jich v lékárně spousta - např. Gingium, Ginkgoprim, Tebokan...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.10.12 12:19
avatar

Léčím se s tlakem už asi 15 let. Chce to omezit solení, jíst česnek a poctivě brát předepsané léky. Záleží kolik je mamince roků, ale mě hned poslali na vyšetření na kardiologii. Měla jsem oba holtry - srdeční i tlakový, všechny rozbory krve, EKG, ultrazvuk srdce atd... Je pravda, že mi bylo tehdy asi 34 roků a brala jsem antikonc. prášky, a moje matka na to umřela, takže to brali jako dědičné. Měla jsem to tedy obráceně - 140/115. Beru celé roky prášky, chodím jednou ročně na kontroly na kardio a někdy mi je hůř, někdy líp...ale jsou horší nemoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.12 17:43
avatar

Já osobně bych byla na tento přípravek opatrná a optala bych se v lékárně. Mám také vysoký tlak a když jsem tento přípravek začala brát, tak jsem jen hořela a tlak vyletěl nahoru. Je to spíš pro někoho, komu je zima na končetiny a má špatnou paměť, gingo prokrvuje.

doplněno 02.10.12 17:44:

reakce na odpověď od drejdla

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bo*
Datum: 02.10.12 17:54

Mám vysoký tlak 30let a v normě.Stačí jít s dop.listem od obvoďáka na internu a dělat všechno co řeknou.Ty ptákoviny o česneku mne opravdu pobavily,ale člověk potom jen smrdí a má hlad.Že je Ginko na mozkovou mrtvici-né proti-se ví dávno.Podle věeho je maminka vitální a na léčení kašle.Proto se ani v nemocnici s ní nijak nevybavovali.Promiňte,ale píši to co si myslím a obyčejně to sedí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.12 18:35
avatar

Na léčení kašle? Jak to můžete říct, když o tom nic nevíte. Léky které měla předepsané od obvodáka pravidelně bere, když dojdou, jede si pro další. Víte, ona byla na interně hospitalizovaná a tam ji nedali žádné rady ani doporučení. Jen díky známé lékařce z jiného oddělení si zajistila Holterovský monitoring TK. Prosím, příště nenapadejte někoho, koho vůbec neznáte a své nemístné poznámky si nechte pro sebe.

Od: bo*
Datum: 02.10.12 18:40

Žádný Hitlerovský test neznám a o tlaku vím svoje a hodně.Jestli je ta dotyčná tak agresivní jak ty,tak se ani nedivím že se s ní nikdo nebaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.12 18:44
avatar

A od kdy si tykáme? S napadáním jste začal vy očividně si léčíte nějaké mindráky. A o žádném Hitlerovském testu jsem nepsal, to nevím kde jste vzal.

Od: bo*
Datum: 02.10.12 18:48

Popis Holterova monitorování EKG

Holterovo monitorování umožňuje lékaři získat 24hodinový záznam elektrické aktivity Vašeho srdce. Vy přitom prožíváte normální den.

Některé nemoci srdce, například poruchy rytmu, se nemusí projevovat pořád. Při běžném EKG je natočen dvanáctisvodový záznam elektrické aktivity srdce v klidu na lůžku v ordinaci, vyšetření trvá desítky sekund. Pravděpodobnost zachycení občasné poruchy rytmu je malá.
Holterovo EKG snímá elektrickou aktivitu Vašeho srdce pomocí pouhých dvou nebo tří svodů, ale zato 24 hodin (někdy i 48 hodin) a za Vaší běžné denní činnosti. Tím stoupá pravděpodobnost zaznamenání občasných nepravidelností rytmu nebo námahových ischémií (nedostatečné prokrvení srdečního svalu).

Kdy se holter provádí?

Toto vyšetření Vám lékař předepíše, pokud Vás trápí občasné bušení srdce, nebo náhlé ztráty vědomí.

Slouží k diagnostice poruch srdečního rytmu (arytmií) a ke sledování účinnosti jejich léčby. Občas se holter používá i k průkazu námahových ischemií (angina pectoris) a ke sledování účinnosti její léčby.

Princip Holterova monitorování

Při monitorování EKG podle Holtera jsou na Vašem těle nalepené elektrody (nejčastěji dvě) a od nich vedou dráty k přenosnému EKG přístroji. Ten zesiluje nepatrné změny napětí snímané elektrodami z povrchu těla a ukládá je do paměti.

Očividně test na EKG,naprosto zbytečný,vyhozené peníze pojišťovny oknem,vysoký tlak to neřeší.Je to jen plácání a nuda.Tykám ti proto,že děckám nevykám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.12 18:50
avatar

Holterovské monitorování krevního tlaku
Základní údaje
"Tlakový Holter" po dobu 24 hod v nastavených intervalech merí a do pameti
prístroje zaznamenává Váš krevní tlak. Ten je pak porovnán s Vámi zapsanými
údaji o denních aktivitách.
Duvody k vyšetrení
Metoda umožnuje merení krevního tlaku v prubehu denních aktivit i v noci,
posouzení výše jeho hodnot a zhodnocení, zda prekracují normální rozmezí a je
treba je lécebne ovlivnit. Pomáhá pri nastavení lécby zjištením zda a jak jsou
podávané antihypertenzní léky úcinné po celých 24 hodin.
Je využívána i k odlišení psychicky podmíneného zvýšení hodnot krevního tlaku
(stres, " syndrom bílého plášte") od skutecné hypertenze.
Mám se vyšetrení obávat?
K obavám není duvod. Po celou dobu vyšetrení je ale treba pocítat s omezením
manžetou trvale naloženou na paži a nafukující se v pravidelných intervalech a
napojeným záznamníkem. Prístroj není odolný vuci vode a dukladnejší osobní
hygienu (koupání, sprchování) lze provést až po skoncení vyšetrení a odpojení
prístroje.
Príprava na vyšetrení
Príprava, zvláštní opatrení ani zmeny užívaných léku nejsou potrebné. K vyšetrení
si, prosím, prineste sebou zápisník, tužku a ctyri alkalické tužkové baterie (AA),
které budou napájet záznamník, po vyšetrení vám budou vráceny.
Prubeh vyšetrení
Napojení prístroje provede sestra ve funkcní vyšetrovne. Manžeta tonometru se
nasadí na paži a záznamník je pripevnen k opasku. Vlastní vyšetrení se deje mimo
nemocnici - v jeho prubehu lze konat bežné denní a pracovní aktivity. Manžeta
tonometru se v nastavených intervalech samovolne nafukuje a vyprazdnuje a prístroj
zaznamenává aktuální krevní tlak Do zápisníku zaznamenávejte cinnosti
provádené v prubehu vyšetrení s uvádením casu konání. Vyskytnou-li se obtíže
nebo príznaky uvedte je i s casem výskytu.
Po uplynutí plánované doby vyšetrení se bez odkladu dostavte zpet do funkcní
vyšetrovny, kde Vám sestra prístroj odpojí a sejme.
Zaznamenaná data vyhodnotí lékar a zprávu s výsledkem odešle nebo predá
Vaším prostrednictvím ošetrujícímu lékari, který vyšetrení požadoval a sdelí Vám jej
pri nejbližší návšteve.
doplněno 02.10.12 18:53:

Očividně nevíte vše, tak si zas nehrajte na nejchytřejšího. A můžu vás ubezpečit, že dítě už dávno nejsu ;)

Od: pohankaa
Datum: 02.10.12 21:08

Ještě mě napadlo /nepřihlášeně/ existuje strašně moc léků na vysoký tlak. Také jsou různé kombinace. Pokud mamce užívané léky nezabírají, tak, aby tlak byl v normě, stálo by za to, aby lékař změnil druh, nebo typ léku-ů. Někdy se to opravdu vychytá až po několika pokusech.

Chodí maminka k dobrému lékaři, na internu? Co se podívat na internetu na nějakého specialistu?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.10.12 09:18
avatar
Nechodila k žádnému specialistovi pac brala pravidelne léky, ktere ji zabiraly. Problémy začaly až ted, dnes sla na ten holter, takže po vyšetření se bude vědět vic.
Od: uska®
Datum: 03.10.12 10:20

ohneta - každý z nemocnice dostane propuštěcí zprávu a je předán do rukou obvodního lékaře. Nevím, co byste chtěl po nemocnici více. Že vaše maminka se zprávou k obvoďákovi nezašla, je její problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.12 14:29
avatar

Ale já nikde nepsal, že k němu nezašla. Propouštěcí zpráva mu předána byla, to se nebojte ;)

Od: polinek*
Datum: 03.10.12 10:42

,,jak na vysoký tlak? Brát léky ,jedině tak si ho sníží. dnes má každý téměř vysoký tlak . Hlídat si ho a to je vše. Pokud nezaberou jedny pášky zkusit jiné. .tak dlouhom¨,až tlak nebude tak lítat.Jíst zdravě,,no to tedy u nás nevím jestli to jde, ale snažit se. Co jde ,tak moc nesolit. ..a nejíst tučné ..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.