Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěla bych navázat na dotaz, který se týkal dvou a více zaměstnání. Pracuji v mateřské škole a chtěla bych pracovat v dětském centru na DPP. Příjem by byl jen cca 500,-kč měsíčně. Musím žádat o povolení zaměstnavatele, když práce v centru bude jen 45minut týdně. Popřípadě, jak by taková žádost o povolení měla vypadat? A je třeba podávat daňové přiznání z tohoto druhého příjmu? Děkuji
Pokud bude pracovní smlouva a převzetí mzdy bude oproti podpisu, projde účetnictvím dětského centra a musíte tyto peníze zdanit, nevím, jak jinak by mohl dět. dům mzdu vyúčtovat, takže zdanit musíte. Zaměstnavatel by měl vědět a souhlasit s Vaším druhým zaměstnáním. - pt
DPP bude u zaměstnavatele, který působí ve stejné oblasti jako Váš stávající zaměstnavatel. Proto si musíte ještě před uzavřením DPP a nástupem do DC vyžádat písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele.
Chcete-li z přivýdělku něco mít, doporučuji zrušit na dobu, po kterou budete pracovat v DC podpis na Prohlášení k dani z příjmu u stávajícího zaměstnavatele a podepsat Prohlášení v DC (nejlépe hned od začátku měsíce). Jinak by Vám DC strhávalo srážkovou daň (15 %), kterou by Vám už nikdo nikdy nevrátil.
Protože příjem z DC bude nižší, než kolik je sleva na poplatníka, uplatníte si zbytek slevy po skončení roku v daňovém přiznání.
doplněno 01.10.12 21:11:Poznámka: Kdyby nový zaměstnavatel působil v jiném oboru, souhlas byste nepotřebovala, dokonce byste ani nemusela stávajícího zaměstnavatele o přivýdělku informovat.
Dobrý den.
Pokud v Dětském centru daňové prohlášení nepodepíšete (necháte si ho podepsané u svého zaměstnavatele), daňové příznání podávat nemusíte. Příjem Vám bude zdaněn konečnou srážkovou daní 15% prostřednictvím zaměstnavatele (Dětského centra). Tak bych postupovala já.
Ron, mně přijde škoda dát z přivýdělku 500 Kč měsíčně 75,- Kč srážkovou daň (učitelky MŠ nijak horentně odměňovány nejsou).
Ano, Ivzez, já vím a v podstatě souhlasím. Jen se bojím, že při nízkém příjmu ji právě ta základní sleva na poplatníka bude každý měsíc v peněžence chybět, zruší-li u hlavního zaměstnavatele podpis na daňovém prohlášení .
Vím, že ji dostane zpět při ročním zúčtování daně, ale to je dost pozdě. To si ale tazatelka si musí zvážit sama.
Kubi, pokud se jedná o práci učitelky nebo vychovatelky, nemusíte podle mě zaměstnavateli nic říkat. Ano podle §304 odst. 1)Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
ale je tu ještě odst. 3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Pokud vím, nejde v dětských centrech o pedagogickou činnost (ovšem mohu se mýlit).
doplněno 03.10.12 23:29:Jak tak nad tím přemýšlím, zjišťuji, že si vlastně nejsem jista, kam přesně dětská či mateřská centra zařadit. Kdybych ale byla na místě tazatelky, pro jistotu bych zaměstnavatele o souhlas požádala (= měla bych klid, že určitě nic neporušuji).
ale u mateřských školek ano ... pak by měly obě organizace jiný předmět činnosti a tazatelka by zase nemusela nic hlásit
No pokud bychom chtěli dodržet literu zákona na 100% půjde o hraní se slovíčky a termíny - čili nahlédnout do zřizovacích listin obou institucí (měly by být i na netu), porovnat, jestli se v nějaké činnosti shodují, uvážit, na jaké pracovní pozici v obou institucích budu a podle toho se zachovat.
Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli má smysl to kvůli 3/4h týdně dramatizovat. Svou roli hrají i vztahy ve školce a osoba ředitelky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.