Popření otcovství - jak napsat k soudu

Od: Datum: 29.01.13 14:00 odpovědí: 11 změna: 12.02.13 18:07

dobrý den teprve před týdnem sem se nechal zapsat do RL ale nejsem biologickým otcem ale dozvěděl jsem se že mi přítelkyně je nevěrná tak bych chtěl být vymazán z RL mužete mi někdo poradit jak napsat k soudu děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 29.01.13 14:05

Evidentně víš, co chceš... :-D

"Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů (druhá domněnka), může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte. Také matka dítěte může ve stejné lhůtě popřít, že je otcem dítěte muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů." - viz http://www.pravnik.cz/a/89/popreni-otcovstvi.html

BTW - chceš-li být ´otcem´ nějakému dítěti (třeba kvůli vztahu s jeho matkou), nemusíš být zapsán v RL dítěte...

doplněno 29.01.13 14:29:

Áha... No - vzor máš třeba tady - http://www.rodinausoudu.cz/za…loba-o-popreni-otcovstvi-vzor ...

ALE - nejedná se o dopis, ale o podání (žaloby) k soudu a to není zdarma, takže vřele doporučuju, aby sis nechal žalobu napsat právníkem (nebude-li formálně správná, bude zamítnuta - přesto musíš podání zaplatit!)... A - mimochodem, to sis tímto ´krokem´ šlápl do pěkného lejna...

Ohodnoceno: 0x

Od: mm*
Datum: 29.01.13 14:15

já jsem spíš myslel že je někde napsané jak má vypadat dopis k soudu a ne kdy se mužu soudit a co otcovství obnáší ale stručně jak to má vypadat a to byl příklad že otec chtěl sve dítě ale je to grazl a matka chtěla mít klid od soudu tak proto sem se tam nechal napsat ale byla to chyba

Datum: 29.01.13 14:26

Zde je pouze jediná možnost podání žaloby na určení otcovství, upozorňuji, že se nededná a levnou záležitost a i v případě výhry hradí žalobce. Doporučuji žalobu konzultovat s právníkem zase tak jednoduché to pro laika není.

Datum: 29.01.13 14:37

no pěkně mě tady strašíte teda to jsem si opravdu pomohl chtěl jsem udělat dobrý skutek at má přítelkyně klid a jak jsem dopadl fakt jak hubkař

Datum: 29.01.13 15:01

Inu jak se říká dobrý skutek bývá zpravidla po zásluze potrestán.

Datum: 29.01.13 15:50

Raději dejte několik desítek tisíc za soud, testy a právníka, než platit statisíce jako alimenty na cizí dítě, které se časem můžou zvyšovat

Datum: 29.01.13 16:14

Dobrý den. Pokud tomu dobře rozumím, uznal jste otcovství dobrovolně. Takže jej popřít ani nemůžete, protože Vám bylo známo, že nejste biologický otec. Dobrovolně jste se zavázal k otcovství, nevěra Vaší přítelkyně je ale věc jiná. Co byste chtěl k soudu psát? Že nejste otcem dítěte, dobrovolně jste se jím ale dítěti stal, po týdnu jste si to rozmyslel atd..Nenapadá mne opravdu nic, čím byste mohl u soudu uspět. Ten hájí vždycky zájem dítěte...

Víte, já Vás chápu, ale dítě za to nemůže. Nemůže za svoji matku, ani bio otce...Nemá to také jednoduché s těmi dospělími...Píšete, že jste chtěl udělat dobrý skutek...Tak ho udělejte a vychovejte z děcka slušného a řádného člověka. Věřím, že Vám péči a lásku jednou v dobrém vrátí a bude si Vás za to vážit...

doplněno 29.01.13 18:26:

Upřesnění: Tazateli, ono je to u Vás trochu složité a já jsem se nevyjádřila úplně správně. Jedna věc je popření otcovství. To skutečně lze do šesti měsíců udělat. Jenomže to Vás nezbaví zároveň i rodičovské zodpovědnosti, ani vyživovací povinnosti. Tak jsem to měla nejspíše vyjádřit. . Viz:

Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů nebo matka dítěte, může otcovství před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte. Nejde tedy o věk dítěte, ale datum, kdy jste prohlášení realizovali.

Pokud jde o zbavení rodičovské zodpovědnosti, soud zbaví rodiče rodičovské zodpovědnosti, jestliže ji zneužívá nebo její výkon nebo ji závažným způsobem zanedbává.Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti zbavením rodičovské zodpovědnosti nezaniká.

Jestli i přesto chcete žalobní návrh k soudu podat, na netu je dost vzorů, které Vám mohou být vodítkem.

doplněno 29.01.13 18:43:

S případným sepsáním žalobního návrhu Vám pomohou i v občanské poradně. Najděte si tu, která je nejblíž Vašemu bydlišti, pokud byste si s návrhem sám neporadil a nechtěl jste vyhledávat v té věci právníka. Občanské poradny fungují zdarma:

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

Datum: 29.01.13 16:32

sakra vy mě tady dokažete potěšit s těma radama to opravdu není nějaký jiný zpusob jak to zrušit však na matrice sem dostal papir kde stoji že do pul roku mužu otcovství u soudu zrušit tak ted nějak nechapu to to opravdu není někdo má s tím má vlastní zkšenost a už tím prošel?

Datum: 29.01.13 22:43
Samozřejmě to udělat jde. Navíc kdyz je ti nevěrná, nepředpokládám společný život. Tak proč platit třeba 26 let na cizí dítě?

Datum: 01.02.13 16:06

(sice si také myslím, že se eufemisticky řečeno nechováte rozumně, ale to není pro odpověď podstatné)

samozřejmě, že lze popřít otcovství..

musíte podat do 6 měsíců od souhlasného prohlášení rodičů žalobu proti matce i dítěti, a to k okresnímu soudu dle jejich bydliště (nebo obvodnímu, pokud jste v praze) a tvrdit, že otec nejste.. nejen tvrdit, ale také to doložit..

nepíšete z jakého důvodu "nejste otcem",

pokud jste se před 180 dny neznali, tak to bude asi snažší, pokud si jen myslíte, že matka dítěte měla více partnerů mezi 180 a 300 dnem před narozením dítěte, pak se bude dokazovat znaleckými posudky..

osobně se o ně nemusíte starat, protože soud je v tomto řízení vázán zásadou vyšetřovací, a musí sám provést i důkazy, které nebudete navrhovat, aby byl zjištěn skutečný stav..

doplněno 01.02.13 16:07:

nahoře ad: mowla máte např. použitelný vzor ...

Datum: 12.02.13 18:07

no uz si preji aby to bylo zamnou ted jsem mimo bydliste ale pak teda skocim na pravni na urad a poradim se tam jak to sepsat nebo to necham na ni vzdyt i k soudu ze mali uz ma otce to psala tam sice budu vypadat jak cip ale neda se svitit fakt je to pravda chybama se clovek uci ted budu mit tak max nervy penize v hajzlu a jeste zaplatit soud no co vic si prat

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.