Personalistika - pracovní smlouva

Od: Datum: 27.09.12 17:47 odpovědí: 14 změna: 01.10.12 12:55

Zdravím,chtěla bych se zeptat,zda-li je správné pracovat na hlavní pracovní poměr bez písemné smlouvy.Jde o to ,že jsem nastoupila na dobu určitou,která už pominula a automaticky se změnila na dobu neurčitou dle zákoníku práce.V tomto mne přímý nadřízený ujistil,že se mnou dále počítá a je si vědom,že dále pracuji na dobu neurčitou.Při mé žádosti o písemnou smlouvu mi bylo řečeno,že zaměstnavatel písemnou smlouvu nebude v písemné podobě dávat.Že je vše po právní stránce v pořádku,že je toto možné.Se zaměstnavatelem nemám nejmenší problém,dokonce mi teď navrhl zvýšení platu.Je mi jasné,že je vše ok,ale netuším,zda by nemohl být někdy v budoucnu nějaký problém třeba s odstupným nebo jaké riziko by mne mohlo potkat.Jde mi o eliminaci nepříjemného překvapení za pár let třeba.Možná v tomto případě zbytečně lpím na byrokracii.Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mbrian*
Datum: 27.09.12 18:58

Vaše smlouva je automaticky převedena na dobu neurčitou. Pakliže vám ale bude navýšen plat, nová smlouva vám předložena bude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 27.09.12 19:03

Pracovní smlouva se uzavírá vždy pisemně i prodloužení .Ve vašem případě pracujete na černo protože vlastně nemáte žadnou platnou smlouvu písemná vam skončila vy nemáte pisemní doklad o dalšímu trvání .Vpřípadě kontroli z Uřadu prace jsou obrvský pokuty (vy až 100000kč podnik až 1mil)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: psyche*
Datum: 28.09.12 00:37

Tak to bohudík není.Mám pracovní smlouvu a na ní se změnilo pouze trvání prac.poměru.Nic víc,nic míň.Dle zákoníku práce je vše ok.

Datum: 27.09.12 19:07

Pokud pracujete i po skončení pracovního poměru, tak se vám smlouva automaticky ze zákona mění na dobu neurčitou - platí pořád ta, kterou máte podepsanou. Čili rozhodně není nutné psát smlouvu novou, i když jako zaměstnanec bych se rozhodně cítila lépe, kdyby mi zaměstnavatel k podpisu předložil dodatek ke smlouvě. Nicméně podle mne to povinnost není, protože ta původní smlouva pořád platí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paaja*
Datum: 27.09.12 19:18

Platí podmínky smlouvy, kterou jste podepsala. Po uplynutí zkušební doby byla automaticky převedena na smlouvu na dobu neurčitou. Při zvýšení platu dostanete jenom platový výměr. Nová smlouva opravdu není potřeba

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.09.12 20:18
avatar

Všechno je v pořádku (Pacourek se mýlí). Uzavřená smlouva platí stále, změnil se pouze údaj vztahující se k době určité (nyní jste podle stejné smlouvy zaměstnána na dobu neurčitou). Protože se žádné z dalších náležitosti nemění, není nutné uzavírat novou pracovní smlouvu ani dodatek.

Zvýšení mzdy může proběhnout dvojím způsobem (podle toho, jak máte mzdu sjednánu): 1. v případě mzdového výměru novým mzdovým výměrem 2. dodatkem k pracovní smlouvě (v případě, že máte mzdu sjednánu přímo v pracovní smlouvě)

Takže se ničeho nebojte, nepracujete ani bez smlouvy ani na černo.

doplněno 27.09.12 22:46:

Ron, tazatelka nepracuje bez smlouvy.

___ Viz zákoník práce, § 67, odst. 2: Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: psyche*
Datum: 28.09.12 00:34

Přesně tak, to je jak píšete.*palec*Mám pracovní smlouvu a dle zákona je vše ok.Vím,že v případě pokračování v práci ,automaticky přechází smlouva na dobu neurčitou.Jen by mi bylo milejší mít ,,papír "v ruce.Jen jsem zneklidněna,že zaměstnavatel nechce písemně smlouvu předat.Samozřejmě,že navýšení platu se ošetří platovým výměrem.Jen jsem obezřetná a chci se ujistit,že mi nehrozí nic překvapivého.Děkuji moc za odpověď.

Od: ron*
Datum: 27.09.12 21:34

§ 34 ZP

Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Totéž platí o změně pracovní smlouvy a odstoupení od ní. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy.

Pokud nemáte žádnou smlouvu (píšete, že pracujete bez smlouvy), dle mého názoru opravdu pracujete na černo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: psyche*
Datum: 28.09.12 00:45

Děkuji všem za odpověď ,názor a za ochotu poradit .*srdce*:)

Od: paaja*
Datum: 01.10.12 08:36

Napadla mě snad jediná komplikace: když půjdete žádat o úvěr, někde chtějí vidět pracovní smlouvu. Když tam uvidí pracovní poměr na dobu určitou a ještě k tomu do data, které už dávno uplynulo, bude to přinejmenším podezřelé. Takže budete muset trvání pracovního poměru doložit jinak - nový platový výměr, potvrzení z účtárny, nebo možná postačí, když úvěrový referent zavolá k vám do firmy. Drobnost, ale jen a´t s tím počítáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.12 11:16
avatar

Od kdy banky chtějí vidět pracovní smlouvu? Zaměstnavatel přece v potvrzení o výši příjmu potvrzuje i typ pracovního poměru (na dobu neurčitou) i to, že zaměstnanec není ve zkušební ani ve výpovědní době. (Poslední informaci by banka z pracovní smlouvy nezjistila.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paaja*
Datum: 01.10.12 11:20

Zažil jsem to. Ne v bance ale u úvěrové společnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: psyche*
Datum: 01.10.12 12:44

Toto jsem už také slyšela,že někde v bance nebo úvěrové společnosti chtějí vidět pracovní smlouvu.Osobně jsem se s tím nesetkala.

Pozn.

Ve firmě mne ujistili,pokud by byla potřeba,předají mi potvrzení.

Děkuji za příspěvek.;)

Od: lujs®
Datum: 01.10.12 12:55
avatar

Pokud vás ve firmě ujistili že ,,pokud by byla potřeba,předají mi potvrzení."tak bych si jedno takové potvrzení nechal vystavit a ještě pro jistotu bych si ho okopíroval.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.