Jak dostat podíl z domu & opatrovník

Od: Datum: 25.09.12 15:23 odpovědí: 6 změna: 27.09.12 14:46

Opatrovník (úředník našeho města) mé maminky se z "lenosti" zuby nehty snaží nechat jí dožít ve starém, neudržovaném domku. Opatrovník mi přijde jedna ruka se "sociálkou", jinak by přece nemohli nechat starého člověka žít v dosti nelidských podmínkách. Jde mi o to, že na domě mám 10% podíl stejně jako další moji tři sourozenci (jeden z nich je psychicky nemocný jako mamka, další dva velmi nezodpovědní a s dluhami) a mamka má 60% podíl. Zdá se, že jedině mě vadí utápět peníze v ruině, která je dle stavební firmy vhodná jedině ke srovnání se zemí. Takový dům nám nikdo nepojistí, takže když by od něj chytla dřevostavba před ním (5milionů), tak se mohu jít oběsit. Já nechci strkat peníze do ruiny jen proto, že opatrovníkovi se nechce dům prodávat a koupit mamce garsonku. Jemu je očividně jedno, že těch pár korun, co mamka dostává, utopí v chatrči. Co vím, tak on ani není zodpovědný za to, když někomu na chodníku spadne taška ze střechy na hlavu a zabije ho. Moji nerozumní sourozenci nechávají věc jen plynout, ač předtím u dědického řízení po otci jsme se jednohlasně shodli na prodeji. Ale mě sejde na tom, kam svých pár peněz dávám a zda "můj podíl" někoho nezraní či nezabije. Ráda bych ze svého podílu i nějakou korunu viděla, stejně je můj podíl v této situaci neprodejný- ani sestra jej nechce. Zrekonstruovat dům by znamenalo nechat jen holé stěny a vše nové, včetně střechy, vše je v dezolátním stavu. Asi mám dát stížnost na opatrovníka na soud a popsat tam stav domu, že? Nebo jak LZE jinak vyžadovat vyplacení svého podílu?


avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 25. 09. 2012 16:18:59
Prosím, nezakládejte opakovaně nová vlákna s tímto tématem a problémem. Je to proti pravidlům této poradny!
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 25.09.12 15:56

K opatrvnickému soudu to stelné pujde protože přeskoumat prodej musí soud.Mužete dát podnět k soudu na opatrovníka ale pro případ vyměny by ste měla mít nahradníka(podle mě byste měla uspět)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.12 16:00
avatar

Takový soukromý dotaz.Proč nejste opatrovníkem Vy nebo někdo z rodiny?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.12 16:13
avatar

Proč má mamka za opatrovníka cizího člověka /úředníka/ a ne Vás? Vaše sourozence neuvažuji - psychická nemoc a nezodpovědnost, jak aspoň píšete. To byste měla nejlepší přehled o tom, co maminka potřebuje a jak jí to udělat nejlíp.

Druhé, čemu nerozumím. Píšete, že domek, kde maminka bydlím, je ruina, chatrč. Myslíte si, že jejím prodejem byste získali dostatek peněz na pořízení garsonky? Myslím, že ne. Nikdo to nekoupí a pokud ano, tak pouze za cenu pozemku, aby dal ruinu strhnout a postavil si tam dům. Tedy je.li ten pozemek lukrativní.

Jsou to spíš jen Vaše představy, ale garsonku za chatrč nikde nedostanete. Natož, když si z utržené částky ponecháte 40 % /tedy každý z vás 10%/. Za zbytek by maminka měla leda tak stan. Jaga.

Nemůžete si maminku vzít raději k sobě? Starému člověku je nejlépe v kruhu blízkých. Vím to, máme skoro 88 letou babičku. Když se po 14 denním pobytu v léčebně vrátila, povídá: To jsem ráda, že jsem doma.

Bylo mi jí až líto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.09.12 16:30

ano, jako první se nabízí otázka, proč nejste opatrovníkem vy..

z ní dále vyplývá odpověď, že se můžete pokusit dát podnět soudu v rámci kontroly funkce opatrovníka..

pokud vám ovšem jde pouze o to "vyvázat se" z 10% spoluvlastnictví k nemovité věci, tak podejte na místně příslušný okresní soud žalobu na zrušení podílového spoluvlastnictví (proti ostatním spoluvlastníkům).

soud má (v podstatě) povinnost vám vyhovět, otázkou zůstane pouze vypořádání spoluvlastnictví..

to můžete navrhnout (1) přikázání jednomu ze spoluvlastníků za náhradu, 2) reálné rozdělení věci, což ovšem v tomto případě nelze; 3) soudní prodej a rozdělení výtěžku dle podílů), soud ovšem vaším návrhem na způsob vypořádání není vázán (ale nemůže věc přikázat do vlastnictví vám, když s tím nesouhlasíte)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dobryradce*
Datum: 25.09.12 16:38

Mne napadaji v zasade dve moznosti. Bud podat uvedenou stiznost a doufat, ze to soud pochopi, opatrovnika odvola a jmenuje noveho, anebo se pokusit o soudni zruseni a vyporadani spoluvlastnictvi, nebot v takovem pripade muze soud za urcitych okolnosti naridit prodej neudrzovaneho domku a rozdelit vytezek podle spoluvlastnickych podilu. Za utrzene penize by pak opatrovnik mohl koupit mamce zminenou garsonku. Doporucuji vsak poradit se u advokata.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: unavena
Datum: 27.09.12 14:46

Mamka z domu nechce po dobrém ani po zlém a protože ji v tom domě pro jeho stav nemůžeme nechat bydlet, "předali jsme ji městu". Nevěděli jsme si už se situací rady. Ta barabizna má cenu právě díky lukrativnímu pozemku. Děkuji Vám za rady!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.