Proplaceni dovolene

Od: Datum: 25.09.12 14:10 odpovědí: 4 změna: 26.09.12 03:03

Dobry den dnes jsem se ze zamestnavatelem dohodl na ukonceni pracovniho pomeru ke dni 30.9.2012 mam jeste 4 dny dovolene a nestacim ji vybrat,zamestnavatel mi rekl ze mne ji neproplati mam narok na proplaceni nebo ne dekuji za odpoved.M.M


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.12 14:24
avatar

Dobrý den. Mirdo, při skončení PP je zaměstnavatel povinen zbylou dovolenou proplatit. Ukládá mu to Zákoník práce §222 ods. 2

Takže pokud Vám zaměstnavatel neumožní si zbylou dovolenou vyčerpat, je povinen Vám jí tedy proplatit.

doplněno 25.09.12 14:29:

Viz:

Náhrada za dovolenou

§ 222

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 25.09.12 14:46

Dobrý den.

Podle §222odst.2 platí s účinností od 1. ledna 2012, že zaměstnanci přísluší náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Týká se to nevyčerpané dovolené v jakémkoliv rozsahu a bez ohledu na to, v kterém roce právo na dovolenou vzniklo. Za trvání pracovního poměru již nevyčerpanou dovolenou proplatit nelze.

Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou nebo její část přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku.

Jedná se o povinnost zaměstnavatele, která není podmíněna žádostí o proplacení nevyčerpané dovolené po skončení pracovního poměru zaměstnancem. Zaměstnavatel tedy nevyčerpanou dovolenou je povinen proplácet automaticky, bez žádosti zaměstnance.

doplněno 01.10.12 17:11:

Pro Ivzez:

I když zaměstnanec do konce následujíího kalendářního roku vyčerpal pouze část dovolené z předchozího kalendářního roku, právo na zbývající část této dovolené mu nezaniká a dovolenou lze čerpat v dalším období. Náhradu za nevyčerpanou dovolenou mu již však dle novely ZP namísto čerpání dovolené poskytnout nelze, pouze při skončení pracovního poměru. Zákoník práce vede zaměstnance i zaměstnavatele k čerpání dovolené v průběhu pracovního poměru, což je smyslem a účelem dovolené.Pokud by však k vyčerpání dovolené nedošlo za trvání pracovního poměru, je povinností zaměstnavatele poskytnout při skončení pracovního poměru zaměstnanci náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou bez ohledu na to, v kterém roce právo na dovolenou vzniklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.12 01:00
avatar

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ovšem s termínem nástupu na dovolenou by Vás musel seznámit minimálně 14 dnů předem. Protože to už do 30. září nestihne, nemůže Vám dovolenou nařídit a musí Vám nevyčerpanou část dovolené po skončení pracovního poměru proplatit spolu s poslední výplatou.

Protože pro současného zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok jenom na poměrnou část roční výměry dovolené.

___ Pro Rona: Není jedno, v jakém roce na dovolenou vznikl nárok. Nevyčerpal-li zaměstnanec dovolenou, na niž mu vznikl nárok v r. 2010 do 31. 12. 2011, nárok na dovolenou zanikl. Pouze v případě, že by zaměstnavatel poskytoval 5 týdnů dovolené, by bylo možné pátý týden převést do r. 2012. Další výjimkou je dovolená z dřívějších let, kterou zaměstnanec či zaměstnankyně nemohli vyčerpat kvůli čerpání rodičovské dovolené.

doplněno 29.09.12 03:46:

Hope, můžete mít pravdu (toto vysvětlení však z Roniny odpovědi nevyplývá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 26.09.12 03:03
avatar

ivzez: Ron to pravděpodobně myslela tak, že pokud ke dni výpovědi existuje oprávněný nárok na dovolenou, není důležité, kdy tento nárok vzniknul a za jaký rok tato dovolená je. A s tím souhlasím. Protože pokud podle Vašeho příkladu je dovolená "promlčená", už nárok na ni zanikl...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.