Použití slzáku/pepřáku v sebeobraně

Od: Datum: 28.01.13 21:07 odpovědí: 28 změna: 30.01.13 19:43

Dobrý den

Mám Dotaz, nedávno jsem byl napadený člověkem co vyučoval kickbox, delší dobu mi přes sms vyhrožoval, jen kvůli toho, že se bavím s jeho bývalou přítelkyní. Při tom napadení dříve než něco udělal dostal slzným sprejem do obličeje, nevolal jsem policii. On však na policii zašel, byl jsem pozván na městský úřad - právní odbor a tam chtěli jen vědět jestli jsem sprej použil nebo né. Řekl jsem, že ano a stálo mě to 500, prý použití slzných / pepřových obranných sprejů je nepřiměřená obrana. Tak jsem to radši zaplatil, ale nelíbí se mi toto rozhodnutí. Opravdu je to takhle, že tady u nás v ČR je obrana těmito spreji nepřiměřená a máme si nechat rozbít ústa? Bohůžel třetím svědkem toho byla jeho bývalá přítelkyně, která z něj má strach a nemůžu spoléhat na její výpověď, spíš si myslím, že by šla proti mě. Sms kde mi vyhrožuje mám zalohované.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.13 21:10
avatar

Ono je problém zda útok v okamžku použití trval, pak ano a použití je sebeobrana. Ale pokud se jednalo jen o slovní vyhrožování tak se jedná o obranu nepřiměřenou. Nutnou obranou se dá odvracet pouze přímý útok.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jurka*
Datum: 28.01.13 21:15

No to je to, že dřív než něco udělal tak to měl v obličeji, ale šel po mě. Nenechal jsem ho zaútočit, ale vzhledem k tomu co vyváděl celý den u bytu své bývalé přítelkyně, tak byl úplně mimo.

Datum: 28.01.13 21:20
avatar

Bohuzel, nase zakony tohle znaji jako neopravnenou sebeobranu. Proti rukam, jit rukama. Tak to je. Nedej boze, abys mel teleskopicky obusek a zlomil mu ruku. To by ses nemusel doplatit, a taky by te to mohlo stat umisteni v cele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 21:38
avatar

Není tak plně pravda, pokud mám vědomost o tom, že protivník ovládá jakékoliv bojové umění, které zvyšuje jeho schopnosti tak se bude obrana i vyšší účinnosti než rukama posuzovat zcela jinak.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.01.13 07:58
avatar

@albatros :

To jde teda videt tady na uvedenem pripade. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ricmon*
Datum: 28.01.13 21:56

TAk já už se v ČR nedívím ničemu, zachvíli budou lidé chodit do vězení nebo budou pokutováni za to že zloděj se u někoho doma otrávil zkaženym salámem který měl v lednici... Jinak k vašemu případu, myslím že objektivně jste byl v právu a magistrát zvolil asi nejmírnější možný trest, jelikož si toho byl také vědom, ale nadruhou stranu ta nespravedlnost která ve Vás jistě je musí být hrozná... Berte to jako investici, za nerozbité ústa, kdyby vám jednu dal a vy jste použil sprej asi by nikam nešel a ani vy a výsledek by byl že by ste měl sice pěti kilo ale i monokl nebo zlomený nos...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 22:29
avatar

Neznáme přesně co bylo v protokolu (což je mnohem důležitější než to, co bylo ve skutečnosti), nicméně neplatí že proti útoku holýma rukama se lze bránit zase jen rukama. Nutná obrana nesmí být v hrubém nepoměru ke způsobu daného útoku. Může sice být důraznější než útok, někdy i musí, aby byla skutečně účinná, nikoli však jej řádově přesahující.

Jak říkám, důležité je, co je zapsáno v protokolu, ale podle toho, co tazatel píše, se jednalo o nutnou obranu. Já bych se v takovém případě možná i odvolal a možná to dotáhl až k soudu (podle případů z posledních několika let věřím, že úspěšně). Na druhou stranu, vysolit pětikilo a mít pokoj je taky řešení - a koneckonců i docela levné.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.13 06:42
avatar

to snad není pravda, vy se ubráníte pepřákem a městský úřad vás ještě pokutuje :-/ no jak bych se zachovala na úřadě já? no káždopádně bych řekla že jsem si myslela a možná jsem i zahlédla v jeho ruce nůž- neříkám že je to správně ale v tom případě už by to byla přiměřená obrana.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogoos*
Datum: 29.01.13 08:26

Já to vidím spíš tak, že vy jste jim všechno odkýval a zaplatil abyste neměl problémy a teď si tu stěžujete. Jim jste to měl vysvětlit. Proto si vás zavolali. Nebo jste měl odmítnout zaplatit a šlo by to dál.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.13 10:42
avatar
Měl jsem problémy se sousedem který se mi dobýval na pozemek vždycky když se ožral a měl pořád dojem že sí semnou musí něco vyjasnit. Jednou jsem ho sejmul a upravil mu ksicht a pak jsem měsíc trnul jestli to neudal.
Když přišel příště tak jsem rači zavolal policii. Když jsem pak popisoval situaci tak mi polda řekl - když příště přijde a nastříkáte mu pepřák tak bude klid a kdyby sí pak stěžoval tak musíte uvést že jste se cítil jeho chováním ohrožený a my to spláchnem pod stůl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurka*
Datum: 29.01.13 10:47

Jj přemýšlel jsem tam jestli to nechat šetřit dále a nebo se na to už vykašlat. Vzhledem k tomu, že ta jeho bývalá přítelkyně za ním zase leze (prý nedobrovolně), tak jsem se na to vykašlal, 500 není pro mě tak moc a zaplatil to. Kdybych to rozjel dále asi bych od ní nemohl čekat, že by řekla pravdu. Akorát si to holka pohnojila sama, teď to bude brát jako, že vyhrál a bude dostávat přes držku vícekrát už nebude mít obavu z nějakého postihu. A já mám papír v ruce, že má se mnou problém a budu moct v klidu zavolat policii jestli bude něco zkoušet. Kdyby to šlo dále do šetření a ona by nic neřekla nebo řekla co jí přikáže, tak bych zaplatil 1000 za nějaké řízení a pak pokutu řádově v tisících. To je tak když chcete ženské pomoct :) .

Od: asd*
Datum: 29.01.13 12:28

Určitě je lepší uklidnit ho pepřákem, zatáhnout 500 a mít klid, než bez pepřáku mít rozbitou hubu.

Podle mne ale šlo o obranu přiměřenou - předem vyhrožoval a napadl vás, čekat s pepřákem až po ráně od kickboxera je oslovina. Správní řízení/ soud by jste nejspíš vyhrál, ale u toho by musel být i on a pak by se mohl znova chtít prát aby vám to osladil... Pokud je klid tak bych to dál nerozmazával, 500 je pakatel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurka*
Datum: 29.01.13 14:05

Takže jaká bude rada na závěr?

Když už sprej na obranu použijete, asi hned na to místo zavolat policii nebo okamžitě jít ten útok na policii nahlásit, ať to uděláte dříve než útočník ze sebe udělá oběť?

Datum: 29.01.13 15:27
avatar

Rozhodně ano. Jak už jsem uvedl výše, není vůbec důležité co se stalo, důležité je to, co je sepsáno v protokolu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 30.01.13 09:46
Prostě a jednoduše.Když nemá v ruce zbraň která by Vás ohrozila na životě nebo na zdraví,tak jí netaste jako první.Smůla je jen v tom že se znáte.Když postřikám nějakýho onanistu v parku který si předemnou sunda kalhoty a půjde na mě tak to nemá na koho žalovat.Buď ho kopnu nebo vytasím pepřak.Ještě ho nahlásím že v parku je chlap co obtěžuje ženský.A potom oni jdou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 12:00
avatar

1. nesmysl: nechat útočníka aby "tasil jako první" znamená, že obránce už šanci jako druhý nedostane. Nutná obrana nemusí začít až po útoku, ale už když útok bezprostředně hrozí.

2. nesmysl: zaútočit na parkového onanistu, která se jen pasivně předvádí a jinak nikoho fyzicky neohrožuje, není nutná obrana ale napadení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 15:56

a jak je to kdyby vytáhl na něho misto pepřáku střelnou zbran? to je taky nepřiměřená obrana i když nevystřelí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 19:43
avatar

Střelná zbraň je totéž co penis: vytahuje se jen v okamžiku, kdy je důvod a odhodlání ji použít. Vytahovat ji "jen tak" je neslušné a může to za jistých okolností být i přestupek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: artik*
Datum: 29.01.13 15:49

takže on vám neudělal vůbec nic a vy jste raději použil pepřák . To není sebeobrana ,ale napadení .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 16:00

ono až vám přerazí čelist tak budete zjištovat kde vám hlava stojí a ne kde máte pepřák.. je to asi sporné.. naštěstí s tím zkušenosti nemám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 29.01.13 16:52

já bohužel ano a proto jsem byl vždy pro pokutu , než se pak půl roku léčit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 08:36
avatar

Nemusel mu nic dělat. Nutná obrana je to už v okamžiku, kdy útok sice ještě nezačal, ale bezprostředně hrozí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jack®
Datum: 29.01.13 16:51

Trošku se do toho vložím. Když mám legálně drženou zbraň (čistě teoraticky :D) a zloděj se mě vloupá do baráku, začne po mě střílet a já mu to nasypu přímo do hlavy a on zemře budu vinnen?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 29.01.13 16:54

ano střelba do hlavy není sebeobrana . Až bude ležet s prostřelenou hlavou doporučuje se vystřílet pár ran do stropu a pak aspoň jednu nebo dvě do nohou . *uf*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jack®
Datum: 29.01.13 16:58

A v jakém případě bych ho normálně mohl oddělat? Když mě ohoržuje na životě tak snad zdravý rozum uzná že to byla sebeobrana.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.13 17:10
avatar

Zdravy rozum nesedi v soudni sini. Bohuzel.

Kdyz bude mit utocnik zbran a bude u tebe doma, strilej. o tom zadna. Na ulici je to neco jineho a kdyz bude nejhur, tak jeden vystrel do hrudniku a par ran do vzduchu. Beze svedku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 30.01.13 00:34

Bacha na tyhle pověry. Znalec jednoznačně ze stop na střele a v ráně pozná, která prošla hlavní jako první a která byla z těch dalších. To pro případ střílení pro výstrahu.

To ale není tento případ. Pokud po mně někdo začne střílet, notabene u mě doma, tak neváhat. Chtěl bych vidět kdo by takovou situaci neposoudil jako nutnou obranu. Sice žijeme v kocourkově ale...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.01.13 17:08

Doporučoval bych vám co chtějí někoho oddělat aby si přečetl v tr. zákoníku hlavu 3 co vylučuje protiprávnost činu a poté počkal na rozhodnutí st. zástupce popř. soudu. Zde nikdo nevííí, jak to vyhodnotí. Dát návod?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.