Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví pozemku

Od: jardino555* odpovědí: 10 změna:

dobrý den, jsem jediný majitel chaty, bohužel po smrti mého otce má můj bratr podíl na pozemek jednou šestinou. Bohužel tento podíl nechce prodat. Kde pak ta jeho jedna šestina pozemku fyzicky je? To určuje Katastr? Nebo ten podíl je v zastavěné ploše chaty? Jde mi o to...aby tam nechodil a různě mi neškodil...

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar kartaginec

To je ideální jedna šestina. Je všude a nikde.

doplněno 22.09.12 15:27:

Je to nějak takhle:

SJM společné jmění manželů (dříve bezpodílové spoluvlastnictví manželů BSM), jde o vlastnictví k věcem nabytým v průběhu manželství. Každý z manželů vlastní ideální jednu polovinu věci. (viz. § 143, zák.č. 40/1964 občanský zákon). Ideální polovina znamená polovina všech jednotlivých částí, příklad. U automobilu nevlastní každý dvě kola, ale každý polovinu každého kola.

Podívejte se sem: Něco je taky tady

jardino555*
hodnocení

nechápu...není daná konkrétním místem výměru?

Mimochodem - jak k tomu došlo? Pozemek byl původně otcův a v dědickém řízení Vám připadlo pět šestin a bratrovi šestina? V každém případě by v tom výsledku dědického řízení měl být ten podíl specifikován, nejspíš právě jako ideální šestina. Teoreticky by to mohla být konkrétní část, ale to by předtím musel otec tu konkrétní část vlastnit. Dědické řízení bylo ukončeno na základě dohody, nebo rozhodnutím soudu? V každém případě máte o něm nějaký dokument a tom to musí být.

jardino555*
hodnocení

otec zemřel a matka nechala svůj podíl přepsat na mě...Bratrovi zůstala ta šestina. Dědické řízení bude ukončeno u notáře za 14 dní. Ale jsem netrpělivý a tak nějak hledám informace. Bratr si tu šestinu chce nechat jen proto, abych nemohl chatu prodat - ač výhradní vlastník chaty - bez pozemku, jsem já...

jardino555*
hodnocení

i tak Vám děkuji

Ono to není zas tak jednoduché, pro bratra. Jednak tu chatu můžete stejně prodat, když je vaše, tedy pokud ji někdo bude chtít. a jednak bratr má nejen šestinu pozemku, ale i šestinu povinností. Kdybyste například chtěl pozemek oplotit, mohl byste od bratra chtít zaplatit šestinu nákladů. No a svých pět šestin nemůžete bez dohody s bratrem, prodat (má předkupní právo), ale například ho můžete komukoli darovat.

Jinak je to celé trochu smutné, ale nejste jediný v podobné situaci, pokud vás to utěší.

doplněno 22.09.12 17:38:

Jo a uvědomuje si váš bratr, že z té šprajcovací šestiny, která mu je jinak celkem na dvě věci, bude platit daň?

jardino555*
hodnocení

smutné to je...ale já ho už nepovažuji za bratra...já bych chatu nikdy neprodal...proto matka přepsala svůj podíl na mě...a bratr se na just šprajcuje...

 

rudolf*
hodnocení

2x

chata je vaše, takže ji můžete užívat i nakládat s ní bez dalšího..

k pozemku máte vlastnické právo v ideálních 5/6, ty nejsou fyzicky určeny (jde o podílové spoluvlastnictví k jedné věci - pozemku)..

správně píše předřečník, že bratrovi vzniká nejen právo z 1/6, ale i povinnosti z 1/6..

nicméně, podle toho jak situaci líčíte, a pokud ji chcete vyřešit jednou pro vždy, doporučuji vám po skončení dedického řízení podat žalobu na zrušení podílového spouvlastnictví proti vašemu bratrovi. soud v takovém případě (v podstatě) vyhovět žalobě musí.

v žalobě navrhnete způsob vypořádání; v tomto případě asi zejména přikázánímcelého pozemku do vašeho vlastnictví (za náhradu, dle znaleckého posudku), možná by přicházelo v úvahu i faktické rozdělení věci (tzn. že by skutečně došlo k rozdělení pozemku a ona 1/6 by byla vyčleněna někde na kraji (ale to by záleželo na místní situaci)

(třetí způsob by byl prodej věci, a rozdělení výtěžku dle vlastnických podílů)

v praxi soud sice není vázán vaším návrhem na způsob vypořádání, ovšem dle vámi popsaných okolností, pokud navrhnete, že chcete celou věc a bratra "vyplatíte", tak soud vašemu návrhu na 99% vyhoví, a bratr se může stavět třeba na hlavu...

 

jabraka*
hodnocení

0x

A jak došlo k tomu,že se převáděla chata a pozemek zvlášť?Většinou je v katastru zapsán pozemek a na něm postavené stavby.Když se to dělí dědictvím,tak by se stejným podílem měla měnit celá nemovitost.

JABRAKA

jardino555*
hodnocení

no to je to...máma si myslela, že to tehdy koupili i s pozemky...co táta umřel, tak až u notáře se to zjistilo až pak...takže první smlouva na chatu a pak druhá, když z katastru přišlo, o těch pozemcích...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]