Pevná pracovní doba

Od: Datum: 22.09.12 11:26 odpovědí: 10 změna: 20.11.12 11:01

Dobrý den, pracuji jako pomocná pekařka od.20:00 do 4:00 jenže každy den je jiná výroba stane se ,že se to prostě nedá stihnou a zustanu dýl a dopeču. Jenže tento měsíc jsem měla poškrkané hodiny s oduvodnění že si píšeme hodiny a máme pracovat jen do 4:00 proto potřebuji vědět co dělat nechci dělat problémy, ale když mám teda do 4:00 mužu nechat nedopečené zboží a odejít? Předem děkuji za odpověd

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.12 11:34

Dobrý den. Slunce, pokud Vám zaměstnavatel nechce uznávat hodiny navíc a proplácet je jako přesčasové, pak byste si měla situaci vyjasnit s ním. Pokud se k tomu staví takto, pak mu asi fakt, že necháte rozdělanou práci a odejdete na čas, nevadí. Nikdo po Vás nemůže vyžadovat, abyste přetahovala pracovní dobu a dělala zadarmo. Vyjasněte si situaci, máte na to právo.

doplněno 22.09.12 12:10:

Spoléhá se na Vaši poctivost tedy a zřejmě toho zneuřívá. Takže ukažte, že to dovedete, odejít od rozdělané práce a dodržovat pracovní dobu tak, jak se po Vás žádá. Nenechte se využívat. Konec konců splníte jen to, co se po Vás žádá - budete dodržovat svojí pracovní dobu...

doplněno 22.09.12 12:33:

Pokud po Vás vyžaduje přesné dodržování pracovní doby, přesčasy nechce proplácet a dobře ví, že se to nedá stihnout, pak Vás nemůže hnát k zodpovědnosti za ušlý zisk. Víte, jsou zaměstnání, kde se nedá řídit přesně minutami a zaměstnavatel by si toho měl být vědom a dle toho vytvořit podmínky, aby zaměstnance nepoškozoval. Za svojí práci přesčas máte právo na plat. Zadarmo nejste povinna pracovat. Ona asi dobře ví, že máte strach. Musíte se bránit, pokud není možná domluva. Vy nejste zodpovědná za ušlý zisk, jestli-že Vám nebyly vytvořeny podmínky pro práci takové, aby Vás nepoškozovaly. A je na Vás vyžadováno dodržování pracovní doby.

doplněno 22.09.12 12:53:

Dejte jí to písemně. Že pokud vyžaduje dodržování pracovní doby, jste nucena odcházet bez ohledu na to, zda je výrobek hotový a nelze po Vás tudíž žádat žádnou zodpovědnost za případné ztráty. Kopii si schovejte. Měla by se k tomuto vyjádřit a dle toho se zařídíte. Budete mít v ruce doklad o tom, že jste jí na tuto skurečnost upozornila předem.

Ohodnoceno: 2x

Od: slunce73*
Datum: 22.09.12 11:55

pracuji v této pekárně už skoro 6let a mužu říct ,že vyjasnování nepomuže protože situaci zná a sama řekla,že bych to přece neudělala a neodešla od rozdělané práce...

doplněno 22.09.12 12:23:

mám strach,že mě dá k uhradě ušlý zisk tak jak to řekla ,že pokud řidiči nevyjedou se zbožím zaplatím faktury

Od: uska®
Datum: 22.09.12 12:29

O půl čtvrté ráno, když budete vědět, že pečivo nebude dopečené, tak volejte šéfové na mobil. Sdělte jí, že ode dneška budete plnit jen její přání a vaši povinnost a to odcházet přesně ve 4. Může si to přijít dopéci. Když mobil nezvedne, tak jí napište SMS a odejděte. SMSku si určitě přečte a jsou dvě možnosti. Buď si to přijede dopéci a nebo vám nařídí a proplatí přesčas.

doplněno 22.09.12 13:33:

Práce přesčas vám musí být nadřízeným nařízena a poté proplacena. Jestli tam zůstáváte jen z dobré vůle ku prospěchu pekárny, tak šéfová přesčasy platit nemusí. I když je to k dobru pekárny. Tak se vzmužte, jak vám radily, napište šéfové dvě věty, že na její přání budete dodržovat pracovní dobu. Může vyskakovat jak chce.

Vemte to z druhé strany - máte strach před postihem, že pečivo nedopečete když půjdete domů. Ale vy můžete dostat postih za to, že svévolně zůstáváte na pracovišti, když vám to nikdo nenařídil - to je paradox, že?

Ohodnoceno: 4x

Od: slunce73*
Datum: 22.09.12 12:45

no ale pořád zustává otazka muže mě dát k uhradě ušlý zisk? Když už to zašlo tak daleko že jsem měla v prodejně platit spálené croissanty - písemně jsem oznamila že jsem je nepekla a ona mi oznamila: v prodejně je neprodali! Zavolala jsem jí řekla že je to dobrý tak v prodejně je neprodali ja je nepekla a po me je chcete zaplatit! dověděla jsem se že jsem dement . Tak jak mužu vědět že i když jsem v pravu nebudu platit

Datum: 22.09.12 13:47

Ono zde jde i o to, že pokud Vaše nadřízená vyžaduje dodržování pracovní doby a nenařídí Vám přesčas, lze se hájit i tím, že kdyby se Vám případně stal pracovní úraz, nikdo Vám nic nedá a ještě z toho můžete mít popotahovačky Vy. Po pracovní době tam nemáte co dělat a tečka.

doplněno 22.09.12 14:37:

Lessi, máte pravdu v tom, že to každého volba, zda za daných podmínek bude v zaměstnání setrvávat, či ne. Tady je problém v přístupu zaměstnavatele. Ten do předu o tomto problému ví a může jej se zaměstnancem řešit tak, aby mu škoda nevznikla a zároveň nepoškozoval zaměstnance. Pokud ví, že se občas ve směně nestihne vše, má možnost to řešit nařízením přesčasu a ne trvávím na dodržování pracovní doby. Nikdo nemůže prosperovat na úkor druhých. Zaměstnavatelka by neměla chtít mít odvedenou práci za cenu hodin navíc a nechtít je zaplatit. Jak jsem říkala, v některých zaměstnáních se nedá skončit přesně na minutu, a k tomu by se podle situace měl stavět zaměstnavatel stejně zodpovědně, jako zaměstnanec.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.12 14:07

No ovšem pokud ke škodě dojde, tak pak je tady paragraf 249 odstavec 2 Zákoníku práce:

Je-li k odvrácení škody hrozící zaměstnavateli neodkladně třeba zákroku, je zaměstnanec povinen zakročit; nemusí tak učinit, brání-li mu v tom důležitá okolnost nebo jestliže by tím vystavil vážnému ohrožení sebe nebo ostatní zaměstnance, popřípadě osoby blízké

Čili jestli jsem to dobře pochopila, tazatelku nikdo nevystřídá a pokud vypne pec, vznikne zaměstnavateli škoda v podobě nedopečeného zboží (nemůže se pak na ní zaměstnavatel vozit, že škoda navíc vznikla jeho vinou - že se třeba neodváděl řádně svoji práci, protože kdyby jo, bylo by ke konci pracovní doby už napečeno?) a tudíž je povinností zaměstnance zakročit proti hrozící škodě, aby ji odvrátil. Jako myslím, že pokud nedopečené pečivo v termínu není každodenní záležitost, tak u soudu by v tomto případě asi ponejvíc záleželo na šikovnosti právníka a která strana by měla šikovnějšího, ta by vyhrála *nevi* Pokud by to každodenní záležitost byla, tak by zaměstnavatel neměl šanci, pokud by ovšem zaměstnankyně byla schopná prokázat, že na tuto skutečnost už zaměstnavatele upozorňovala a on nesjednal nápravu.

Nicméně osobně zastávám názor, že pokud člověku práce nevyhovuje, má odejít a najít si jinou. Taky dělám v zaměstnání, kde mám každý měsíc spoustu neplacených (a neevidovaných) přesčasů - a to dělám ve velké fakultní nemocnici, tedy jsem placena státem a máme velké odbory a kolektivní smlouvy *nevi* Jenom prostě jsem si spočítala pro a proti a zůstávám, ale máme i kolegyně, kterým to nevyhovovalo a šly dělat jinam. Ale já osobně si myslím, že si člověk stejně nevybere, protože neplacené přesčasy byly prakticky všude, kde jsem kdy dělala... akorát peníze a pracovní podmínky bývaly různé.

Datum: 20.11.12 05:53

Lesi, ušlý zisk nelze považovat za škodu, za kterou by odpovídal zaměstnanec.

Z paragrafu, který uvádíte, (§ 249 ) tak podle mne přichází v úvahu max. odst. 3. Tazatelka by měla zaměstnavatele prokazatelně (písemně) informovat o tom, že nemá vytvořeny potřebné pracovní podmínky.

_ Vypne-li tazatelka na konci pracovní doby pec, nedopeče se poslední várka. Nehrozí ani připálení ani požár ani žádná jiná škoda.

Maximálně by tazatelka mohla (je-li to možné) dát jako poslední várku péct takový druh pečiva, u něhož je předpékání běžné. Ranní směna by je pak dopekla.

Od: hop®
Datum: 22.09.12 14:11

Před nástupem příští směny se předem zeptejte vedoucího, jestli v případě že nebude možné ve stanovené pracovní době práci dodělat, máte činnost předčasně ukončit, nebo jestli dostante případný přesčas proplacen (- samozřejmě včetně těch odpracovaných). Nejlépe před objektivními svědky.

Od: zabu
Datum: 22.09.12 20:52

Je to o osobní statečnosti. Vedoucí přesčasy neproplácí asi. Ale určitě je nechce evidovat, a to kvůli tomu, aby jste nepřekročila povolený limit přesčasů. Buď se budete šprajcovat a zachováte si čest a možná získáte nějakou korunu, nebo skloníte hlavu a nebudete se v tom rýpat. Když půjdete do sporu, riskujete ztrátu místa. Vedoucí neradi vidí "odbojné" pracovníky. A lidí za dveřma je. Je to svinstvo, ale tak to v dnešní době chodí.

Datum: 20.11.12 11:01

jak dlouho se peče a nejde to nějak naplánovat aby bylo třeba ve 3:45 hotovo?

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.