Nezaplacená faktura

Od: Datum: 21.09.12 11:17 odpovědí: 8 změna: 21.09.12 15:30

Dobrý den,

chci se zeptat. Otec je OSVČ v oboru instalatérství. Předem vybere zálohu na materiál, provede práci, vystaví fakturu a čeká na doplacení zbytku, tedy práce. Pokud někdo nezaplatí fakturu ani po době splatnosti, je nějaká možnost, jak fakturovanou částku dále vymáhat? Je nějaká možnost, jak se tomu do příště vyhnout, např. nějakou smlouvou o dílo, bylo by to možné?

Předem děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.12 11:37
avatar

Vítejte v reálném životě.

Žádná smlouva o dílo nikdy nikomu nezaručí, že příslušná částka bude řádně a včas zaplacena na jeho účet , "pouze" může pár věcí ujasnit...vysvětlit a být tomu nápomocna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fruiti
Datum: 21.09.12 11:39

Takže řešení žádné není?

Od: buss
Datum: 21.09.12 11:38

V instanci nejvyšší přece soud, popř. exekutor. Pracovat vždy jen do výše zálohy. A to nevystavuje žádnou objednávku, smluvu?
Viz obchodní zákoník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fruiti
Datum: 21.09.12 11:40

Nevystavuje, pouze fakturu. Proto se ptám, jaká smlouva by byla vhodná, aby se něčemu takovému dalo předejít, popř. jiné řešení.

Datum: 21.09.12 11:48
avatar

Kdyby existovalo nějaké jednoduché řešení, uvítala by ho spousta firem i OSVČ v ČR. Ne..žádné jednoduché řešení neexistuje. V ČR si dluží nejen fyzické osoby...ale i velké firmy, jedna druhé...druhá třetí...atd.

Instalatér také někdy praktikuje to, že např. z plynového kotle odmontuje důležitou součástku, a dokud investor nezaplatí, tak si nezatopí..(pokud ale vím, tak to právně není zdaleka "čisté" řešení). Nebo od nějakého špičkového právníka smlouvu, že až do úplného zaplacení faktury je zařízení toho, kdo ho namontoval...atd. Ale to pořád nezaručuje v podstatě "nic".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.09.12 12:14

Víte, podnikat a neznat souvislosti... Je-li sepsána smlouva o dílo, kde je přesně definován předmět díla a cena, popř. i jiné doložky, např. o neuhrazení ceny a má papír v ruce. A to jak podle OZ, či podle ObchZ. Vzorů pro úpravu je na intu kopa. Dělat na per hubu není někdy vhodné, dohadovat se např. o výsledku. Počtěte si v OZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 21.09.12 11:50

... to by se tu mohl objevit dotaz zákazníka, jak zajistit, aby řemeslník odvedl zaplacenou práci a odpově´d by byla: neplatit dříve, než je práce hotová *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 15:30

Zase"per huba". Psát smlouvu je u této činnosti krávovina. Ale vytiskněte si prázdnou objedávku a údaje zúčastněných osob dopište. Nechte zákazníkovi podepsat. Za druhé: Říká Vám něco předávací protokol na základě kterého vystavujete faktury? V protokolu: Práce byly provedeny kvalitně, včas a bez závad, což potvrzuje objednatel svým podpisem. Ale jestli tatínek fakt dělá vše per huba, nebo vystavuje faktury bez protokolu tak si v životě nevydělá, max. zadělá na průšvih. Já po zkušenostech bych nehla prstem bez protokolu. Stačí že jsem udělala firmě účetnictví tak a tak, že souhlasí a produkt přejímá. Basta, nic složitého. vyfaktujuji a konečná. Když neplatí, prďánkuju na ně. Při velké zakázce mám objednávku, předávací protokol, podepsanou fakturu a jdu se soudit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.