Ukončení OSVČ - co kam nahlásit?

Od: Datum: 20.09.12 12:16 odpovědí: 6 změna: 20.09.12 18:57

Jsem OSVČ a musím ze zdravotních důvodů podnikání ukončit.Budu se muset nahlásit na úřadě práce? Pobírám invalídní důchod č.2-7000,- Kč.Budu si moci něco málo přivydělat na dohodu o vykonané práci nebo budu dostávat nějakou podporu z úřadu?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 20.09.12 12:48

Dobrý den.

Na Úřadu práce se hlásit nemusíte, není to povinnost. Je nutné ale nahlásit na zdravotní pojišťovně ukončení podnikatelské činnosti. Budete-li pobírat podporu v nezaměstnanosti, můžete si přivydělat do 4.000 měsíčně hrubého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.12 13:12
avatar

Teď si vůbec nejsem jistý, ale nebyla náhodou nějaká změna, že na podpoře v nezaměstnanosti si nesmíte přivydělat nic?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 20.09.12 13:23

Ano, máte pravdu. doplňuji:

Můžete si přivydělat do 4.000 hrubého, každý takovýto přivýdělek (takzvané nekolidující zaměstnání) musíte úřadu práce nahlásit, a to nejpozději v den nástupu.

Pokud si budete přivydělávat a zároveň budete mít ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, vyplácení podpory se vám na dobu přivýdělku zastaví. Obnoví se opět, až váš přivýdělek skončí. Zároveň se vám o dobu, po kterou bylo zastaveno vyplácení podpory v nezaměstnanosti, prodlouží období nároku na podporu.Zdravotní pojištění za vás stát hradí i v době, kdy trvá vaše krátkodobá brigáda, protože jste stále vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.12 13:42

Děkuji za odpovědi,

ale nejsem si jistá-jestliže pobírám částeční důchod 7000,- Kč a nepracovala bych ani na dohodu,to ještě dostanu nějakou částku od ÚP,nesplňuji už částku životního minima?Jsem sama,děti už mám dospělé,ale mám hypotéku.

Děkuji

Od: socialnipracovnice*
Datum: 20.09.12 18:14

Pokud máte během uplynulých dvou let splněno alespoň 12 měsíců sociálního pojištění, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti máte. Ta Vám bude vyplacena i tehdy, když pobíráte invalidní důchod, který je vyšší než Vaše životní minimum (jednotlivce). Během pobírání podpory si ale nesmíte přivydělávat, jinak o ni přijdete, po ukončení vyplácení podpory si můžete přivydělat maximálně 4.000 Kč (polovinu minimální mzdy).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.12 18:57
avatar

SociálníPracovnice, to není úplně přesné:

Není možný souběh podpory a přivýdělku, ale o podporu nikdo nepřijde. Výplata podpory i běh popůrčí doby se pouze pozastaví na dobu nekolidujícího zaměstnání, po jeho skončení bude mít uchazeč nárok na podporu dál - až do konce podpůrčí doby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.