Krádež jak postupovat se zaměstnavatelem

Od: Datum: 20.09.12 16:08 odpovědí: 13 změna: 21.09.12 20:06

dobrý den kamarád mě poprosil abych sem napsal jeho dotaz v jedné nejmenované firmě se mu vloupali do šatní skřínky to zjistil až po pracovní době ztratili se mu peněženka +doklady atd. tak to šel nahlásit na osobní odělení aby zavolali policii ta přijela do 15 min tak sepsali protokol (vloupání do šatnové skřinky nezjištěním způsobem překonal viz policie) po necelým měsici mu přišlo usnesení podle ustanovení§159a odstavec5 trestního řádu odkladá trestní věc podezření ze spáchaní přečinu krádeže atd. neznamý pachatel. firma ho samozřejmě propustila, firmě poslal doporučeně dopis o náhradu škody trvá to už měsíc o odeslání a firmá nereaguje kamárád zvažuje právní cestu. prosím co má dělat kamárád aby ty škody z nich dostal a jakou má lhůtu firma. děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 20.09.12 17:11

No, dost dobře nechápu, proč by ho měla firma odškodnit? Má doklad od policie, že pachatel je neznámý, tudíž není na kom vymáhat odškodnění...

Firma ho samozřejmě propustila? To taky nechápu. Za co? Určitě ne za to, že ohlásil krádež na policii, notabene přes osobní oddělení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jk82®
Datum: 20.09.12 17:41

no pravě že kvůli tý policii ho propustily že to nahlásil měl smlouvu ve zkušební době, měla by ho snad odškodnit firma stalo se v jejich areálu tak je za to odpovědná a že byl pachatel neznámý ho nemusí zajímat když policajti napíšou vloupání tak je za to zodpovědná firma která by měla být pojištěná už se v tý firmě stalo víckrát .

Od: pppetra
Datum: 21.09.12 17:38
Kdyz Vam ukradnou penezenku v Tescu, budete po nich zadat odskodneni? Pachatel neznamy, neni po kom chtit nahradu. Proc by firma mela platit za to ze nekdo krade? Stejne tak si kamarad mohl penezenku nechat doma a hlasit kradez a chtit pak nahradu po zamestnavateli
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 10:16

"toto není dobrá odpověď"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.12 17:28
avatar

Co znamená věta: "firma ho samozřejmě propustila"? Okradení zaměstnance přece není důvodem k ukončení pracovníého poměru.

Kolik peněz měl kamarád ve skříňce? A může prokázat, že je ve skříňce skutečně měl (prokozovat musí okradený zaměstnanec).

Ať kamarád zkusí ještě cca 2 týdny počkat, případně může zopakovat výzvu k úhradě škody (musí škodu přesně vyčíslit). Pokud zaměstnavatel nereagoval, musel by kamarád řešit záležitost žalobou.

___ Vzor žaloby (ovšem lepší by bylo se obrátit na právníka - specialistu na pracovní právo)

doplněno 20.09.12 17:56:

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je něco jiného než výpověď. Ve zkušební době mohou obě strany zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu.

Jak dlouho tam byl kamarád zaměstnán? Náhlásil jej zaměstnavatel na příslušných úřadech, na zdravotní pojišťovně a na OSSZ?

___ Tak ať kamarád zkusí ještě jednu výzvu a pak tu žalobu (ale určitě s právníkem!).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jk82®
Datum: 20.09.12 17:58

měl smlouvu ve zkušební době penize 2000+doklady od auta +zdr.pojištovnu+platební kartu+ledvinků sepsáno policii celkem 2200 a požaduje nahradu škody 2200+doklady150+doprava 2750kč všechny doklady od policie potvrzení o přijatém oznámení až po usnesení potvrzení za vydání dokladů +cestoví náklady vše poslal doporučeně. taky jsem mu říkal že je za to odpovědná firma že to má zacalovat když se to stane v jejij areálu

Od: itan71*
Datum: 20.09.12 20:37

Jedna dobrá rada,můžeš se s tím rozloučit protože náklady na soud jsou vyšší než škoda.Kdyby jsi pracoval ve Škoda auto tak tam bez problému to proplatí i bez Policie

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 20.09.12 20:47
avatar

Pokud již kamarád není v pracovním poměru a zřejmě v evidenci ÚP, měl by o tom informovat inspektorát ÚP, jeho výpověď atd. Možná to bude mít větší účinek, než žaloba. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 10:15

odpovědnost za škodu zaměstnavatele na odložených věcech zaměstnance je objektivní..

z vámi popsaných skutečností vyplývá, že poškozený splnil veškeré podmínky pro nárok na náhradu škody od svého bývalého zaměstnavatele..

nevěřte odpovídajícím, že "nemá nárok" nebo že "to nemá cenu vymáhat soudně" (vždy mě překvapí, ne jak lidi málo znají svá práva, ale 1) jak málo pro jejich zjištění a vymožení jsou ochotni udělat, a 2) navíc od toho ve své nevědomosti zrazují i ostatní...

zaměstnavatel je povinen uhradit celou skutečnou škodu (do konce i na věcech, které "se běžně do práce nenosí" až do výše 10.000,- Kč), jen nerozumím vyčíslené škodě "doprava".. skutečná škoda na odcizených věcech je jasná, u "dopravy" se už účelnost vynaložených prostředků může dokazovat hůře, a za touto částkou si nedokáži takle na dálku představit moc konkrétní nárok.

každopádně, když bude zaměstnavatel nesolidní, žalujte jej u soudu (můžete nahlásit i na inspektorát práce, který prověří, proč zaměstnavatel neplní svou povinnost, z čehož bude mít jistě radost).. klidně si na to najměte i solidního advokáta (náklady ponese protistrana, a navíc s vámi může podrobně probrat onen nárok "doprava" ve vztahu k možné úspěšnosti (a právě následné určení náhrady nákladů)

p.s. solidní advokát se pozná především podle toho, že neřekne "dobrá, dejte mi 10 tis. Kč zálohu na náklady, sekretářka to s vámi sepíše", ale vyslechne vás, a řekne, že "případ bere, šance jsou více než vysoké, náklady dle vyúčtovaného tarifu schválí soud a určí jejich náhradu (předpokládáme žalovanému)".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jk82®
Datum: 21.09.12 11:21

za tu dopravu může doložit účtenku za dopravu to všechno poslal zaměstnavateli jenom by ho zajímalo jakou mají dobu na odpověd aby se to nepromlčelo(poslal doporučeně už uplynul měsíc a nic) a určitě si najme právníka , lidí si nechaj nakálet na hlavu ale kamarád se nedá znám ho moc dobře když už něco řeši tak dokonce když je jeho právo na jeho straně díky rudlo za perfektní odpověd.

Od: fram
Datum: 21.09.12 11:11

Policie takovéhle uniknuvší pachatele nenajde, nezdržuje se tím, znám to z vloupaček do chaty. Musela by vyšetřovat mezi zaměstnanci firmy a ta firma by to musela chtít hodně.

Chyba zaměstnance z pohledu zaměstnavatele, která není důvodem k propuštění, je, že ve skříňce přechovával cenné věci. Zámeček nebo zámek - malá překážka. Tak zamčená místnost...Předpokládám, že v místnosti bylo skříněk víc a potencionální frmol. Mně takhle ukradli hodinky po mamince, bylo jasné, že to udělala úklidová firma. Srdeční újma, a žádné hlášení...i z obav ze sankcí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 21.09.12 18:31

vloupání do šatnové skřinky nezjištěním způsobem - co to znamená? nebo není na skříňce poznat násilí
Ohodnoceno: 0x
 
Od: itan71*
Datum: 21.09.12 20:06
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.