Výpověď dohodou

Od: Datum: 20.09.12 14:32 odpovědí: 5 změna: 20.09.12 16:44

Dohodla jsem se se zaměstnancem,že podepíše ukončení pracovního poměru dohodou a nebude požadovat odstupné.

Je to výpověď podle § 49,má se tam napsat bez odstupného nebo to již vyplýlá z tohoto paragrafu?

Děkuji za odpověď.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.09.12 14:36
 
avatar

Výpověď dohodou neexistuje.

Vy jste prostě ukončila pracovní poměr dohodou..

Tečka a konec.

 
Od: ron*
Datum: 20.09.12 14:42
 

Dobrý den.

Dohoda je uzavřena, jakmile se obě strany dohodly na jejím obsahu. To znamená, že obě podepsané strany ji akceptovaly. V dohodě se sjedná den, kdy pracovní poměr skončí. Musí být samozřejmě uzavřena písemně, jinak je neplatná. Pokud to zaměstnanec požaduje, je zaměstnavatel povinen do dohody uvést důvod skončení pracovního poměru. Na sjednání dohody se nevztahují žádná omezení, jako je tomu např. u výpovědi.

V dohodě je možno sjednat odchodné (smluvní odstupné), aby byl zaměstnanec ochoten přistoupit na návrh zaměstnavatele k uzavření této dohody. Pokud jste se ale dohodli na skončení pracovního poměru dle §49 bez odstupného, doporučuji tam tuto skutečnost dopsat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.09.12 14:54
 
avatar

Dobrý den. Z §49 tato skutečnost nevyplývá. I já doporučuji napsat - bez odstupného.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.09.12 15:32
 
avatar

Není to výpověď, nýbrž dohoda o rozvázání pracovního poměru (dejte si pozor na formulaci, zaměstnanec by se mohl v případě nepřesnosti a nejednoznačnosti domáhat neplatnosti soudní cestou do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit).

V písemné dohodě stačí uvést § 49, již z toho bude zřejmé, že nárok na odstupné nevznikl.

Uvedete-li "bez odstupného" v písemné dohodě, zbytečně zdůrazníte i možnost ukončení pracovního poměru výpovědí s nárokem na odstupné.

doplněno 20.11.12 07:39:

Pro úplnost:

§ 49 řeší rozvázání pracovního poměru (PP) dohodou.

§ 67 uvádí, při kterých výpovědních důvodech náleží odstupné a v jaké výši.

_ Nebude-li v písemné dohodě o rozvázání PP uveden důvod, při kterém by podle § 67 náleželo odstupné, odstupné samozřejmě nenáleží (= není potřeba zmiňovat).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.09.12 16:44
 
avatar

Možná Vám trochu pomůže, když ochopíte rozdíl mezi ZPŮSOBEM a DŮVODEM rozvázání prac.poměru.

Způsob (JAK) je výpovědí nebo dohodou (jsou i další způsoby, ale pro nás teď irelevantní).

Důvod (PROČ) může a nemusí být uveden. V zákoníku práce jsou ale jasně specifikovány důvody rozvázání, při nichž ze zákona náleží odstupné. Nezáleží na tom, jestli zaměstnanec chce nebo nechce odstupné, ale na tom, z jakého důvodu zaměstnavatel rozváže pracovní poměr.

Jestliže rozvážete se zaměstnancem pracovní poměr (na způsobu nezáleží, výpovědí nebo dohodou) z důvodů, uvedených v § 52 Zákoníku práce,

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h4.aspx

doplněno 20.09.12 16:45:

omylem jsem odeslala neúplnou odpověď, ale vlastně není co dodat - mrkněte do odkazu na § 52, snad budete mít jasno, kdy náleží odstupné a kdy ne.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.