Ukončení PP ve zkušební době

Od: Datum: 20.09.12 08:22 odpovědí: 6 změna: 20.09.12 15:48

Pokud má někdo zkušebku a obdrží od zaměstnavatele ukončení PP, ale až k termínu XY, třeba za 3 dny, dejme tomu až po skončení turnusu, aby šéf nemusel narychlo shánět někoho na záskok, je zaměstnanec oprávněn obratem dát ukončení PP okamžitě, tedy po skončení aktuální směny?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tajny
Datum: 20.09.12 08:26
 
Ano. Není to v rozporu se zákonem.
 
Od: ron*
Datum: 20.09.12 09:16
 

Dobrý den.

Ano. Pracovní poměr ve zkušební lhůtě můžete zrušit ihned, bez udání důvodů. Podmínkou je oznámit zrušení pracovního poměru zaměstnavateli písemně. Novelou zákoníku práce 2012 ústní oznámení neplatí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.09.12 09:18
 
avatar

Kordulko, nejlépe na toto odpovídá zákoník práce § 66:

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

doplněno 20.09.12 09:25:

Máte pravdu, Ron. Od ledna 2012 je změna na 21 dní.

 
Od: ron*
Datum: 20.09.12 09:20
 

Jen opravím: Zaměstnavatel nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v prvních 21 kalendářních dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.09.12 15:48
 
avatar

Změna je už od ledna 2011.

 
Od: ladaadal*
Datum: 20.09.12 12:22
 

Ano, můžeš. Ve zkušební době nemusíš ani čekat na konec směny a nemusíš udávat ani důvod. Prostě na to je to zkušebka.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.