1x



Mám výpověd

Od: Datum: 17.09.12 20:48 odpovědí: 14 změna: 19.09.12 11:00

Dobrý den mam takový problem dostal jsem výpoved po 35letech a zaměstnavatel mi řekl že to mám do konce měsíce a že odstupný nedostanu ze nemá penize jak mám prosím reagovat a naco mam nárok dekuji Michal.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.12 21:03
 

To mi příjde jako nepovedený vtip. Asi bych byl na něj nepříjemnej, ale pokud opravdu nic nemá, těžko to z něho budete páčit. Nicméně záleží, jak Vám dal výpověď. Pokud běžnou vypověď např. kvůli nadbytečnosti, tak máte výpovědní lhůtu 2 měsíce a máte nárok na odstupné dle odpracovaných let. U Vás bych si dokonce troufl tvrdit něco kolem 5 ti měsíčního odstupného.

Pokud Vám dal výpověď dohodou, což by o tom svědčilo, když Vám to dal jen do konce měsíce, tak odstupné ani dostat nemusíte = záleží, co bylo v té dohodě a co jste mu podepsal.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.12 21:05
 
avatar

výpověď dohodou? co to je?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: michael110*
Datum: 17.09.12 21:24
 

Všechno podminky by měli bejt v kolektivni smouve jeto tak.Za tu do co tam pracuji jsem dosta 4 dutky naprikla ze jsem pretahl svacinu o 3 minuty atd a tvrdi mi ze za 3 tyhle dutky me muze vyhodit na hodinu ale to podle miho taky musi bejt nekdy ve smlouve dekuji

Od: polinek*
Datum: 17.09.12 21:06
 

nevím,,ale každý podni nedává odstupné..

 
Od: ron*
Datum: 17.09.12 21:21
 

Dobrý den.

Dochází-li k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 (zrušení pracovního místa, nadbytečnost, přemístění zaměstnavatele) nebo dohodou ze stejných důvodů, náleží Vám odstupné ve výši dle doby trvání pracovního poměru (u Vás nejméně 3násobek půměrného výdělku). Na odstupném tedy samozřejmě trvejte.Po skončení pracovního poměru se zaevidujte na Úřadu práce do 3 pracovních dní. Oznamte ÚP, že odstupné Vám nebylo vyplaceno.

Pokud zaměstnavatel má zákonnou povinnost vyplatit zaměstnanci odstupné, ale neučiní tak (např. z nedostatku finančních prostředků), vyplatí uchazeči o zaměstnání kompenzaci ve výši 65 procent odstupného Úřad práce a poté ji bude vymáhat po zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 17.09.12 21:27
 

Musím se přiznat, že tomu moc nerozumím. Pokud Vám zaměstnavatel dal výpověď, tak u ní běží klasická dvouměsíční výpovědní doba, což znamená, že by Váš pracovní poměr skončil na konci listopadu, ale rozhodně ne na konci září. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze na základě některého z důvodů, které jsou jednoznačně vymezeny v zákoníku práce. V drtivé většině případů výpovědi ze strany zaměstnavatele máte nárok na odstupné - to, že zaměstnavatel nemá peníze na jeho vyplacení, je jeho problém, ne Váš.

Pokud jste ale podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru, pak by tento pracovní poměr mohl skončit de facto kdykoliv, tedy i na konci září. Jestliže v dohodě nebyl uveden žádný důvod ukončení, pak Vám odstupné nenáleží a budete pobírat již od počátku nižší podporu v nezaměstnanosti. Pomohlo by, kdybyste sem napsal, co přesně jste vlastně podepsal - třeba část textu té výpovědi nebo dohody.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: michael110*
Datum: 17.09.12 21:32
 

zatim jsem jeste nic nepodepsal jen mi dneska rekl za to mam do konce mesice a ze odstupny nedostanu nema penize

Od: socialnipracovnice*
Datum: 17.09.12 21:55
 

Aha, já to pochopila tak, že už jste něco podepsal. Nicméně platí to, co jsem Vám psala. Dobře si přečtěte, co Vám zaměstnavatel předá / dá k podpisu:

Výpověď - jednostranný právní úkon, zaměstnavatel Vám ji může pouze předat, i když s ní nesouhlasíte. Jak už jsem psala, běží dvouměsíční výpovědní doba, takže pracovní poměr neskončí na konci září ale na konci listopadu. Ve většině případů máte nárok na odstupné - že zaměstnavatel nemá peníze Vás nemusí zajímat.

Dohoda o ukončení pracovního poměru - může být sjednána k jakémukoliv datu. Jak už název napovídá, musíte se na ní dohodnout - tedy s ní souhlasit / podepsat ji. Pokud s ukončením pracovního poměru nesouhlasíte, prostě ji nepodepisujte.

Okamžité zrušení pracovního poměru - Vám může zaměstnavatel také pouze předat, nemusíte s ním souhlasit. I toto ukončení může být v podstatě k jakémukoliv datu. Zaměstnavatel s Vámi může ale okamžitě zrušit pracovní poměr pouze tehdy, pokud jste byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu nebo pokud jste porušil pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem (to určitě není třeba Vámi zmiňované přetáhnutí přestávky).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.12 22:04
 
avatar

V těchto věcech se až tak nevyznám, ale kamarád dostal výpověd posledního v měsíci, s tím, že od prvního už nemusí chodit. S ostatními papíry taky dostal papír, kde bylo napsáno, že odstupný NEBYLO A NEBUDE vyplaceno.

No odstupný bylo vyplaceno a vcelku rychle. Vyplatil to Úřad práce s tím, že to pak bude vymáhat po bývalém zaměstnavateli.

Takže až budeš mít výpověd, stejně půjdeš na pracák a tam by ti měli odstupný vyplatit za něj.

Jen si myslím, že pokud ti stát vyplatí třeba 40 000,- Kč, po bývalém zaměstnavateli bude chtít rozhodně víc než těch čtyřicet.

 
Od: ladaadal*
Datum: 18.09.12 06:54
 

No, pokud by byla výpověď z nadbytečnosti, tak samozřejmě 2měs. výpovědní lhůta plus 3 měsíce odstupné je ze zákona. Ale tazatel píše, že dostal nějaké důtky. Pokud se pamatuju, tak při 3 písemných výtkách ohledně porušování pracovní kázně lze dát výpověď s okamžitou platností a bez odstupného a jde-li o velmi závažné porušení, lze i na hodinu. Takže by tazatel měl upřesnit, co přesně obdržel a který druh výpovědi mu hrozí.

 
Datum: 18.09.12 07:51
 
avatar

Výpověď z organizačních důvodů /nadbytečnost, rušení části provozu apod./ - 2 měsíční výpověď. Neběží od teďka, ale až od 1. 10., tedy skončíte 30. 11.

Výpověď pro hrubé porušení pracovních povinností - alkohol, zanedbání něčeho, vznik škody..., potom je možno ukončení pracovního poměru okamžitě. Bez nároků na cokoli.

Dohoda - mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem - k takovému ukončení lze dojít jen tehdy, když se oba dohodnou na konkrétním datu odchodu, oba s tím souhlasí a podepíší. Jinak ne. Většinou je to velké kočkování: buď chce odejít pracovník, má třeba nabídku lepšího místa hned a zaměstnavatel jej odmítne pustit. Nebo se chce zaměstnavatel pracovníka zbavit, ten to ale odmítá. A dobře dělá, přišel by o všechny výhody.

Slyšela jsem ale, že ve výši odstupného prý nastaly od ledna letošního roku změny.

Zaměstnanec tam dělá méně než rok - nedostane nic, od 1 do 2 let - 1 odstupný plat, od 2 do 3 let - 2 odstupné platy a teprve, když tam dělal více než 3 roky, má prý nárok na 3 platy. Říkala mi to známá, která dělá "u Japonců", tak nevím, zda si to tak nastavili jenom oni, či zda to tak platí všude. Jaga.

Nepodepisujte nic, dokud si to všechno pořádně nepřečtete, případně si výpověď okopírujte a poraďte se s někým, kdo tomu rozumí. Hned na místě to přece podepsat nemusíte. Jakmile už bude podepsané něco, co Vás poškodí, nepomůže Vám ani svěcená voda.*zed*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.12 11:00
 
avatar

Po 15 letech u firmy jsem dostal 3měsíční odstupné, a žádné tři hrubé platy ale pěkně do výplaty aby daně byly co nejvyšší!

 
Datum: 19.09.12 09:32
 

ukončení pracovního poměru může být pouze písemně, takže jste ještě žádnou "výpověď" nedostal..

a přesně jak píší ostatní.. je důležité, zda s vámi chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr výpovědí (a z jakého důvodu), dohodou (a z jakého důvodu) a nebo okamžitým ukončením pracovního poměru..

každý způsob a jeho důvod má jiné podmínky a jiné následky..

takto obecně položený dotaz nelze zodpovědět konkrétními závěry..

nicméně je to natolik důležitý právní úkon, že se buď předem doptejte zaměstnavatele (příp. se poraďte s odborovou organizací, je-li zřízena) na konkrétní okolnosti ukočení, a pak zde dotaz doplňte, nebo se doptejte ještě před podpisem dohody (nemusíte ji podepsat na počkání, navíc pak už svůj podpis zpět vzít nemůžete) nebo ihned po obdržení výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru (tam jde o jednostranný pr.úkon zaměstnavatele, proti kterému se ovšem můžete bránit)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.