Exekuční řízení vs svatba

Od: Datum: 17.09.12 19:20 odpovědí: 4 změna: 17.09.12 21:59

Prosím o radu. Syn se před šesti lety oženil s ženou, která s předchozím patrnerem nadělala dluhy cca půl milionu. Až dost dlouho po svatbě se přeznala, tak teď splácí dluhy. Jenže bývalý partner neplatí a ona má platit dalších půl milionu. Byt, který koupili a my jsme jim na něj půjčili (zatím nám nic nesplatili), je prý v exekuci. Po případném rozvodu (nevěsta si našla opět nového partnera), bude náš syn muset splácet tento dluh, i když jej nevěsta udělala ještě před svatbou a co s tím můžeme dělat? Prosím, poraďte. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mike32*
Datum: 17.09.12 20:00

Dobrý večer, doporučuji se obrátit na dobrého právníka a to co možná nejrychleji ... v takovém případě, jak ho popisujete, se hraje i o čas ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladyr
Datum: 17.09.12 20:20

Dobrý den,

pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, není součástí společného jmění manželů. Byt, který manželé nabyli po uzavření manželství a je ve společném jmění, by neměl být pro tento dluh postihován. Pokud je již postižen, podejte buď návrh na částečné zastavení exekuce prodejem dané nemovitosti, případně ať Váš syn podá vylučovací žalobu k této nemovitosti. Měl by s ní mít stoprocentně úspěch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 21:41

ladyr. Domnívám se, že Vaše informace o tom, že byt by neměl být postihován, je mylná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladyr
Datum: 17.09.12 21:59

sebod, určitě se nemýlím. Nevím, jaké vzdělání máte Vy, ale já jsem právník exekutorského úřadu s tím, že vedu dražební oddělení. To, že není možné postihnout majetek ve společném jmění manželů pokud dluh vznikl před manželstvím, vyplývá nejen z občanského zákoníku, ale i občanského soudního řádu. Můžete si k tomu také nastudovat judikaturu. Mimochodem situace, kdy se osoba zadluží a následně se ožení/vdá a posléze nabývá do SJM, na které se nemůže, je známá finta a říká se jí "únik do manželství". Současná právní úprava postihování takového majetku neumožňuje, ale do budoucna se počítá s novou úpravou, která umožní zpeněžit i majetek v SJM, pokud závazek vznikl před uzavřením manželství. Nechci na Vás chytračit, ale pomoci paní, která se ptala, co má se synem a jeho bytem dělat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.