Výpočet nemocenské

Od: Datum: 17.09.12 16:51 odpovědí: 2 změna: 17.09.12 18:01

dobrý den,

poprosila bych o radu.Jsem na neschopenke rizikové těhotěnství,kolik budu pobírat nemocenskou,vím že na netu je mooc kalkulaček pro výpočet ale nejak se v tom nevyznám :( Můj měsíční hrubý příjem je caa 20000,- Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.12 17:04
avatar

Nemocenská se počítá z redukovaného vyměřovacího základu (ten se stanoví z výdělků za posledních 12 měsíců), z tohoto základu pak činí nemocenská 60 %, poněžitá pomoc v mateřství 70 %.

Zákon o nemocenském pojištění

Stanovení vyměřovacího základu

Za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci Vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy (zpravidla je o něco vyšší než později nemocenské dávky), od 22. dne nemoci Vám bude nemocenské vyplácet OSSZ.

___ Poznámka: Denní vyměřovací základ pro případ nemoci byste měla najít na výplatní pásce. Z něj si pak můžete vypočíst (výsledek berte pouze orientačně) výši náhrady mzdy i nemocenské .

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.12 18:01
avatar

Prvních 21 kalendářních dnů platí zaměstnavatel náhradu mzdy. Náhrada náleží pouze za pracovní dny kromě prvních tří. Pokud máte klasickou 8hodinovou pracovní dobu, 5 dní v týdnu, dostanete celkem náhradu za 96 hodin. Průměr, z kterého se náhrada počítá, byste měla najít na výplatní pásce jako průměr pro nemoc. Je to průměr vypočtený z mezd za odpracovanou dobu předchozího kal.čtvrtletí a platí celé následující čtvrtletí. Tento průměr se při výpočtu náhrady redukuje na 90% a výsledek na 60%, teprve toto je částka, kterou dostanete za hodinu.

Od 22. dne nemoci začne vyplácet OSSZ v místě mzdové účtárny zaměstnavatele nemocenské dávky. Ty se vyplácejí za kalendářní dny a vypočtou se z vyměřovacích základů (zpravidla je to hrubá mzda) za předchozích 12 měsíců a ze dnů za totéž období, od nichž se odečtou tzv. vyloučené doby. Výsledek se opět násobí 90% a pak 60% a to je pak denní dávka nemocenské. Vědět, jaký je Váš měsíční příjem, a neznat příjmy za uplynulých 12 měsíců a promaroděné dny (nebo dny ošetřování, dny neplac.volna...) nepomůže - ani odhadem nelze určit, jakou byste měla nemocenskou. Všechny potřebné údaje dodá na OSSZ zaměstnavatel na tzv. Příloze k žádosti o dávku.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.