50 let užívání místa vs vydržení

Od: Datum: 28.01.13 17:54 odpovědí: 5 změna: 01.02.13 20:15

Dobrý den všem do poradny:

Mám chatku postavenou v roce 1944 na pozemku tenkrát soukromém, nyní obecním. Kupuji kousíček přiléhajícího pozemku. Musím platit také ty metry místa na kterém chatka stojí? Mihla se okolo mne informace, že po 50ti letém užívání místo automaticky připadá uživateli, žádné kupování. Nevíte, jak to je? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 28.01.13 18:18

Buďte ráda, že vám zastavěný pozemek pod chatou někdo chce prodat. Taky jej může koupit jiný majitel a máte nadosmrti peklo na zemi. Kupujte všemi deseti. O žádném daru pozemku při užívání nevím. Dnes každý metr půdy někomu patří a když nejste majitelem vy, tak někdo jiný.

doplněno 28.01.13 18:36:

jen mě napadlo, zda jste neměla na mysli vydržené právo. Ale to se vás netýká. To byste musela být přesvědčena, že chata stojí na vašem pozemku. Při koupi chaty byste měla v kupní smlouvě i pozemek. Jelikož víte dobře, že pozemek není váš, tak udělejte vše proto, aby vám jej někdo prodal.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fram
Datum: 01.02.13 16:24

Dík velký za odpověď, dám se do studia smlouvy. Radíte držet pusu, zkusím to. Skutečně jsem měla na mysli vydržené právo a pozemek pod základy beru:)za svůj, neb stavbička je z r. 1944, před znárodněním všeho.

Fram

Datum: 01.02.13 18:10

v komunistickém civilním právu nebyl pozemek součástí stavby.. jinými slovy stavba i stavební pozemek mohli mít rozdílné vlastníky..

tedy váš pocit "pozemek beru za svůj" je lichý..

nicméně vlastníka jednoduše zjistíte z katastru nemovitostí..

sama uvádíte, že pozemek je obce.. tzn. nepatří vám, a pokud na vás nebude vlastnické právo převedeno ani patřit nebude.. a navíc po vás může chtít obec nájem za využívání pozemku vaší "stavbičkou", a to z titulu bezdůvodného obohacení až 3 roky nazpět...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 01.02.13 19:48

Asi jste mě nepochopila. Já neradím držet pusu, já radím ihned ten pozemek pod chatou kupte. Až jej koupí někdo jíný, tak se budete divit, že bude třeba požadovat odstranění stavby a nebo vám napálí takový nájem, že vám polezou oči z důlku. Nevím co řešíte, vždyť to bude pár drobných za odprodej.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.02.13 20:15
avatar

Já bych se taky přimluvala za odkoupení pozemku pod chatkou. U nás v obci si také jeden pán postavil domek na tehdy "státním" pozemku. Pozemek byl ovšem nedávno vrácen původním majitelům (kterým ho stát zabavil) a pán se teď bude muset nejspíš stěhovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.