Přítomnost manžela při koupi chaty

Od: Datum: 17.09.12 07:28 odpovědí: 8 změna: 23.09.12 22:31

Dobrý den,jsem vdaná,s manželem máme každý po rodičích nějaké peníze,které ,po vzájemné dohodě si chceme investovat podle svého.Já uvažuji o koupi chaty.Zajímalo by mě,zda musí být manžel při podpisu kupní smlouvy či zda stačí jej uvést jako spolumajitele bez jeho účasti.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 17.09.12 07:32

Tak pokud jste sezdáni, nemusí být uveden ani jako spoluvlastník. I když si chatu koupíš sama, polovina bude patřit manželovi. Jde o společné vlastnictví manželů. V případě rozvodu mu budeš muset polovinu zaplatit, aby byla jenom tvoje. (to jen pro vysvětlení, nechci nijak sejčkovat).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 17.09.12 08:07

Dobrý den.

Píšete po vzájemné dohodě. Pokud tedy Vy budete kupovat chatu, manžel u podpisu být nemusí. Jste manželé, veškeré vlastnictví pořízené za manželství je tedy bezpodílové, pokud se nedohodnete jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 09:31
avatar

Nevím, jaký máte s manželem vztah, ale byla bych spíš pro dohodu koupit si chatu společně. Proč? On může svou část peněz utratit třeba na zahraničních dovolených či s přítulnými děvčaty. A pak bude škemrat, že by taky na chatičku zajel rád. Ta však bude Vaše a bude jen na Vás, zda jej pozvete, či necháte doma.

Druhé hledisko - chata bude potřebovat opravy - natřít střechu, vyměnit žlaby, opravit plot...Jak to bývá. A on Vám může říct: Někoho si na to sežeň, je to přece Tvoje, proč bych na tom dělal?

Proto bych byla pro společně si vybrat, společně zaplatit, společně užívat. V našem manželství není "moje" a "tvoje", ale naše.

A pokud opravdu budete trvat jen na koupi "za své", dejte si to potvrdit, uschovejte dobře kupní smlouvu... Kdyby pak jednou opravdu mělo dojít k nějakému dělení, aby bylo zřejmé, že chata byla jen Vaše, pán do ní neinvestoval. A proto ani nemá na nic z ní nárok. On to naopak může takto ošetřit s tím, co si zase koupí jen za své peníze /třeba auto/. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 17.09.12 09:55

babo,co se koupí v manželství je společné. Jedině,kdyby peníze paní dostala třeba od rodičů ,,,ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 12:33
avatar

To nemusí být jednoznačné. Koupí-li tazatelka chatu z peněz po svých rodičích, bude chata její.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.09.12 16:04
avatar

Přesně jak píše ivzez:

Pokud prokazatelně kupujete chatu z pěněz svých, získané z daru nebo nabyté před manželstvím, je chata pouze Vaše. Nejlepší je si toto vzájemně s manželem podepsat, dokud nejste v soudním sporu.

V katasrtru je pouze Vaše jméno a manžel nikdy nebude potřeba ani při prodeji. Protože podle katastru jste majitelem pouze VY.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 17.09.12 15:56
Od počátečních nesmyslů k pravdě...
Pokud chatu koupíte (kupní cenu za ni uhradíte) celou z peněz, které jste dostala od rodičů, nabýváte (kupujete) chatu do svého výlučného vlastnictví, nikoliv do SJM. V takovémto případě podepisujete kupní smlouvu sama, manžela k tomu nepotřebujete, stejně jako nepotřebujete jeho souhlas či výjádření apod..
Samozřejmě pokud přes toto všechno chcete, aby jste chatu měli "společně", necháte do kupní smlouvy napsat jako kupující oba a že ji nabýváte do SJM a je to...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tima
Datum: 23.09.12 22:31

Děkuji za odpověd",jde mi o to ,abych si sama vybrala a koupila za své peníze,co budu chtít.

Tima

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.