Prodloužení pracovní smlouvy

Od: Datum: 16.09.12 11:06 odpovědí: 10 změna: 20.11.12 05:38
avatar

Zdravím Vás,

mám otázku ohledně přítelkyně a její pracovní smlouvy.

V listopadu ji končí pracovní smlouva, která byla již třikrát prodloužena a to po 3 měsících,po půl roce a nakonec po roce.

Otázka zní: Jak dlouho před vypršením je zaměstnavatel povinen oznámit,jestli smlouvu prodlouží či ne?

Jen dodám,že se jedná o státní firmu ( domov důchodců)..

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.12 12:42

Zaměstnavatel není povinen oznámit, jestli bude chtít smlouvu prodloužit nebo ne. Prodloužení je věcí dohody a zaměstnance a zaměstnavatele, kdy ti dva se spolu dohodnou zákon nechává na jejich vůli. Klidně se na prodloužení mohou dohodnout až poslední den pracovní smlouvy *nevi*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.09.12 13:52
avatar

Diky...

Od: ron*
Datum: 16.09.12 20:19

Dobrý den.

Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby. Zaměstnavatel je povinen na skončení pracovního poměru upozornit zaměstnance včas, zpravidla 3 dny předem. Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele v konání práce, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 20:43

Ty zpravidla alespoň tři dny předem platí pouze v případě, že je pracovní poměr sjednaný na dobu výkonu nějaké konkrétní práce. Pak by měl zaměstnavatel zaměstnance upozornit, že práce už se končí a tedy že skončí i pracovní poměr. Pokud ovšem byl pracovní poměr sjednaný na dobu určitou na nějakou dobu, tak zaměstnavatel na nic upozorňovat nemusí, protože datum si zaměstnanec může pohlídat sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 20:45
avatar

Zákoník práce sice zaměstnavateli neukládá povinnost oznámit svůj záměr (prodloužení nebo ukončení pracovního poměru) předem, považovala bych však za slušné zaměstnanci záměr písemně sdělit alespoň 3 dny před uplynutím sjednané doby.

Od 1. ledna 2012 platí nová úprava sjednávání pracovního poměru na dobu určitou. Podle ní je možné mezi týmiž účastníky sjednat pracovní poměr na dobu určitou maximálně třikrát, pokaždé na max. 3 roky. Současný pracovní poměr se považuje za první, takže lze ještě dvakrát sjednat nebo prodloužit pracovní poměr na dobu určitou.

doplněno 16.09.12 20:51:

Jak píše výše Lesi2311®, týkají se zmíněné tři dny se týkají pracovního poměru sjednaného na nějakou práci (nikoliv na přesně stanovenou dobu) nebo pracovního poměru sjednaného jako zástup za dlouhodobou překážku kmenového zaměstnance (dlouhodobá nemoc, MD či RD). Je-li v pracovní smlouvě sjednáno přesné datum ukončení PP, není zaměstnavatel povinen na nic upozorňovat.

doplněno 16.09.12 21:31: doplněno 16.09.12 21:28: Pro Fidoneta: Z dotazu je zřejmé, že původní smlouva byla uzavřena před rokem 2012, ovšem pravidlo "Třikrát a dost" platí teprve od ledna 2012. Pracovní poměr úřecházející z r. 2011 do r. 2012 se přitom považuje za první smlouvu sjednanou podle nové právní úpravy. Jestli tedy prodloužení po roce nebylo sjednáno až letos, mohou obě strany PP ještě dvakrát prodloužit. Bylo-li sjednáno až letos (což se mi ale nejeví moc pravděpodobné), mohli by prodloužit už jenom jednou. Pokaždé na maximálně 3 roky. doplněno 16.09.12 21:59:

Pro Pehu: Neměla byste si ještě jednou přečíst dotaz (prodloužení po měsíci, po 3 měsících a po roce podle mne svědčí pro uzavření původní smlouvy pře 1. lednem 2012)?

PS: Ocenila bych, kdybyste se věnoval otázce a odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 21:07
avatar

Podle zákona 262/2006 §39 je jasné, že již nemůže dostat smlouvu na dobu neurčitou, neboť tu lze prodloužit pouze 2x. To, že vám smlouvu prodlouží vám nemusí oznamovat nikdy. Dnem následujícím po vypršení smlouvy na dobu určitou, se smlouva sama mění na neurčitou.

doplněno 16.09.12 21:09:@ivzez Pleteš si pojmy jako POJEM a PRUJEM.
Smlouvu lze ujednat max. na 3 roky a ne 3x na 3 roky. Nevykládejte zákon podle svého. Pletete čitatele :)
doplněno 16.09.12 21:14:
Autor: @lesi
Ano jak píše kolega: V podstatě Vám nemusí ani oznamovat, že Vaše smlouva skončila. Prostě den po skončení smlouvy Vám již neumožní nastoupit do výkonu práce. Pokud by tak učinil, smlouva se stáva prodlouženou na dobu neurčitou a nemůže Vám nyní již nic vnucovat podepsat. Pokud Vás přinutí něco podepsat, podepiště to s datumem po ukončení smlouvy a vyhrajete to u soudu. Pokud to podepíšete zpětně se starým datumem, je to vyše chyba.
doplněno 16.09.12 21:57:

ivzez: 3x a dost, v tom máte pravdu, neberu Vám ani přechod mezi roky 2011 a 2012, ale zákon praví

§39 odd2 .. Doba trvání na dobu určitou nesmí přesáhnout 3 roky. ...a ode dne vzniku může být prodloužena nejvýše dvakrát ...

ale tím neruší první část věty, kde se praví, že doba určitá smí být max. na 3 roky

doplněno 16.09.12 22:06:

ivzez: Koukl jsem se jaké zvěsti kolují po internetu:

K pravdě Vám musím dát, že tohle opravdu koluje na internetu, že to lze prodloužit až na 9 let.

Ale je to hraní se slovíčky, které si různí právníci vykládají dle svého.

Naše smluvní strany, mají být oboustranně chráněné, čímž jim 3 roky mají být dostatečné.

Podle výkladu , které je známo mě, je 3 roky jako pevná hranice s tím, že zaměstnavatel používá 3x jeden rok.

Výklad na 3x3 roky je šílený :)

Ale co výklad to názor a výklad.

" přirovnání - Pojem / průjem >>>berte prosím jako český obrat, ne jako vulgární připomínku / Děkuji "

doplněno 16.09.12 22:43:

Ještě k významu smlouvy na dobu určitou a dobu neurčitou:

Dobu neurčitou je zaměstnavatel vázán, že Vás nemůže propustit bez odstupného. O ničem jinem to není.

Doba určitá je tedy o propuštění bez odstupného. Slouží k tomu, aby si zaměstnavatel oťukal zaměstnance, zda není "lempl", "zloděj" nebo jiný "šmejd" Pokud dá takovému člověku první smlouvu na dobu 3 let "první" smlouvu na dobu určitou, tak na hlavu je zaměstnavatel, protože po zkušební lhůtě, už jej nemůže bez odstupného propustit. A pokud by mi zaměstnavatel dal smlouvu na 9 let s tím, že bude dvakrát prodloužena po 3 letech, tak jsem vlastně za vodou, protože pokud jsem pro něj "vhodnou osobou" po 9 let, netrápil bych se tím, zda mi PAK smlouvu prodlouží.

Význam je tedy na snadě: smlouva na 6 měsíců ( z toho 3 na zkušenou ) pak dalších 6 měsíců, a pak rok nebo dva. Prostě abych měl možnost zaměstnance propustit. Vyjímkou je planovaný konec zaměstnavatele, kdy vím, že budu existovat POUZE 3 roky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peha
Datum: 16.09.12 21:51

Sebevědomí vám určitě neschází. Bohužel to je tak asi všechno, co s k těm vašim pomateným odpovědím dá říci. Přečtěte si ještě aspoń 3x za sebou a pomaličku odpovědi ivzez, ať si trochu obohatíte své nevalné vědomosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 01:11
avatar

Fidonete, asi si budeme muset počkat na případný spor nebo judikát. Do té doby se asi budou názory dále lišit.

Zajímalo by mne také, jak bude zaměstnavatel řešit potřebu dlouhodobého zástupu. Do konce roku 2011 patřil dlouhodobý zástup kmenového zaměstnance k výjimkám, při nichž mohl pracovní poměr na dobu určitou překročit 2 roky.

Pokud by nyní měly striktně platit tři roky, musel by zaměstnavatel např. za ženu, která bude postupně čerpat dvě MD a RD (což není ojedinělá situace) sjednávat a zapracovávat 2 různé zástupy, což zase připadá šílené mně. Nebo by po uplynutí 3 let sjednal se zástupem sjednat PP na dobu neurčitou a navrátivší se zaměstnankyni dal výpověď s odstupným plus by jí musel minimálně dva měsíce platit náhradu mzdy za překážku na straně zaměstnavatele...

doplněno 17.09.12 14:25:

Taková žena může být o ochranné době i déle. Stačí v den nástupu do zaměstnání předat zaměstnavateli neschopenku... U těchto žen půjde o odstupné ve výši trojnásobku (pracovní poměr by trval přes dva roky) a o náhradu mzdy za dobu do konce pracovního poměru, což mohou být dva nebo skoro 3 měsíce.

Ale podle mne nemusí být pravidlem, že by ženy během MD/RD ztrácely na kvalifikaci. Znám spoustu žen, které v té době dostudovaly nebo vystudovaly VŠ, naučily se další cizí jazyk, v dřívějších letech se během MD a RD naučily obsluhovat PC, a pracovat s Office (což je dnes už standard)... Neustále byly se zaměstnavatelem v kontaktu, vypomáhaly, kde bylo potřeba (třeba v době dovolených), ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 09:57
avatar

ivzez:

jj, to je zajímavý případ. Já si spíše nedovedu představit, jak někdo bude v ochranné době, třeba po třech dětech, tedy třeba 9 let. Tohle je velmi ožehavé. Představme si firmu o 10 lidech kde žena odejde na RD a pak se rozhodne mít ještě dvě děti a u všech využije max.ochrannou dobu. Tedy firma musí tuto ženu zaměstnat za 9 let. V té době, tato žena již nebude nic pořádného znát, pokud se třeba pohybuje v oblasti kde vývoj a zákony jde rychle dopředu. Kdyby to třeba byla firma právnická nebo daňové poradenství, kde je zaměstnáno 20 mladých žen, které postupně všechny odejdou na RD, tak pak tato firma musí zpětně příjmout 20 žen, které už ani nezná, které nemají přehled a které to už třeba ani nezvládají.

Pravda je, že zástup na RD je běžný a nutný, a jak to řešit to neví nikdo ( ke spokojenosti všech )

Na druhé straně, 2 měsíce ( vlastně to už není pravdou, takže 1 až 3 měsíce ) odstupného, je možná pro zaměstnavatele levnější, než zpětně zaměstnat ženu, která dávno vyšla ze sviku, nezná nové předpisy, nemá školení atd. Nové zapracování, školení, a ostatní je dražší než odstupné.

Tím nenaznačuji, aby se tyto ženy propouštěly! Mluvím hypoteticky na úrovni akademické diskuze.

doplněno 17.09.12 18:14:

ivzez :

jasný, většina žen se zaměstnavatelem bývá v kontaktu. Kamarádka odcházela na MD jako nevyučená, a tento rok se vrátila jako DiS. Byla to jen hypotéza, jak je to složité.

Mě jen nejde na rozum, kdo by dal smlouvu na 3 roky, když nového zaměstnance nezná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 05:38
avatar

Ani zaměstnavatelů, kteří s novými zaměstnanci uzavírají pracovní smlouvy na dobu neurčitou, není málo.

Ale spíše tipuji, že novému zaměstnanci dá smlouvu na 3 roky ten, kdo potřebuje kvalitního zaměstnance na krátkou dobu, max. do 3 měsíců. Na krátkou dobu by kvalitního zaměstnance nesehnal, takže to může řešit takto s tím, že během zkušební doby pracovní poměr zruší.

Přesně to se mi stalo před pár lety - pracovní smlouva na 2 roky, PP zrušen na konci zkušební doby (zaměstnavatel potřeboval výpomoc po dobu dovolených).

doplněno 12.01.13 06:39:

Podle posledních zpráv to vypadá, že zaměstnavatelé budou moci pracovní poměr na dobu určitou sjednávat bez jakéhokoliv omezení.

(V listopadu jsem zde ještě nechtěla psát své podezření, že má nová úprava odstranit časové omezení pracovních poměrů na dobu určitou.)

Zdá se, že pracovním poměrům na dobu neurčitou pomalu odzvoní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.