Rozdíl mezi dvěma pojmy + vysvětlení

Od: Datum: 15.09.12 20:22 odpovědí: 11 změna: 16.09.12 09:17

Ahoj, měla bych na vás dvě otázky. Jsou sice odlišné, ale nechce se mi kvůli každé vytvářet nový dotaz. *kafe*

1) Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem? Byla jsem dneska s kamarádkami v parku a něco mi prdlo v hlavě, tudíž tomu i odpovídalo moje chování. *hi* Jedna si ze mě dělala legraci, že jsem prý zralá na psychologa, a druhá jí na to pověděla, že spíš na psychiatra. Tak co je co?
2) Co znamená "účel světí prostředky"? Udělala jsem takovou špatnost, která mi někdy, myslím, v úterý pomohla k lepšímu výsledku v testu, a když to chtěla třídní práskačka kecnout učitelce, kamarád se mě zastal tím, že na ni zasyčel, že účel světí prostředky. Já jsem samozřejmě dělala chytrou a důrazně mu přikývla, čímž jsme tu trubku umlčeli. Bylo mi blbý se ho ptát, neboť je to takový machýrek, tudíž by se mi zřejmě vysmál, tak se ptám tu: Účel světí prostředky – jaký význam má tato věta?

Děkuji za každou odpověď, vážím si jí. *slunce*

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.12 20:28

1) Psycholog si s tebou jen povídá, psychiatr tě léčí léky

2) účel světí prostředky - děláš něco špatného nebo nepatřičného, kvůli něčemu jinému (trošku se to podobá "vyššímu dobru"). Kamarád chtěl říct, že sice podvádění je špatné, ale zase získají díky tomu lepší známku.

Od: lll
Datum: 15.09.12 20:30

Psycholog hodnotí a pomáhá a léčí jedince s poruchou chování, ve vztahu ke společnosti. Psichiatr je lékař který léčí nemocné.

Datum: 15.09.12 20:35

Oba léčí pacienty s (mimo jiné) poruchami chování a vztahu ke společnosti. Rozdíl je v tom, že psycholog nemůže předepisovat léky (např. na deprese, proti úzkostem atd.) a jeho léčba probíhá formou sezení, kde se problém rozebírá. K psychiatrovi chodí ti, kterým psycholog nepomohl a potřebují léky. Sezení probíhá taky, ale není tak "povídací". Psychiatr předepisuje prášky.

Datum: 15.09.12 20:37

ad1) Psycholog slouží spíš na popovídání, rozebere tvůj problém a snaží se ti pomoct rozmluvou a různými cvičeními. Psycholog nemůže předepisovat léky, Tím se dostáváme k psychiatrovi. Psychiatr je lékař, který léčí duševní poruchy, může předepisovat léky, musí mít doktorský titul (MuDr.)

ad2) účel světí prostředky

Jak už si napsala v situaci ve které byl tento termín vysloven. Někdy si můžeš menší lstí dopomoct k nějakému cíli. Vlastně nemusí to být ani lest, ale je to čin, který vede k určitému danému cíli. Příklad: přistihneš spolužačku jak kouří tajně na záchodě, ale nepráskneš ji, protože ti může třeba později pomoct s testem z matiky. Kdyby si ji práskla, tak ti stěží někdy s něčím pomůže.

Od: viky®
Datum: 15.09.12 20:39

Dobrý den, Break. Použiji strejdy Google. Účel světí prostředky.
Psycholog je člověk, který má ukončené vysokoškolské vzdělání jednooborové psychologie, to znamená, že studoval obor psychologie bez jakékoli kombinace s pedagogikou, sociologií apod.
Psycholog je odborník na duševní zdraví. Jeho úkolem je pomáhat lidem po psychické stránce, aby se cítili lépe, aby měli možnost sdílet své trápení, poradit se o vhodném postupu při řešení nesnází apod. Stejně jako jiné obory, i psychologie je obor obsáhlý, a proto každý psycholog může být odborníkem v jiné oblasti.
Psychiatr je lékař, člověk, který vystudoval na lékařské fakultě a atestoval v oboru psychiatrie. Lékař psychiatr může, na rozdíl od psychologa, předepisovat léky a farmakologicky léčit. Psycholog je odborník na duševní zdraví. Jeho úkolem je pomáhat lidem po psychické stránce, aby se cítili lépe, aby měli možnost sdílet své trápení, poradit se o vhodném postupu při řešení nesnází apod. Stejně jako jiné obory, i psychologie je obor obsáhlý, a proto každý psycholog může být odborníkem v jiné oblasti.
Tady je to odborně.
http://www.vylecit.cz/848/kdo…olog-a-s-cim-vam-muze-pomoci/

Datum: 15.09.12 21:19

Rčení "Účel světí prostředky" používají lidé, kteří se nějakého cíle (snad dobrého?) domohli nečestným způsobem.

Psycholog i psychiatr "léčí nemocnou duši" psychoterapií. Tam, kde nestačí psychoterapie, navazuje lékař - psychiatr, který může na rozdíl od psychologa zvolit vhodnou medikaci.

___ PS: Podle Vás je trubka člověk, který poukáže na nečestné jednání?(!)

Ohodnoceno: 2x

Od: skokycz*
Datum: 16.09.12 01:44

Pojmy Psycholog a Psychiatr tu už byly důkladně rozepsány ,no a řčení že "účel světí prostředky"? Nic víc a nic míň než že účel (cíl) ke kterému se potřebujeme dostat , tak k jeho dosažení jakýkoliv prostředek - pokud slouží k dosažení cíle (účelu) je v pořádku... čili kamarád na tu "trubku" zasyčel, že vás má nechat , že díky podvůdku dostanete lepší známku a nikomu přitom neublížíte..

Od: tomasgulas
Datum: 16.09.12 02:49

Vše již bylo vyřčeno. Já snad jen poznámku, kterou si ale nejsem stoprocentně jistý... Psycholog nemůže vypsat neschopenku, psychiatr ano.

Datum: 16.09.12 07:31

psychiatr je specializovaný lékař, titul MUDr se vším všudy.

Psycholog může být taky nějaký magistr, co má vystudovanou psychologii někde na nějaké pedagogické fakultě.

Datum: 16.09.12 09:04

Toho psychologa tady celkem vysvětlili, včetně rozdílu mezi psychologem a psychiatrem. Jen bych dodal, že tohle se týká klinického psychologa a psychoterapeuta; psycholog obecně se může zabývat i jynými věcmi než je léčba poruch chování, respektive jejich studium.

Psycholog v odborném slova smyslu je člověk, který se věnuje psychologii buďto jako psychoterapeut, klinický psycholog, anebo jako badatel v jednom z oborů psychologie; slovo psycholog také označuje absolventa psychologického studia. V širším kontextu však může být slovo psycholog použito i pro člověka, který zná nebo dovede poznat myšlení či povahu lidí (například: "Učitel musí být dobrým psychologem")

doplněno 16.09.12 09:45:

Podrobněji třeba zde

Od: stribrnak*
Datum: 16.09.12 09:17

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.