OSVČ vs Uřad práce

Od: Datum: 15.09.12 19:24 odpovědí: 9 změna: 16.09.12 23:23

Dobrý den , prosím Vas potřebuju poradit jak vypočítat podporu v nezaměstnanosti ... pracuji už 5 rok na ŽL a na UP jsem nebyl.Děkuji všem ...D.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.12 20:14
avatar

Mno, tak na jedněch stránkách psali tohle:

...jestliže se chcete registrovat na úřadu práce, tak je nutné oznámit místně příslušné OSSZ ukončení výdělečné činnosti. OSSZ má pro tyto účely vlastní tiskopis. Ukončit samostatnou výdělečnou činnost musíte do 8. dne následujícího měsíce. Při ukončení činnosti Vám OSSZ vydá potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a účasti na důchodovém pojištění. V tomto tiskopise naleznete potřebné údaje pro výpčoet podpory v nezaměstnanosti, kterým je u OSVČ vyměřovací základ za poslední zúčtovaný rok. Podpora v nezaměstnanosti se následně počítá z přepočteného vyměřovacího základu na jeden měsíc. ...

Tak jsem zkusila najít jmenovaný formulář, který je snad TADY, ale nechce se mi otevřít, tak to zkuste, třeba se tím i při zachování duševního zdraví prokoušete

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.12 20:24
avatar

Musíte ukončit činnost a vyzvednout si na OSSZ potvrzení o době samostatné výdělečné činnosti a o účasti na důchodovém pojištění.

OSSZ Vám potvrdí vyměřovací základ za poslední zúčtovaný rok, který se pro účel výpočtu podpory přepočte na měsíc. Platíte-li minimální zálohy, bude přepočtený vyměřovací základ nižší než minimální mzda, čemuž bude odpovídat i výše podpory.

doplněno 15.09.12 20:30:

ČSSZ, ukončení činnosti OSVČ

doplněno 16.09.12 00:11:

Vezměte vyměřovací základ za minulý rok, vydělte jej počtem měsíců, za které jste odvedl důchodové pojištění a získáte částku, z níž se bude počítat podpora. První dva měsíce bude podpora činit 65 % další dva měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

___ Pro JeničkaPoplatníka:

Uvádíte výši podpory pro uchazeče, kteří podmínku pro přiznání podpory v nezaměstnanosti splnili započtením náhradní doby, a u nichž tato náhradní doba byla poslední. To se týká např. maminek, jimž skončila výplata rodičovského příspěvku (zaměstnání skončilo před narozením dítěte nebo v průběhu MD či RD, případně, které po skončení RD rozvázaly pracovní poměr dohodou bez nástupu do zaměstnání). V takových případech se podpora počítá z průměrné mzdy za první 3 čtvrtletí předchozího kalendářního roku.

To se ale tazatele netýká, neboť ten podnikal a platil zálohy na důchodové pojištění.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dee*
Datum: 15.09.12 22:11

Díky za odpovědi ... platím 1836,- Kč tedy základ nevítee prosím jak vypočítat výši podpory? Děkuji

Od: tomasgulas
Datum: 15.09.12 23:12

Já jsem tedy také OSVČ, ale... jste si jistý, že nám náleží nějaká podpora při nezaměstnanosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 00:12
avatar

Pokud platíte důchodové pojištění, ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 16.09.12 02:58

To nechápu... píšete důchodové pojišťění, myslíte tedy sociální?

http://www.jakpodnikat.cz/soc…eni-duchodove-zabezpeceni.php

Jsem z toho daněk. To je přeci povinné ze zákona. Ale pokud bych sekl s živností, nebudu na pracáku brát podporu, ne? Kdyžtak jestli do toho vidíte, tak prosím napište nebo dejte link na nějaký článek, který to popisuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 13:12
avatar

Tomáši, sociální pojištění se skládá z nemocenského (pro OSVČ dobrovolné, musel by se k placení přihlásit, pak by měl nárok na nemocenské dávky) a z důchodového (povinné). Pro nárok na podporu se posuzuje účast na důchodovém pojištění - jak dlouho a v jaké výši bylo placeno pojistné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tomasgulas
Datum: 16.09.12 23:23

Aha, díky za odpověď. O zdr. připojištění jsem věděl, ale vždycky jsem žil v tom, že jakožto živnostník nemám prostě nárok na podporu v nezaměstnanosti. No ne že bych se chystal na pracák, ale je to dobré vědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 15.09.12 23:38

Podpora bude odhadem něco mezi 3 až 4 tis. Kč (2 měs), pak cca 3 tis. Kč (2 měs.) a pak cca 2 800 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.