Těhotenství a práce

Od: Datum: 14.09.12 09:45 odpovědí: 4 změna: 14.09.12 18:34

Dobrý den, potřebuji pro sestru poradit.

Má práci na dobu určitou. Končí ji smlouva. Budou propouštět. Zaměstnavatel je ochoten ji smlouvu prodloužit s tím, že půjde na jiné pracoviště.

Háček je v tom, že je těhotná. A teď neví, na co má nárok, a taky neznalost zákonu neomlouvá.

Neví, zda to má říct, nechce je podvést, na druhé straně potřebuje po mateřské práci.

Ale stejně musí projít lékařskou prohlídkou znovu. Je jako těhotná chráněná, i když je na dobu určitou?

Má nárok na práci po mateřské? Děkuji moc za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 14.09.12 09:53

Dobrý den.

Uplynutím sjednané doby pracovní poměr uzavřený na dobu určitou skončí. Neplatí zde žádná omezení, skončí tedy i v případě zákazu výpovědi (těhotenství). V tomto případě tedy těhotenství Vaši sestru nechrání.

doplněno 14.09.12 11:11:

Jen doplním, že i po skončení pracovního poměru je zaměstnavatel příjemcem dokladů dávek nemocenského pojištění (žádost o peněžitou pomoc v mateřství ve Vašem případě) i od zaměstnanců, u kterých došlo ke vzniku národy na dávky NP po skončení pracovního poměru. Ochranná lhůta pro peněžitou pomoc v mateřství je 180 kalendářních dní.

doplněno 14.09.12 11:15:

oprava: ke vzniku nároku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.12 11:05
avatar

Dobrý den. Akrass, v tomto případě bych poradila, aby sestra řekla zaměstnavateli o svém těhotenství narovinu. Pokud se jedná o práci, kterou v těhotenství bude moci vykonávat, může jí zaměstnavatel smlouvu prodloužit třeba jen na pár měsíců. Jde o to, aby přečkala těhotenství jako zaměstnaná. Pokud se zaměstnavatelem dobře vychází, bylo by to pro ní dobré řešení po dobu těhotenství. Jinak skončí sjednaným dnem podle smlouvy, bez ohledu na to, zda je těhotná. Nárok na práci po mateřské mít nebude. Myslím, že je lepší, když se zaměstnavatelem bude jednat narovinu, třeba právě to ocení. Vždycky záleží na přístupu a domluvě obou stran.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.09.12 11:12

Pokud jí chtějí prodloužit smlouvu, tak mají zřejmě solidní vztah jako zaměstnanec a zaměstnavatel, v tom případě bych to řekl na rovinu. Právě takové jednání může zaměstnavateli naznačit, že je loajální, smlouvu jí prodlouží a rád vezme jen záskok, aby ji mohl po mateřské vzít zpět, ale to musí vycíti sama, jaký ten vzájemný vztah je.

doplněno 14.09.12 11:14:

vycítit sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.12 18:34
avatar

Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv pokračování a nezakládá nárok na nic s výjimkou mzdy za práci po sjednanou dobu.

Lékařskou prohlídkou zaměstnavatel zjišťuje, zda je zaměstnanec způsobilý vykonávat zamýšlený druh práce. Vzhledem k tomu, že by mělo jít o jiný druh práce, než ve stávající smlouvě, je nutné prohlídku absolvovat znovu (zaměstnavatel je povinen zajistit, aby práci vykonávali zaměstnanci způsobilí i po zdravotní stránce).

Ochranná lhůta pro účel peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Pro přiznání PPM je nutné splnit také podmínku účasti na nemocenském pojištění (trvání zaměstnání) v délce minimálně 270 kalendářních dnů v předcházejících 2 letech.

I já se přikláním k jednání na rovinu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.