Změna příjmení

Od: Datum: 12.09.12 22:12 odpovědí: 3 změna: 13.09.12 07:18

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Můj partner si nedávno měnil příjmení na příjmení své matky, jelikož nebyl se svým příjmením spokojen, vlastně to udělal hlavně kvůli dětem aby měli jiné příjmení. Sepsali jsme žádost a zaplatili 1000kč takže partner má příjmení již změněné. Teď je ale problém v tom, že dětem zůstalo staré příjmení a my mysleli že se po změně příjmení otce automaticky změní také jenže paní na matrice nám řekla že budem muset napsat novou žádost pro děti a opět zaplatit 1000kč (paní na matrice si to ale musela zjišťovat dva dny jelikož o tom nic nevěděli) přijde mi to divný pořád si myslím, že by to mělo být pak automaticky navíc když si manžel příjmení měnil tak mu o tom nic neřekli a to věděli že má děti.Nemáte někdo zkušenosti předem děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.12 02:22
avatar

Myslíte, že by bylo v zájmu dětí, aby se automaticky přejmenovávaly podle toho, kdy/jak se přejmenuje jeden z jejich rodičů?

Úřad má pravdu. O změnu příjmení dětí je třeba požádat jmenovitě za každé dítě a bude na zvážení úřadu (nebo i soudu), zda změnu povolí.

Při změně příjmení Vašeho přítele nebyl úřad povinen Vašeho přítele informovat o postupu při změně příjmení jeho dětí. (Úřednice nemohla tušit, že Váš přítel postup nezná, ani z jakého důvodu přítel příjmení mění.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.09.12 07:18
avatar

Manžel si měnil příjmení jenom sám za sebe, nechápu, proč by se s ním automaticky měly svézt i děti. Zdá se mi to celé postavené na hlavu, ať se pán jmenuje Novák, Horák, Slavíček či Havlíček, co se tím změní? Své problémy si přes změnu příjmení nese s sebou dál a stojí ho to další balík peněz - třeba jen předělat doklady - rodný list, OP a ŘP. Asi máte peněz dost, tak dejte úřadům další tisícovku na jedno dítě a bude Vám třeba vyhověno. Navíc to bude mezi dětmi i učiteli dělat další problémy. Každý si zvykl na žáka jménem Červíček a najednou jej má oslovovat jinak. Rozpaky, posměch, nejistota.

Příjmení jsou různá - někdy pěkná /Rozkošný, Pěkný, Krásenský, Fialka.../, jindy žertovná /Hloupý, Bejček, Tenušák.../, někdy i nepříliš oblíbená. Znala jsem třeba Vošoustovy, Píčovy, Šourkovy, Smradíkovy, Blinkalovy. No a co? Děvčata se vdají a příjmení změní. A chlapi jej hrdě nesou dál, vždyť tak se jmenovali už jejich otcové, dědové a jiní předci.

O tomhle bych tedy opravdu neuvažovala, výdajů má dnes každý ažaž a proč strkat peníze tam, kam to není opravdu třeba? :) Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dery*
Datum: 13.09.12 07:18

Naprosto souhlasím s "ivzez".

Úřad není povinen vás informovat.

Navíc si představte, že pokud byste jako žena měla děti, všichni byste se jmenovali stejně a vy se znovu vdala a přijala jméno nového manžela, dětem pořád zůstane to staré příjmení, i když vy, jako jejich matka se budete jmenovat jinak. Je přece spousta takových rodin, kde se děti jmenují jinak z důvodu rozvodů a nových sňatků rodičů. Znám dokonce jedny, kde měli 4 děti - 2 se jmenovali stejně, další jinak a to poslední taky jinak

Pokud by se automaticky přejmenovávali i děti, představte si ten chaos - např. pokud by měl přejmenovaný muž i děti z dřívějšího manželství, které nevídá a které žijí jinde... Těžko je asi bude někde shánět a vykládát jim, že teď už se jmenují jinak...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.