Porušení Zákoníku práce

Od: Datum: 10.09.12 21:45 odpovědí: 9 změna: 11.09.12 07:21

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jestli zaměstnavatel po domluvě s odbory (které mu jdou naruku) může porušit zákoník práce. Jde o §92 o době odpočinku. Sám od sebe určil pak cenu (1500 hrubého) za porušení tohoto §. Je to možné?

Děkuji za odpověď.

Luděk


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.12 22:29
 
avatar

Bez uvedení konkrétních informací nelze posoudit, zda zaměstnavatel zákoník práce porušuje. Obecně: Zákoník práce nesmí porušovat nikdo - zaměstnanci, zaměstnavatelé ani odbory.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ludator*
Datum: 10.09.12 23:07
 

Děkuji za odpověď.

Upřesním to. Jde o orchestr. Pracujeme 9 dni v kuse (ráno odpoledne). Zkoušky a nahrávání a jeden den v tomhle je zájezd na koncert, takže návrat cca. 23:00. 9-tý den je zkouška jen do 13:00 a další den je od 13:00. Tím zaměstnavatel prý splnil povinost 24 hodin nepřetržitého odpočinku. Sám zaměstnavatel vyvěsil oznámení, že je to nad rámec zákoníku práce, ale že se o tom dohodl s unií z důvodu ekonomicky výhodné nabídky a každému, kdo to poruší dá 1500 hrubého.

To je asi tak vše.

Datum: 10.09.12 23:59
 
avatar

Kdo je zaměstnavatelem? Přímo orchestr nebo orchestr spadá pod nějakou další organizaci? Zaměstnavatelé skutečně mohou některé věci dohodnout nad rámec zákoníku práce, ale nesmějí zaměstnance poškozovat.

Takto lze dohodnout např. vyšší příplatek za práci v noci nebo za práci o víkendu či ve svátek, ... při práci v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou delší vyrovnávací období, ...

Je-li zaměstnavatelem orchestr, doporučila bych založit si vlastní odborovou organizaci (k založení stačí 3 členové orchestru). Pak by zaměstnavatel musel vše projednávat s ní.

V uměleckých profesích se dodržování zákoníku práce sleduje obtížněji, pracovní doba bývá dělená, nerovnoměrná, pracuje se o víkendech i ve svátcích, za specifických pracovních podmínek.

___ Z § 92 se na Váš případ vztahují první 3 odstavce, odst. 4 se vztahuje pouze na oblast zemědělství.

Tzn., že pokud Vám zaměstnavatel jeden souvislý odpočinek zkrátí, musí Vám následný odpočinek o stejnou dobu prodloužit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 10.09.12 22:57
 

Jistě že může, když se nebráníte...

 
Od: ludator*
Datum: 10.09.12 23:11
 

Bránit se sám je jako jít hlavou proti zdi. Co je horší, tak si skoro všichni myslí, že co ředitel dohodne s odbory a dá do kolektivní smlouvy, tak je to nad zákoník práce.

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 10.09.12 23:20
 

Vykašlete se na šmidlání a běžte dělat jako chlap. Ruční zemní práce mají budoucnost, sice tam kluci mají odmakáno cca 300 hodin měsíčně, ale zase jsou v kondici a příjdou si na pěkné peníze. Když se budete hodně snažit, tak možná trumfnete i Romáky. Odbory vám nic nezkazí, žádné tam nejsou.

 
Od: ludator*
Datum: 10.09.12 23:27
 

Zemní práce mám po šmidlání doma na baráku a přeci si nebudu nosit práci domů.

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 10.09.12 23:01
 

Podle všeho sám od sebe zaměstnavatel nic neurčil. Vše bylo po projednání s odborovou organizací. Chtělo by to více informací, oč vůbec jde.

 
Od: ludator*
Datum: 11.09.12 07:21
 

Projednán byl jen plán práce. Částku si určil ředitel sám.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.