Co může zabavit exekutor?

Od: Datum: 09.09.12 16:48 odpovědí: 10 změna: 08.10.12 22:04

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli mi může exekutor zabavit i náhrady za cestovné a diety z platu při exekuci na plat.Pracuji jako řidič kamionu,díky za radu...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 09.09.12 16:51

Může. Požádejte zaměstnavatele zda by vám cesťáky nevyplácel v pokladně v hotosti, může vám to projít a taky nemusí. Za pokus to stojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 09.09.12 17:25

Dobry den, exekutor Vam bohuzel muze zabavit i nahrady za cestovne a diety z platu. Zalezi na tom kolik Vam strhava z Vaseho platu v ramci exekuce na plat. Myslim ale, ze vsechno co je nad ramec Vaseho platu, ze ktereho Vam musi nechat "smesne" zivotni minimum vsechno ostatni bere automaticky. Takze jedine jak uz zde bylo psano dohoda o jine forme proplaceni. Treba hotove.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: itan71*
Datum: 09.09.12 17:47

Nebo pracujte pod extérní firmou tam Vám dají papírově základ co jste si vydělal a prémie, cesťáky atd. je Váše srážky budou jen z toho základu.Jen ta extérní firma má v tady tom výhodu ale jsou i nevýhody jako každá jiná

doplněno 09.09.12 18:56:

Jen vlastní zkušenost já to tak měl a fungovalo to až na ty výhody a nevýhody

*palec**andel*DĚKUJI ZA HODNOCENÍ*ua**tuc*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mark1u*
Datum: 09.09.12 19:14

Zdravím.Já co všude možně pročítal,tak bylo psáno,že nemůžou zabavit náhrady jako diety a tak.Někde zas píšou,že si exetuřoři dělaj co chtěj,tak jen pro jistotu. Exekuci zatím nemám,ale je na spadnutí,tak zkusím udělat vše prot to,abych se tomu nějak vyhnul,díky moc za odpovědi...

Od: socialnipracovnice*
Datum: 09.09.12 22:13

Při exekuci na plat Vám musí zůstat tzv. nezabavitelné minimum. Toto nezabavitelné minimum na Vás jako dlužníka představuje v roce 2012 částku 5.841,33 Kč. Tato částka se za každou vyživovanou osobu (manželka, dítě) zvyšuje o 1.460, 33 Kč. Všechno, co je nad rámec nezabavitelného minima, Vám můžou z platu strhnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 09.09.12 22:16

Cestovní náhrady nejsou plat a dokonce ani mzda. Může je exekutor zabavit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mark1u*
Datum: 10.09.12 15:53

Právě jsem se různě dočetl,že diety jsou na výplatní pásce,ale ne jako plat,ale jako náhrady za stravné a že by je teoreticky neměl exekutor zabavit,ale jak je to ve skutečnosti to právě nevím...

Od: jezevec*
Datum: 10.09.12 17:10

Exekutor pri exekuci na plat provadi srazky z ciste mzdy zamestnance. Zeptejte se u Vaseho zamestnavatele v uctarne nebo danoveho poradce co se presne zapocitava do ciste mzdy a co ne. Nevim to presne ale podle me vyplyva ze zakoniku prace:

Do ciste mzdy se pro ucely srazek zapocitavaji i nahrady mzdy, odmeny za pracovni pohotovost, mzdove priplatky, ciste odmeny za vedlejsi cinnost, kterou pracovnik vykonava u stejneho zamestnavatele vedle sveho hlavniho pracovniho pomeru. Nezapocitavaji se do ni vsak castky poskytovane na nahradu nakladu spojenych s pracovnim vykonem, a to zejmena pri pracovnich cestach.

Je pak na dohode se zamestnavatelem, aby Vam tyto vyplacel jinou formou, nejlepe hotove. Otazkou vsak je, jak to bude vykazovat v ucetnictvi. Aby si nenabehl, jelikoz vzhledem k soucinnosti je povinnen poskytovat exekutorovi veskere informace pod hrozbou trestniho postihu. Takze jedine najit nejakou spolecnou cestu mezi Vami a Vasim zamestnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.12 20:51

tady není ani jedna správná odpověď ...

pokud myslíte exekuci srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů, tak "diety" a cestovné exekučnímu příkazu srážkami ze mzdy nepodléhají!

(to ovšem nesouvisí s tím, když se stane předmětem exekuce váš účet, na kterém budete mít tyto prostředky zaměstnavatelem vyplacené)

doplněno 09.10.12 09:11:

"nemá šanci..."

když bude exekutor chtít, tak vám udělá ze života malé peklo (stačí si pročíst další otázky na tomto webu), takže bych opustil tento sebevědomí tón, nicméně musíte rozlišovat jednotlivé způsoby výkonu exekuce..

"Výkon rozhodnutí ukládajícího zaplacení peněžité částky lze provést srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky, příkazem k výplatě z účtu u peněžního ústavu, prodejem movitých věcí a nemovitostí, prodejem podniku a zřízením soudcovského zástavního práva k nemovitostem"

..o tom, jaký je střet jednotlivých způsobů provedení exekuce se vedou spory i mezi odbornou veřejností, nicméně:

- u srážek ze mzdy je zcela nevýznamné, zda je mzda vyplácena hotově či na účet, zaměstnavatel musí provést srážku před její výplatou (takže je to jedno)

- pokud si ji ovšem necháte vyplatit na účet, reálně hrozí, že vám banka nevyplatí žádné peníze z důvodu exekučního příkazu proti vašemu účtu (což je jiný úkon exekutora) (přestože by se dle mého názoru dalo u soudu bránit proti znemožnění přístupu k nezabavitelné částce ze mzdy, v praxi nedává smysl, aby si dlužník raději nenechal vyplácet mzdu (i např. cestovné) hotově, a tak všemu uvedenému předešel..

- ovšem exekutor může provést exekuci i fyzicky (vzpomeňte si na postup chomutovské radnice za primátorování "mgr ing doc prof řápkové drsc llm"), tzn. když si vás exekutor "oblíbí", může např. čekat ve výplatní den vykonavatel před vaším zaměstnáním a teoreticky vám peníze v hotovosti zabavit (nad zákonné minimum)

(to že je zde opět střet jednotlivých způsobů -> viz výše. pro potřeby vašeho dotazu jsem se jen snažil vysvětlit nutnost rozlišovat mezi způsoby exekuce, problémy s příp. nezákonného postupu exekutora je vždy třeba řešit ad hoc)

tedy ano - pokud budete chtít od zaměstnavatele výplatu v hotovosti, v praxi asi maximálně minimalizujete možné potíže (ale obecně k přehnanému optimismu není imho důvod)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 08.10.12 22:04

Takže stačí nechat si vyplácet diety v hotovosti a exekutor nemá čanci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.