Pracovní úraz?

Od: Datum: 09.09.12 11:05 odpovědí: 7 změna: 10.09.12 21:16

Zdravím. Stala se mi taková nepříjemnost. Včera dopoledne jsem jel na kole do jedné firmy natírat palubky. Bohužel, po cestě jsem se docela pěkně rozsekal. Výsledkem je nadvakrát zlomený prst na pravé ruce, z toho jedna zlomenina tříštivá, a naražená pánev. S tím prstem jdu zítra ráno na operaci. Chci se zeptat, zda se takový úraz dá považovat za úraz pracovní či nikoli.

Se zaměstnavatelem mám uzavřenou dohodu o provedení práce. Žádné soudní tahanice neplánuji, mám se zaměstnavatelem dobré vztahy, jen chci být informován.

Díky. :)

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.12 11:10

řekl bych , že né , protože máte dohodu o provedení práce . kdyby jste byl stálej zaměstnanec s pracovní dobou od - do , tak by se to jako prac. úraz bralo ,ale takle si myslím , že né .

Datum: 09.09.12 11:15

Dobrý den. Bohužel, pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět. Přeji brzské uzdravení a co nejméně bolesti.

Ohodnoceno: 2x

Od: marc1
Datum: 09.09.12 23:17

Dnes se za pracovní úraz nepovažuje úraz vzniklý na cestě do zaměstnání a zpět. Něco jiného by bylo, kdyby se vám tento úraz stal již za vstupní bránou firmou tj. v jejím areálu. Jinak odškodnění pracovníího úrazu se vztahuje i na brigádníky, takže v případě dohody o provedení práce na odškodnění by nárok byl.

Dále je třeba rozlišovat jestli se úraz stal na služební cestě atd.

Datum: 09.09.12 23:33

I při dohodě o provedení práce máte nárok na odškodnění pracovního úrazu. Podstatná otázka je, jestli se úraz stal v pracovní době a odkud jste jel. Jel jste z domova na pracoviště - pracovní úraz není. Jel jste ze "své" firmy natírat do jiné - pracovní úraz ano. Byl úraz nahlášen a zaevidován?

Datum: 09.09.12 23:26

Záleží na tom, o jakou cestu se jednalo.

Jestli jste nastoupil do práce a zaměstnavatel Vás vyslal pracovat do další firmy, šlo by o pracovní úraz. Pokud však šlo o cestu do zaměstnání, nejde o pracovní úraz.

___ Otázkou je, zda budete mít nárok na nemocenské dávky. Při práci na DPP jsou zaměstnanci nemocensky pojištěni teprve v případě, že jejich odměna překročí 10.000 Kč za měsíc.

___ Poznámka: Zaměstnavatel odpovídá za pracovní úrazy všech zaměstnanců, tedy i těch, kdo pracují na základě DPP či DPČ.

Datum: 10.09.12 19:42

Dobrý večer,

Není rozhodující,zda Jste jel na kole z domova či ze zaměstnání,jde o to,jak to máte se zaměstnavatelem ošetřeno.Já například čas od času jezdím pracovně mimo mé místo výkonu práce a vzhledem k minimalizaci časových ztrát jezdím ráno rovnou z domova.Mám to ovšem odpíchnuto jako služební cestu.Přesto,pokud by se mi něco stalo,bylo by to bráno jako pracovní úraz na cestě.

Od: ron*
Datum: 10.09.12 21:16

Dobrý den.

Jel jste z místa bydliště? Pokud ano, o pracovní úraz se nejedná.

Viz.: Pracovním úrazem není úraz, který se přihodí zaměstnanci na cestě do zaměstnání a zpět. Cestou do zaměstnání a zpět se rozumí cesta z místa zaměstnancova bydliště (ubytování) do místa vstupu do objektu zaměstnavatele nebo na jiné místo určené k plnění pracovních úkolů a zpět; u zaměstnanců v lesnictví, zemědělství a stavebnictví také cesta na určené shromaždiště a zpět.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.