Druhá MD - po plonkovém období

Od: Datum: 09.09.12 00:04 odpovědí: 4 změna: 09.09.12 23:15

Dobrý den, prosím o radu. V srpnu 2012 mi skončila dvouletá RD. Po dohodě se zaměstnavatelem zůstanu ještě doma a nastoupim dle dohody, nejdéle však ve věku 3 let ditěte, zkrátka tak, jako kdybybych měla původně tříletou RD. Nyni ale zvažuji druhé ditě. Je pravda, že nárok na PPM (mateřský příspěvek do 28 týdne věku ditěte) mám nárok za podmínky, že nastoupim na MD před 3. narozeninama prvniho ditěte? Nebo stačí jenom otěhotnět před 3.narozeninama? Nevím, také, zdali není překážka to, že mi dvouletá RD již skončila a já zůstávám nadále doma. Děkuji za zkušennosti z praxe.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.12 01:51
avatar

Zaměňujete sociální dávku (rodičovský příspěvek, RP), kterou jste již vyčerpala, s volnem od zaměstnavatele na péči o dítě (rodičovskou dovolenou, RD).

Zatímco nárok na RD máte až do 3 let věku dítětě (do 3. narozenin je zaměstnavatel Vaší písemné žádosti o poskytnutí RD vyhovět), RP Vám náleží ve výši podle zvolené varianty. Tzn., že se délka výplaty sociální dávky může lišit od délky RD.

Vznikne-li nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) za trvání téhož zaměstnání do 4 let věku předchozího dítěte, bude se další PPM počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte. Pokud byste však nastoupila do zaměstnání, použil by se pro výpočet PPM ten vyměřovací základ, který by pro Vás byl výhodnější.

Pro výpočet PPM ze stejného základu tedy stačí otěhotnět i po 3. narozeninách dítěte (důležitý je nástup na PPM a na MD do 4 let věku předchozího dítěte).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: segedin
Datum: 09.09.12 09:43

Dekuji za odpoved, ja myslim, ze to chapu dobre, tedy ten RP a RD, jen jsem se tedy mozna nepresne vyjadrila. To, ze ted budu doma za 0 kc a take to, ze firma mi drzi misto 3 roky. To je OK. Jen bych nerada prisla o PPM, ktera je v mem pripade nezanedbatelna. A vim, ze tam ten limit nastupu na MD je. Ale nevedela jsem presne kdy. To ze pisete do 4 let, je pro me uplne nova informace. Pokud ale neotehotnim do 3 let a nenastoupim do prace, zustanu nadale doma a budeme se snazit o mimi dal, prijdu o narok vratiti se zpet do zamestnani. Pokud otehotnim do 3 let, nenastoupim do prace, bude mi to navazovat a o misto neprijdu, rozumim tomu dobre? dekuji

 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 09.09.12 22:29

Pokud do tří let věku dítěte neotěhotníte nebo rovnou nenastoupíte na další mateřskou, máte tři možnosti: 1. nastoupit zpět do zaměstnání a normálně pracovat, 2. požádat zaměstnavatele o nepalcené volno (do čtyř let věku dítěte) - zaměstnavatel ale nemusí Vaší žádosti vyhovět, 3. ukončit pracovní poměr. Pokud vaše další těhotenství, mateřská či rodičovská dovolená bude bezprostředně navazovat na Vaši předchozí rodičovskou dovolenou, je vše v pořádku a zaměstnavatel Vám bude držet místo dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.09.12 23:15
avatar

Den po 3. narozeninách jste povinna nastoupit do zaměstnání, nebo zaměstnavateli předložit v den nástupu neschopenku. Další možností by bylo požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volně do 4 let věku dítěte, ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět. Po skončení RD (po 3. narozeninách) Vám zaměstnavatel může i dát výpověď.

Přesné informace k nároku na PPM najdete v zákoně o nemocenském pojištění .

doplněno 09.09.12 23:17:

Pro úplnost: Zaměstnavatel Vám "držel místo" jenom po dobu MD. o skončení RD je zaměstnavatel povinen Vás zaměstnat a nabídnout Vám práci odpovídající pracovní smlouvě, nemusí už jít o původní pozici.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.