Nastoupil jsem do práce v zahraničí

Od: Datum: 07.09.12 21:56 odpovědí: 3 změna: 08.09.12 04:31

K 2.9. jsem dostal výpověď u českýho zaměstnavatele a na pracák jsem nešel. 6.9. jsem nastoupil do práce v zahraničí kde mi dělají odvody soc. a zdrav. pojištění v jejich státě. Komu musím dát vědět v čr že to tak je a co k tomu potřebuju. Musím na pojištovnu? Nebo finančák nebo kam? A stejně tam nemužu jít sám,jelikož se tam v týdnu nedostanu potřebuju aby mi tam skočila přítelkyně. Stačí k tomu jen plná moc a kopie mojí pracovní smlouvy? A kam musí jít?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: frafra
Datum: 08.09.12 00:42

podle me se musite odhlasit od ceske zdravotni pojistovny, protoze pojisteni lze platit pouze v jedne zemi EU. az se budete chtit prihlasit zpet v CR pravdepodone budete muset doplatit zdravotni a socialni v obdobi mezi pracovnimi pomery tedy od 3.9.do 5.9.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bobkan*
Datum: 08.09.12 00:56

souhlasím s frafra, jen bych těch pár dní zaplatil hned a ne až někdy za pár let, to by jste také mohl být nemile překvapen penálem. Osobně bych vystavil přítelkyni plnou moc na veškerá jednání, odevzdávání a přebírání všech písemností a právo podpisu za Vás na úřadech: správa sociálního zabezpečení, Vaší zdravotní pojišťovny a finanční úřad. Tuto plnou moc bych nechal ověřit (ale v ČR na kterékoliv poště - czechpoint, pošty v okresních městech mívají otevřeno i v sobotu). Potom (i když se tady takto radit nemá) by Vaše přítelkyně obešla tyto tři instituce a zjistila by konkrétně zda je potřeba se odhlásit, jaké k tomu potřebujete dokumenty, pokud k tomu budou potřeba dokumenty z ciziny (pracovní smlouva, přihláška k pojištění, ...), tak jestli musí být úředně přeloženy (překládá soudní znalec, cena okolo 1.000,- Kč za stránku). Je lepší to zjistit přímo na těch úřadech, protože zákony a vnitřní předpisy se pořád mění a to co platilo před pár měsíci už nemusí být pravda. A nezapomeňte na sociálce a zdravotní pojišťovně zaplatit těch pár dní, kdy jste byl ničí!

:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.12 04:31
avatar

Pojištění za pár dnů bez zaměstnání doplácet nemusíte (platit byste je musel v případě, že byste byl celý měsíc bez práce a bez evidence na úřadu práce. Nyní tedy na zdravotním pojištění nic nedlužíte (klidně si to ověřte u své zdravotní pojiš'tovny).

Tyto záležitosti se sice řeší nejlépe osobně, ale pokuste se svou pojišťovnu kontaktovat elektronicky - e-mailem. Má-li Vaše pojišťovna na webu k dispozici kontaktní formulář, dejte přednost jemu (podle mých zkušeností firmy na zprávy prostřednictvím formuláře reagují rychleji). Dohodněte si s ní, jak se máte u nás odhlásit a v zahraničí přihlásit, jaké fomuláře budete potřebovat nyní a jaké při návratu.

Kontaktujte také úřad práce, protože budete muset doložit zaměstnání v zahreničí prostřednictvím speciálního formuláře, který si necháte v zahraničí potvrdit. Zkuste se poradit se zahraničním zaměstnavatelem, kde byste příslušný formulář mohl získat (tipuji úřad práce). Kdybyste neuspěl v zemi, v níž pracujete, musela by se pokusit Vaše přítelkyně to vyřídit na našem ÚP. Pro jistotu jí dejte plnou moc s ověřeným podpisem (ověřují i pošty), aby s ní úředníci jednali. ___ Pozor také na případnou ztrátu zaměstnání a ev. nárok na podporu. O podporu se žádá v zemi, v níž člověk splnil podmínky pro její přiznání a teprve po měsíci je možné se vrátit do ČR. Před návratem je potřeba požádat zahraniční úřad práce o zasílání podpory do ČR. Tady byste se musel/a zaregistrovat na ÚP a spolupracovat s ním, přičemž podpora by chodila ze zahraničí (bývá vyšší než by byla podpora u nás).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.