Rodičovský příspěvěk

Od: Datum: 06.09.12 09:43 odpovědí: 2 změna: 06.09.12 13:03

1.Dobrý den chci se zepat, co potřebuji doložit, jaké doklady k tomu abych si zvýšila rodičovský příspěvek, ´mám rodičovský příspěvěk na 3 roky ted mám za sebou rok a chci si ho navýšit, vzhledem k tomu, že plánuji druhé dítě.

2. Dále se chci zeptat, na formulář který se má vyplnit, ohledně bydliště na uzemí ČR, bydliště s manželem máme v česku jen manžel pracuje v zahraničí, znamená to, že o příspěvek příjdem děkuji za odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.12 10:15
avatar

Dobrý den. Erika, při požadovaném přechodu na novou právní úpravu je nutné uplatnit písemnou žádost o volbu výše rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy. Žádost se podává na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR a je k ní nutné doložit údaje rozhodné pro určení výše denního vyměřovacího základu. Na internetu by měly být dostupné formuláře. Pro podání žádosti platí pravidla jako u ostatních žádostí na dávky státní sociální podpory.

To, že manžel v zahraničí pracuje, nijak neohrožuje nárok na rodičovský příspěvek. Podmínkou je, aby rodič, který o dítě pečuje a pobírá rod. příspěvek měl trvalé bydliště v ČR a stejně tak i dítě, které nárok na rod. příspěvek zakládá. A to splňujete. Kde manžel pracuje, není podstatné, takže o příspěvek nepřijdete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.12 13:03

Bod dvě není pravda, rodinné dávky záleží z té země, ve které má rodina střed zájmu. V případě, že jeden z rodičů pracuje a druhý ne, tak se střed zájmu (obvykle) hodnotí podle rodiče, který pracuje - tedy pokud ten pracuje v zahraničí, tak nárok na české dávky nenáleží a je nutné si o ně požádat v zemi, ve které je vykonávána výdělečná činnost. Pod se tedy jedná o stát evropské unie, u ostatních by to mělo být jedno. Proto se taky vyplňuje onen zmiňovaný formulář, aby úředník dokázal posoudit, kde má rodina střed zájmu a nestačí už prosté pouhé uvedení adresy trvalého pobytu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.