Kolikrát mohu darovat krevní plazmu?

Od: Datum: 05.09.12 18:52 odpovědí: 18 změna: 07.09.12 13:33

Kolikrát mohu darovat krevní plazmu za měsíc?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 05.09.12 18:56

http://www.unicaplasma.cz/

1x za 14 dní lze darovat krevní plazmu

Datum: 05.09.12 20:18

1x za 14 dní, pokud jsou vaše laboratorní výsledky dobré... Ale nepřehánějte to. Raději těch pár korun oželte a choďte třeba 1x měsíčně, nebo to zdravotně odskáčete (jako já)...

Od: darce007
Datum: 05.09.12 20:26

Co se Vám stalo? Někde jsem četl, že je možné darovat více jak 1 za 14 dní, ale novela zákona to znemožnila, takže je to pase...

Datum: 05.09.12 20:31

Byla jsem asi 4x a potom kompletní selhání imunity - téměř u každého doktora mě něco našli... To darování byla poslední kapka. Ale pokud jste zdravý, tak proč ne.

Datum: 05.09.12 20:36

Zdravý jsem, nebyl jsem nemocný asi rok, tak nevím...

Datum: 05.09.12 20:42

Před každým odběrem se odebírá malý vzorek krve na testy. Doktorka navíc změří teplotu, uzliny, váha... Ale při takovém minutovém rychlovyšetření na nic nepřijde. Právě tam mi z těch testů řekli, že nejsem v pořádku, ať si zajdu k lékaři... Pokud se budete hlídat, tak bude vše OK. Hlavně před odběrem hodně pijte!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.09.12 20:45

Jasný, děkuji za radu! Snad to přežiju!

Od: askmenow*
Datum: 05.09.12 23:44

Jednu dobu se do toho pustilo naráz asi pět mých kamarádů a kamarádek, v postatě celá naše "parta", kromě mě, z určitých důvodů jsem nemohla. Jedna slečna chodí už asi dva roky jednou za měsíc od té doby, zbytek toho musel nechat, všem se různými způsoby zhoršil zdravotní stav. A všem doktoři řekli, ať nechodí, nebo ne častěji než 1x za měsíc, spíše dva.

Datum: 06.09.12 10:06

Nejmenší možná pauza mezi odběry plazmy je 14 dnů (jak už bylo psáno výše).

Já takhle chodím dávat už dva roky... Předtím to bylo (alespoň v Olomouci) nastavené tak, že byly 4 odběry po 14 dnech, měsíc pauza a další 4 odběry.

doplněno 06.09.12 10:10:

Před odběrem pijte hodně tekutin (ne alkohol *smich*) a 12 hodin před odběrem nejezte nic tučného, nebo Vás nevezmou kvůli tuku v krvi. Osobně to dělám tak, že k večeři a snídani před odběrem jím jen suché rohlíky... možností co jíst je samozřejmě víc, ale tohle mám léty odzkoušenou jistotu.

Od: cumil444
Datum: 06.09.12 10:13

Nebude vadit, když si dám třeba samotné vařené těstoviny, že ano?

Datum: 06.09.12 14:24

Nebude... jestli pár hodin vydržíte (než dorazím domů), mohu sem hodit seznam doporučených jídel, který sestavilo přímo transfúzní oddělení.

doplněno 07.09.12 07:59:

Co jíst před odběrem?

Večeře (den před odběrem): brambory (bez tuku či másla); těstoviny (bez tuku či másla) a zelenina či kompot; sladká rýže; vařené netučné maso; luštěniny s chlebem; netučné pečivo (rohlíky, veka, vánočka, suchary + marmeláda); netučné jogurty; větší množství ovoce či zeleniny; tekutiny - čaj, ovocné šťávy, káva (vše nepřeslazené).

Snídaně (v den odběru): káva, čaj, ovocné šťávy (neslazené); netučné pečivo (rohlík, vánočka); ovoce, zelenina.

Nesmí se hladovět!

Od: dsfadf
Datum: 06.09.12 17:58

ještě by mě zajímalo zda mohu po darování odjet autem, tedy řídit automobil?

Datum: 06.09.12 17:59

Pokud se po odběru budeš cítit OK, můžeš. Je lepší si přinést svačinu, po odběru alespoň půl hodinky posedět, najíst se, napít! Raději hodinku.

Datum: 07.09.12 10:09

Mohu se zeptat, má to (dodnes?) dlouhodobé "následky" nebo je dárcovo tělo po čase fit?

doplněno 07.09.12 19:13:

Fíha... teda.

Jinak teda mononukleózu jsem "viděl" a je svinstvo...

Ale lítání po doktorech... to nejde závidět.

Datum: 07.09.12 10:45

Hangar, já už jsem u doktora nebyla ani nepamatuju, takže konkrétní výsledky nemám. Sama se cítím fit. Podle těch výsledků z té doby jsem v té době (když jsem chodila dávat plasmu) zřejmě prodělala mononukleózu - vzorky vykazovaly séropozitivitu po proběhlé infekci. Takže můžu spekulovat o poškození jater, ale snažila jsem se to rozehnat ostropestřcem. Nevím - myslím, že tehdy prostě moje zdravé tělo z těch odběrů mělo oslabenou imunitu. Pak jsem lítala od doktora k doktorovi, ORL, zubař, gynekologie, obvodní... a všude nějaký problém. Nevěřím, že to byla shoda náhod.

Ale dnes se cítím docela dobře, takže si troufám říct, že jsem fit - ale po těch zkušenostech už prostě plasmu darovat nepůjdu.

Datum: 07.09.12 13:33

Nejsem lékař, ale ty potíže bych dal do souvislosti spíš s tou mononukleózou (je to pěkná mrška), než s odběrem plazmy...

Nicméně (pokud se nezměnila pravidla), tak vzhledem k prodělané mononukleóze, by Vás jako dárce už nechtěli (možná po několika letech... nevím teď přesně jak je to s touhle konkrétní nemocí).

Datum: 07.09.12 13:30

Jsem dlouholetý dárce (dnes jsem měl 114 odběr) a žádné negativní účinky neregistruji.

Tedy s vyjímkou jednoho kosmetického - v místě vpichu jehly mám na kůži drobný ďolík, ale to mi nijak nepřekáží... *smich*

Datum: 07.09.12 07:53

Já jezdím autem běžně... Je to ale individuální záležitost, dle toho, jak kdo snáší odběry.

Určitě si po odběru chvíli poseďte... Nevím jak u vás, ale u nás po odběru dostávájí dárci občerstvení - jídlo, nápoje, kávu. Takže si chvíli posedí, než to sní a vypijí a následně vyráží k domovu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.