Nemocenská po skončení PP

Od: Datum: 03.09.12 19:56 odpovědí: 8 změna: 03.09.12 22:23

Dobrý den,

k 31.8 mi skončila prac. smlouva, já musela jít s mým zdravotním stavem dne 1.9 na nemocenskou.

Chtěla bych se informovat komu mám zasílat nemocenské papíry? Zaměstnavatel mi tvrdí, že si vše mám vyřizovat sama na pojišťovně, že s tím nechce nic mít jelikož již nejsem u něj zaměstnaná. Já myslela, že je tam nějaká ochranná lhůta?

Neporadí mi někdo prosím?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.12 20:05
avatar

Dobrý den. Zaměstnavatel nemá pravdu! Ochranná lhůta je 7 kalendářních dnů. Protože jste onemocnila v ochranné lhůtě tedy, neschopenku pošlete zaměstnavateli.

doplněno 03.09.12 20:26:

Nemocenskou, pokud bude nemoc tak dlouho trvat, Vám začne od 22. kalendářního dne vyplácet však až Správa sociálního zabezpečení. A o nemocenské si musíte zažádat prostřednictvím svého bývalého zaměstnavatele, tím, že mu předáte jeden z dílů "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti" (tzv. neschopenky), které Vám vystavil lékař. Tento díl se nazývá "Žádost o nemocenské". Poté, co bývalý zaměstnavatel tento díl neschopenky od Vás obdrží, je povinen jej po vyplnění potřebných údajů předat Správě sociálního zabezpečení.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ludmilka
Datum: 03.09.12 20:59

Mě tvrdl zaměstnavatel něco jiného :( Nevím jak to tedy udělat, mám to poslat tedy zaměstnavateli?

Je určitě zaměstnavatel povinen mi to posílat na ČSSZ?

Nebo to mohu nějakým způsobem vyřizovat sama?

Od: ron*
Datum: 03.09.12 21:17

Dobrý den.

Souhlasím s Kapkou. Onemocníte-li do 7 kalendářních dnů po skončení pracovního poměru, jste v ochranné lhůtě a neschopenku odevzdáte bývalému zaměstnavateli. Odevzdáte díl III. s modrým pruhem. Trvá-li nemoc déle, než 21 kalendářních dní, odevzdáváte díl. IV. s červeným pruhem, kde vypíšete číslo účtu nebo doručovací adresu pro zasílání nemocenských dávek od 22. kalendářního dne nemoci. Ke každému poslednímu dni v měsíci odevzdáváte zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti (lístek na peníze). Doklady odevzdáváte zaměstnavateli, který je spolu s Přílohou k žádosti o nemocenské dávky neprodleně odesílá na Okresní správu sociálního zabezpečení. Na této příloze uvádí podklady (vyměřovací základ SP), z kterých OSSZ spočítá denní vyměřovací základ, bez kterého by Vám nemocenskou nebyla schopna vyplácet. Zaměstnavatel je také povinen ohlásit Vaší zdravotní pojišťovně, že jste nemocná v ochranné lhůtě. Doklad o ukončení neschopnosti také odevzdáváte zaměstnavateli. Jste povinna mu vrátit i vystavený Zápočtový list (Potvrzení o zaměstnání). Zápočtový list dostanete znovu po ukončení pracovní neschopnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ludmilka
Datum: 03.09.12 21:28

Snad píšete pravdu, nevím proč mi to takto zaměstnavatel podával? Chtěl se něčemu vyhnout? Nemohu to posílat sama?

Nevím však z čeho mi bude OSSZ vyplácet nemocenskou pokud bych ještě byla na nemocenské déle jak 21 dní, když jim to přímo zašlu?

Od: ron*
Datum: 03.09.12 21:34

Zaměstnavatel se ničemu nevyhne. Nic Vám platit nebude. Za prvních 21 kalendářních dní nemoci Vám nenáleží žádná náhrada, jelikož jste skončila pracovní poměr, neměla jste plánované žádné směny, není tedy co nahrazovat. Doručíte-li neschopenku na Správu sociálního zabezpečení sama, stejně osloví zaměstnavatele. Bez podkladů od něj Vám nemají z čeho nemocenské dávky spočítat. Zbytečně si tak prodloužíte dobu , než Vám budou nemocenské dávky vyplaceny. Zaměstnavatel je ze zákona povinen doklad o pracovní neschopnosti odv Vás v ochranné lhůtě přijmout. Jak jsem říkala, doručte mu neschopenku spolu s Potvrzením o zaměstnání (tzv. zápočtovým listem).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.09.12 22:04
avatar

Zaměstnavateli předáváte jenom podklady pro nemocenskou. Potvrzení o zaměstnání si nechte (zeměstnavatel už do něj nemoc v ochranné lhůtě bez Vašeho souhlasu nesmí uvést).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.12 21:36
avatar

Zaměstnavatel musí vyplnit údaje, bez kterých by Vám nemocenská nemohla být vyplácena. je to jeho povinnost, proto je tam ta ochranná lhůta. Jen pozor na to, že těch prvních 21 dní v nemoci, může zaměstnavatel na Vás posílat kontrolu.

doplněno 03.09.12 21:46:

Zaměstnavatel se chce zbavit jen práce na víc..Ale věřte, že na to nemá právo a nevyhne se tomu. Ochranná lhůta je dána zákonem a z toho mu plynou povinnosti vůči Vám. Takže prostě mu to zašlete a připomeňte mu, že jste omarodila v ochranné lhůtě. Tudíž je to jeho starost, vyplnit Vám údaje, které jsou třeba, abyste mohla pobírat popř. od 22. dne marodní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ludmilka
Datum: 03.09.12 22:23

Děkuji, píšete to tady všichni, věřím Vám, zítra mu potvrzení posílám poštou, snad se tomu zaměstnavatel nevyhne a nebudu s tím mít zbytečné problémy.

Jste tady moc ochotní a rádi pomáháte, vážím si Vašich rad ;)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.