Jít nebo nejít na pohřeb?

Od: Datum: 10.02.13 11:32 odpovědí: 9 změna: 18.02.13 16:43
Přeji pěkný den.V mojí rodině nastalo úmrtí začátkem prosince.Jelikož to bylo v zahraničí pohřbení už proběhlo tam.Teď koncem února rodiče manžela přivezou urnu matce sem do Čr.Nyní chce matka uspořádat loučení v kostele,kar a následné uložení urny do hrobky.Musela bych jet 390km na toto druhý rozloučení.Z práce mě neuvolní a kdybych se zmínila o pohřbu po dvou měsících tak vůbec ne.Se svou sestrenici jsem se rozloucila sama doma,ve svým srdci se svíčkou den kdy jí pohřbili a následující dny do konce roku.Jsem na vážkách.Abych neurazila nebo já nevím.Tak nějak už jsem to vzdala s tím že po dvou týdnech od toho rozloučení v Čr tam stejně jedu a ráda jí položím kytky na hrob,ale na to rozloučení nepůjdu.Je to správné?Se sestrenici jsem se neviděla od 15ti let pouze nějaká korespondence proběhla.Nijak zvlášť blízko jsme k sobě neměli a tak nevím zda je vhodné na rozloučení nejít-nejezdit.Co myslíte?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 10.02.13 11:38
avatar

"krkovičko", nevím zda jste chtěla jet autem, ale v tomto počasí asi ne. Víte, poslala bych poštou kondolenci, vyberte nějakou v papírnictví s pěkným veršíkem, a až přijedete za čas osobně, tak dáte na hrob kytičku. Myslím, že to pozůstalí takto přijmou. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 10.02.13 11:47
Děkuji.Taky to tak vidím.Jen abych nebyla jediná z rodiny která se nezúčastní.Teta chce vědět aspoň týden dopředu.Sama mi vzlykala do telefonu že se zlobit nebude,ale její sestry(tety moje)jsou tak nimrave že mě dokážou pomluvit a proklet.Za prvé mám to daleko-jediné na otocku,za druhé stejně tam poté pojedu,za třetí neplacené volno v práci...ale to je vedlejší.
Datum: 10.02.13 11:44

Pěkná písemná kondolence určitě postačí...jsou k dostání na poštách. Pokud jste si nebyly příliž blízké, ta tato forma určitě postačí i její rodině...ale je to individuální v každé rodině jinak...některá rodina si potrpí na doržování určitých zvyklostí...to už ale musíte posoudit sama.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hop®
Datum: 10.02.13 12:00
avatar

Podle toho co píšete, tak prakticky téměř vše hovoří proti Vašemu "výletu". Nejdůležitější je, jak to cítíte sama v sobě, Vaše svědomí. Protože Vaše nimravé tetičky Vás pravděpodobně pomluví i když se obřadu zúčastníte a prokletí se snad bát nebudete...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 10.02.13 12:20
Sama to cítím tak že jsem se již dávno rozloučila.Navíc mělo to být jinak.Nejprve že si urnu nechá doma a až poté jí dá do urnoveho háje.Půlka popela zůstala u manžela v zahraničí.Zbytek přivezou.Další část popela chce teta uložit a druhou část rozprásit na slunečnice až vyrostou(bylo to přání zesnulé)Teď chce udělat 10minut v kostele a pak kar v restauraci.Kde mimo jiné jdou jen někteří členové rodiny.Někteří pouze do kostela a domů.Dle mě,je to zbytečné-pohřbena již byla .Nad smutkem matky pořádá tohle další rozloučení.
Od: buss
Datum: 10.02.13 12:05

No mínění jiných mimo rodiny není podstatné. Otázkou je, jaké máte vztahy v rodině. Tato povinnost přece není (pokud nevadí, co si ta rodina o vás řekne). Rozhodnutí je jen a jen na vás.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.02.13 12:52
avatar

Někteří lidé mají smrt v ohromné vážnosti, nebo jsou pokrytci. Hrncují se i v zimě spousty kilometrů na pohřeb příbuznému, kterého řadu let neviděli. Měli se raději stýkat, dokud byl čas.

Být Vámi, nejezdila bych. Už proto, že je to moc daleko a mohla byste to odnést i pořádnou chřipkou. Cožpak, to uvolnění v práci by nebyl problém, mohla byste si vzít dovolenou. Ale to počasí není vážně na cesty. Pošlete kondolenci, třeba i zavolejte a omluvte se. Nenavádím Vás ke lhaní, ale když řeknete, že jste nastydlá, jistě lhát nebudete. Nastydlý je totiž teď skoro každý.

Něco jiného by to bylo, kdybyste musela jet vyprovodit třeba své rodiče či sourozence. Ale u sestřenice, s kterou jste se navíc neviděla spoustu let, Vám to jistě všichni odpustí. A když někdo bude frflat, stejně s tím nic nenaděláte. Jaga.

Jeden kamarád, velice hodný a veselý člověk, vždycky říkával, když se rozebíralo, zda jít někomu na pohřeb:

Já mu na pohřeb nepůjdu, protože vím, že on mi to neoplatí!

A v tom měl veliký kus pravdy.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: krkovicka*
Datum: 18.02.13 16:35
Obnovuji otázku s dotazem zda je vhodné poslat tetě penízky aby za mě položila kytky v kostele.Pořád se nemohu zbavit dojmu že tam nebudu a myšlenek co rodina o mě povídá.Pohřeb je tuto sobotu a já tam jedu příští týden v pátek.
Datum: 18.02.13 16:43
avatar

Poslat někomu peníze, aby za mě koupil kytku... to mi nepřijde moc vhodné. Spíš bych tu kytku položila právě v ten pátek, až tam pojedeš.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.