Kdo odpovídá za amnestii?

Od: Datum: 26.01.13 14:00 odpovědí: 2 změna: 19.02.13 00:14
avatar

Po Novém roce se strhla lavina hněvu na prezidenta za amnestii. Všichni dávají vinu jen prezidentovi, přestože amnestii musel podepsat i předseda vlády. Tuzemský známý chemik v TV tvrdil, že "premiér podpisem jen potvrdil, že vláda je technicky schopna amnestii vykonat".

Dneska u nás na amnestii zas nějak přišla řeč a ... mně se tam v tom výkladu najednou začaly objevovat určité nejasnosti:
1) Není divné, že by nějaký zákon dal prezidentovi tak absolutní moc a v podstatě by premiérovi přikázal podpis? K čemu by ten zbytečný podpis byl?
2) Kdyby se podpis opravdu týkal jen potvrzení realizovatelnosti, proč by to musel být podpis premiéra a ne ředitele vězeňské služby nebo předsedy nejvyššího soudu nebo tak někoho? Copak vláda nebo premiér dokážou posoudit realizovatelnost? Vždyť se v tom nejspíš vůbec nevyznají.

A tak mi to nedalo a mrknul jsem do zákonů. Kupodivu jsem možná našel odpověď hned v Ústavě České republiky v článcích týkajících se prezidenta. Ve článku 63 v odstavci 4 se píše:
"Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda." Tečka.

Znamená to tedy, že na prezidenta mohou lidé nadávat jen za hloupý nápad, ale veškerá faktická zodpovědnost za amnestii padá na vládu, ať už se její jednotliví členové vymlouvají, jak chtějí?

Je zde někdo natolik znalý, aby mi to objasnil, případně mě odkázal na konkrétní zákon? Za případnou odpověď předem díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 26.01.13 15:17

1-Premier nemusel podepisovat amnestii pokud by s ní nesouhlasil

2-Když podepsal převzal odpovědnost za amnestii

a zbytek jste si odpověděl sám,stačí ustava

Ohodnoceno: 1x
 
Od: anonym*
Datum: 19.02.13 00:14

Napr. v Italii k vyhlášení amnestie je potřeba mít dvě třetiny v parlamentu. U nás stačí prezident.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.