Vyúčtování sociálního a zdravotního pojištění

Od: Datum: 05.03.13 18:24 odpovědí: 15 změna: 09.03.13 13:54

Chci se více naučit v této oblasti, proto by Vás chtěla požádat o pomoc :)

Zajímá mně postup, jak si můžu spočítat vyúčtování sociálního a zdravotního pojištění. V případě, že jsem zaměstnaná na plný úvazek a u toho mám živnost (čili živnost vedlejší). Můžete mi to ukázat na jednoduchém názorném příkladu?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 05.03.13 19:02

Pokud jste OSVČ, tak si vyzvedněte přehled na OSSZ, kde je postup, jak spočítat. - pt

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.03.13 19:06

Spíš jsem chtěla poprosit o zobrazení jednoduchého příkladu, podle kterého bych postup pochopila. Ten formulář mi připadá strašně složitý.

Datum: 05.03.13 19:08

Úřady - http://www.podnikator.cz/urady/n:16476/Rozliseni-vedlejsi-a-hlavni-cinnosti-OSVC

Pro každého podnikatele je důležité uvědomit si, že při přihlášení samostatné výdělečné činnosti, (OSVČ) rozlišuji státní úřady činnost hlavní a vedlejší. Podle toho se odvíjejí platby záloh, jak na zdravotní pojišťovně, tak na sociální správě. Proto je nutné upozornit na tento fakt při registraci, a popřípadě tuto skutečnost doložit. Jsou i případy, kdy se během činnosti OSVČ mění činnost hlavní na vedlejší nebo naopak.

Za OSVČ, která má podnikatelskou činnost jako činnost vedlejší se považuje podnikatel v případě, že:

Podniká při zaměstnání.
Pokud se OSVČ nedostavil na úřady osobně a použil pro registraci Jednotný registrační formulář, může se stát, že bude považován za podnikatele s činností hlavní a povinnosti platby záloh na pojištění. Úkolem státních úředníků po obdržení Jednotného registračního formuláře je ověřit v celostátním registru, zda existuje důvod pro vedlejší činnost. Bohužel někdy systémovou chybou registru evidence zaměstnání vypadne, v případech, kdy zaměstnání trvá krátce, není ještě v registru zaneseno. Pak je nutné doložit potvrzeni ze mzdové účtárny zaměstnavatele, ve smyslu, že OSVČ je ve firmě zaměstnán od konkrétního data. Po doložení dokladu není podnikatel povinen platit zálohy ani zdravotní pojišťovně ani sociální správě. Doklad o zaměstnání podnikatel dokládá i v případě, kdy je jako OSVČ registrován, ale mění činnost hlavní na činnost vedlejší. Jiná situace je při opětovném přihlášení OSVČ v případě přerušené činnosti, ale o tom více na konci článku.

Datum: 05.03.13 19:13

jedná se mi o to, že jsem zaměstnaná na plný úvazek a teď chci založit živnost (takže to bude vedlejší živnost).

Vím, že příští rok udělám daňové přiznání a taky udělat vyúčtování pro sociálku a zdravku.

Jedná se mi o to, že když například vydělám 100.000 kč, výdaje budou 60.000. Tak kolik pak budu doplácet sociálce. Nebo zda pak budu muset platit už každý měsíc zálohy.

Datum: 05.03.13 19:17

Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší činnost nemusí nadále v roce 2011 dodržet minimální vyměřovací základ, což je největší výhoda oproti OSVČ vykonávající hlavní výdělečnou činnost. OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost tak nemusí v letošním roce odvádět minimální zálohy na zdravotním pojištění (1 670 Kč) a sociálním pojištění (1 807 Kč).

Někdo jistě doplní, jak to bude pro rok 2013

Kdy se jedná o vedlejší činnost?

Aby byla samostatná výdělečná činnost pro účely platby sociálního a zdavotního pojištění považována za vedlejší zdroj příjmu, tak je nutné splnit zákonné podmínky. Zákonné podmínky splňují nejčastěji tyto OSVČ:

• Zaměstnanci mající příjem ze zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Tuto podmínku nesplňuje např. práce na dohodu o provedení práce. Zaměstnání je potřeba OSSZ i zdravotní pojišťovně doložit a příjem ze zaměstnání musí být vyšší než minimální mzda (tj. 8 000 Kč měsíčně). OSSZ má pro tyto účely vlastní tiskopis, který je součástí Přehledu o příjmech a výdajích, který potvrzuje zaměstnanci zpravidla mzdová účetní jeho zaměstnavatele.

• Studenti mladší 26 let

• Důchodci

• Ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené

doplněno 05.03.13 19:20:

http://www.finance.cz/zpravy/…delecne-cinnosti-v-roce-2011/

Datum: 05.03.13 19:08

A taky jsem si to chtěla propočítat, abych věděla kolik by to dělalo, kdybych vydělala tolik nebo tolik.

Datum: 05.03.13 19:25

Pro rok 2013:

Skutečnost, že je SVČ vedlejší má vliv na platbu pojistného a záloh na pojistné. Pokud OSVČ vykonávala po celý rok vedlejší činnost a její daňový základ nedosáhl výše rozhodné ( v r. 2013 je to 62 122 Kč)pro povinnou účast na důchodovém pojištění, není povinna platit pojistné. Pokud se přesto k účasti na důchodovém pojištění přihlásí, musí to učinit nejpozději při podání Přehledu a v tomto případě bude platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu _ měsíční záloha na pojistné u OSVČ vedlejší činí v roce 2013 756 Kč.

http://www.ipodnikatel.cz/Soc…socialnim-pojisteni-osvc.html

Datum: 06.03.13 16:39

Tak pokud to chápu dobře, tak pokud budu mít příjmy 100.000kč, výdaje 60.000kč. To znamená základ daně 40.000 kč.

40.000kč je menší než 62.122 kč - takže nebudu platit ani sociální ani zdravotní pojištění? Chápu to dobře?

Jsem zaměstnaná na plný úvazek, celý rok odpracovaný, mzda 20.000

Datum: 06.03.13 16:51

Je to tak, pokud se zákon během roku nezmění. proto konzultujte s OSSZ. - pt

Datum: 06.03.13 17:04

Mockrát děkuji za odpověď!

Datum: 06.03.13 17:06

A se zdravotním pojištěním je to stejně?

Taky se bere rozhodná částka? Takže bych taky nic neplatila?

Datum: 06.03.13 17:59

pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnoučinnost v roce 2013 bude minimální roční vyměřovací základ činit

pak 31068 Kč. - http://www.businessinfo.cz/cs…atele-od-roku-2013-27297.html

doplněno 06.03.13 18:12:

U zdravotního pojištění minimální výše zálohy roste o 51 korun, ze současných 1697 na 1748 korun. Za rok si tedy OSVČ platící minimální zálohy připlatí na zdravotním pojištění 612 korun.

Při výkonu vedlejší činnosti není povinnost platit minimální zálohy na zdravotní pojištění.

http://aktualne.centrum.cz/fi…e/dane/clanek.phtml?id=766151

Datum: 06.03.13 18:27

Takže u zdravotního pojištění neexistuje rozhodná částka? Vždy budu něco doplácet?

Datum: 06.03.13 19:04

Zatímco u zdravotního pojištění je třeba výši minimální zálohy změnit hned s lednovou platbou, u důchodového pojištění je třeba změnu provést až v měsíci, ve kterém OSVČ odevzdá správě sociálního zabezpečení přehled příjmů za rok 2012.

Minimální zálohy si podle statistiky VZP platí u zdravotního pojištění 54 % všech OSVČ. To ale neznamená, že by zbylých 46 % OSVČ platilo vyšší zálohy.

Většina z nich totiž třeba kvůli souběhu se zaměstnáním platí nulové zálohy a jednou za rok pak platí celkové zdravotní pojištění.

Vyšší jak minimální zálohy tak odvádí jen zhruba 8,5 % všech OSVČ. Česká správa sociálního zabezpečení pak podobnou statistiku u důchodového pojištění nevede.

http://aktualne.centrum.cz/fi…e/dane/clanek.phtml?id=766151

Doplácí se až podle výpočtu vyměřovacího základu.

Datum: 09.03.13 13:54

A jak zjistím ten vyměřovací základ?

Je to těch 40.000 kč? (Když jsou příjmy 100.000 a výdaje 60.000)?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.