Jakou daň zaplatit

Od: Datum: 26.01.13 12:42 odpovědí: 2 změna: 26.01.13 14:57

dobrý den,

kolegyně získala dědictvím spolu s bratry chatu,kterou prodali a získala 1/3 ceny. Za tuto si koupila stávající byt,do osobního vlastnictví a další byt ,který chce dát v budoucnu synovi.

Otázka zní: může jako výdej oproti příjmu uvést ceny obou/ po případě i více/ bytů,nebo jenom jednoho. V případě obou by výdaj převýšoval zisk z prodeje,v případě jednoho by musela doplácet asi daň z rozdílu.

Má někdo zkušenost nebo fundovanou odpověď

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hmŽ
Datum: 26.01.13 13:18
avatar

Fundovanou odpověď nemám, ale obávám se, že normální lidi si nemohou nic "dát do nákladů". Takže měla zdanitelný příjem? Výborně, zaplatí daň. Koupila něco? Výborně, někdo zas zaplatí daň. Jen dál kupujte a prodávajte, čím více, tím lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 26.01.13 14:57

Kdo koupí nové bydlení, daň většinou také neplatí

Osvobození je možno dosáhnout a využít i v případě, že prodávající nemovitost vlastnil méně než pět let a měl v ní bydliště po dobu kratší než dva roky. Podmínkou však je, že prostředky získané prodejem poplatník využil nebo využije k uspokojení bytové potřeby. Poplatník tento úmysl musí oznámit správci daně do konce roku, ve kterém přijal příjem z prodeje. Podmínka se považuje za splněnou, pokud jsou prostředky vynaloženy na bytovou potřebu buď do konce roku následujícího po přijetí příjmu z prodeje, nebo až rok před přijetím příjmu z prodeje. Pokud prodávající nesplní uvedené podmínky pro osvobození, nezbývá mu nic jiného než příjem zdanit.

Poplatník má možnost příjem z prodeje snížit o nákupní cenu nemovitosti, výdaje spojené s technickým zhodnocením, opravami a údržbou nemovitosti a výdaje spojené s prodejem, a to včetně zaplacené daně z převodu nemovitostí. (Takovou obdobnou možnost ovšem poplatník nemá u daně z převodu nemovitosti. Prodejní cenu resp. cenu stanovenou posudkem o žádné související náklady, např. ani o náklady na znalce, pro účely vyčíslení a odvodu převodní daně snižovat nelze.)

Poplatníkem daně z příjmů je samozřejmě prodávající. (Kupujícího už se daňové povinnosti prodávajícího netýkají.) Příjem z prodeje nemovitosti se zahrnuje do ročního přiznání k dani z příjmů společně s ostatními příjmy, které poplatník v daném roce měl (např. mzdu nebo plat ze závislé činnosti v zaměstnání nebo příjem ze samostatné výdělečné činnosti - podnikání, příjmy z pronájmu nemovitostí apod.). Daňová sazba je progresivní v rozpětí 12% až 32% v závislosti na výši celkového základu daně. Vzhledem k tomu, že přiznání se podává a daň platí jednou ročně, může mezi prodejem a platbou daně z příjmů uplynout i delší, blíže neurčená, doba, např. několik měsíců.

Použitá literatura: Hafoudh, A.: Prodáváte nemovitost?, Ekonom č. 20/2006, Economia a.s.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.