Manžel na rodičovskou místo mě, poradíte?

Od: Datum: 29.08.12 19:20 odpovědí: 2 změna: 29.08.12 19:32

dobrý den, tento týden jsme na úřadě práce odevzdali formulář Žádost o rodičovský příspěvek na manžela - já byla rok doma, teď se vracím do práce a on bude místo mě doma. Oba jsme zaměstanci. No, ale na úřadě mi nebyli schopni poradit:

1, stačí jen výše uvedený formulář a víc nic a rodičovská bude chodit na manžela? Já jsem musela vyplňovat tři formuláře, i když si nejsem jistá, jestli ty předchozí dva nebyli k mateřské...něco jsem posílala na ossz, oni mi to pak vraceli potvrzené, to jsem dala na UP, další formulář jsem dala naší účetní v práci už je to přece jen pár měsíců...

2, jak si manžel má ofociálně požádat o rodičovskou dovolenou? Na UP mi paní řekla, ať jim jenom napíše email od kdy do kdy bude doma a hotovka, ale její kolegyně mi měsíc před tím napsala, že manžel dostane v práci na mzdové účtárně "potřebné tiskopisy". Tak teď vážně nevím, na účtarně se manžel ještě neptal, chci mít nejdříve co nejvíc informací abychom pak nevypadali jako pitomci. A hlavně v manželově firmě dělají jen mužští a tím pádem účetní o rodičovské ví prd, to je předem jasné :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 29.08.12 19:26

Dobrý den.

Manžel zajde na mzdovou účtárnu, vezme si sebou rodný list dítěte. Oznámí, od kdy nastoupí na rodičovskou dovolenou a mzdová/mzdový účetní mu příslušné papíry vystaví. Bude-li ještě něco potřebovat, manželovi vše vysvětlí. Je jedno, jestli práci účetní vykonává muž nebo žena. Své práci musí rozumět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 19:32
avatar

Jde o dva různé pojmy:

Rodičovská dovolená (RD) je volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel, Rozsah volí zaměstnanec, o rodičovskou dovolenou požádá zaměstnavatele písemně nejlépe dopisem, na jehož kopii si nechá od zaměstnavatele potvrdit převzetí. Zaměstnavatel je povinen žádosti o RD vyhovět a RD poskytnout maximálně do 3. narozenin dítěte.

Rodičovský příspěvek (RP) je sociální dávka, kterou vyplácí úřad práce. Stačí společně zajít na kontaktní místo úřadu práce a tam s nimi sepsat potřebné.

Manžel by se pak měl dohodnout se svou zdravotní pojišťovnou, co/jak má doložit. Po dobu jeho RD za něj bude plátcem zdravotního pojištění stát.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.