Dluhy, exekuce - dopad na dítě?

Od: Datum: 29.08.12 17:11 odpovědí: 9 změna: 30.08.12 07:53
avatar

Zdravím všechny rádce, ráda bych se zeptala, zda někdo neví, jaké mohou nastat důsledky ze situace, ve které je známá.

Vdaná, manžel měl dluhy ještě před sňatkem, bez předmanželské smlouvy. Je zamilovaná a nestále ho omlouvá. Uvaleno asi 6 exekucí, což jistě nebude konečný počet. Manžel chodí do práce, a to prý stačí, žádné vedlejšáky, žádná snaha, ani vlastně neví, kolik těch exekucí je a bere s humorem, když mu přijde nové oznámení ("jé, další exekuce"). Známá labilní osoba, která neumí řešit problémy a utíká před nimi. Drtivou většinu problémů (osobních i finančních), za ni řeší rodiče. Minulý týden u ní poprvé zvonil exekutor, že pokud nezaplatí, za 14 dní si přijde pro věci.

A teď to hlavní. Mají malé dítě. Může exekutor zabavit ledničku, sporák, postýlku apod., co je pro dítě potřebné?

A když přijde exekutor, dává se nějaké oznámení sociálce nebo to s ní nemá nic společného?

Děkuji za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.12 18:23
avatar

Zdravím Martino. Sociálce se žádné oznámení o exekuci nedává, nemá to s ní nic společného. Co se týče zabavení věcí, exekutor nesmí zabavit věci osobní potřeby, věci, které jsou běžným vybavením domácnosti atd. Ale ve skutečnosti hodně záleží na přístupu exekutora a vykonavatelů. Když vykonavatelé přijdou do domácnosti, stane se, že oblepí a zabaví i ledničku, pračku, vše, co má nějakou hodnotu a může jít do dražby. Jde o to, co si pod pojmem běžné vybavení domácnosti kdo představuje. Když bude mít děcko např. postýlku s nebesy a novou, či nový, drahý kočárek, už se také stalo, že toto bylo zabaveno. Starší a opotřebované zůstalo dítěti bez povšimnutí třeba. Nemělo by se to dít, ale děje se to. Obrana je složitá a ani stížnosti a žaloby leckdy nepomohou.Takže se opravdu nedá říct, jak to bude probíhat v případě Vaší známé. Záleží na tom, kdo je navštíví. Otec od rodiny je zřejmě hodně nezodpovědný, když ženu a dítě vystaví něčemu takovému a nedělá mu to těžkou hlavu.

doplněno 29.08.12 19:27:

Není zač, Martino. Znáte to - komu není rady, tomu není pomoci. Chudák dítě...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.08.12 18:31
avatar

Děkuji za odpověď, Kapko. Bodíky mám pro dnešek vyčerpané, tak později:)

Ano, on je velmi nezodpovědný, ale ona také, tvrdí, že ho miluje a když pracuje, je všechno v pořádku. Nic neřeší, žádný problém v několika exekucích nevidí. Bohužel.

Aspoň, že se to nijak tedy nedotkne dítěte - ačkoli znám případ, kde zabavili právě ledničku, která je dle mne docela potřeba. Tedy doufám, že to dopadne dobře, protože známá žádná varování slyšet nechce. Už kvůli tomu dítěti nechápu, že to nijak neřeší.:(

Datum: 29.08.12 20:11
avatar

exekutor vám může nechat jen matraci na spaní,pokud na to příjde,ale pro ně jsou věci samotné k prdu-jim jde o peníze,poněvadž na nějaké vyklízení,dopravu atd.to všechno exekutora stojí kačky-navíc s nejistým výsledkem-použité věci průměrně zařízeného bytu(klasika lednice,pračka,TV atd.)jsou prodejné za pár tisíc-to je moc neláká,a tak využívají psychologického nátlaku na lidi,jakože jim vše seberou-ale pro ně je to až to poslední...Stejně tak ,což málokdo ví,exekutor si nejdřív strhává svou odměnu a až pak teprve prostředky věřiteli-což v korespondenci s výše uvedeným(zabavování věcí) potvrzuje,že ideálně hotovost...Takže pokud už je taková situace-budte s nafhledem,klidně at si vezmou vše co chtějí-taková reakce je odbourává(nemají totiž v tu chvíli čím vyhrožovat) a hned jsou přístupnější dohodě(splácení)...Zkrátka ,citace přímo jednoho exekutora,je zde mnoho tygrů na málo zajíců-tím víc se spokojí alespon s něčím...Takže hlavu vzhůru-hlavně že jsou děti zdravý-to je k nezaplacení-pračku,TV atd.vem čert...,koupí si nové-ale už s vyplněnými doklady třeba na rodiče-pak už ji nemůže zabavit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 20:25
avatar

Děkuji za odpověď. Co vím, tak nemají sjednaný ani žádný splátkový kalendář, prostě katastrofa, vůbec to neřeší a raději jedou na zahraniční dovolenou. Popravdě - na jednu stranu je mi jí líto, ale na druhou vůbec. Dítě, které přivedla do zcela nezaopatřeného života, když o exekucích manžela veděla, si vydupala proti všem, a společná kamarádka říká, že se to s ní pak potáhne celý život, protože právě nemají tu předmanželskou smlouvu. Je opravdu možné, že bude platit dluhy i po případném rozvodu?

Datum: 29.08.12 20:36
avatar

Martinoo nečetla jste pozorně odpověď KapkyNaděje, která píše, co by exekutor zabavit neměl, ale že praxe může být i jiná.

___ Dítěte se exekuce dotkne v každém případě. Nejen, že exekutor může zabavit i jeho věci (musí ponechat pouze osobní oblečení), ale životní úroveň celé rodiny půjde rapidně dolů, dítě nemusí mít i několik měsíců svou postýlku, ... zabavená lednice se zase promítne v kvalitě stravy, ...

Za dluhy vzniklé v manželství bude kamarádka odpovídat i po případném rozvodu. Za dluhy z doby před uzavřením manželství bude odpovídat pouze ten, kdo na sebe závazky vzal.

Předmanželská smlouva toto neřeší, tou lze řešit bnakládání se SJM v případě rozvodu. Majetek ani dluhy z doby před uzavřením manželství nejsou částí SJM.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 20:44
avatar

Ano, zapomněla jsem tam dopsat že dítěti se "snad" nic nestane. Samozřejmě vím, že ta lednička i pračka, pokud ji zabaví, je problém:(

No, jak říkám, kamarádku lituji, ale na druhou stranu si za situaci může i sama. A tím, že nic neřeší, si všechno jen zhoršuje. Ptala jsem se hlavně proto, jestli by jim třeba pak dítě mohli odebrat, protože by doma neměli pračku, postýlku atd.

Od: krkovicka*
Datum: 29.08.12 21:13
Ano muze-praxe je jiná.Když jsem se s jedním potkala,chvastal se,že zabavil playstation a autodrahu asi pětiletému klukovi.Když jsem mu na to odpověděla že to dělat neměl,tak mi odpověděl že by jinak matku nedonutil zaplatit.V jejich kruzích se pohybují i ti co zabavi i to potřebné-lednici,postele dokonce z jeho vyprávění i jeden co bere vse-nadobi a oblečení(kožené bundy,obleky...)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.08.12 21:25

Nemohu jinak, než odkázat na exekutorský řád, tam máte nejpřesnější informace a pak OSŘ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 30.08.12 07:53

Je hezke odkazovat tady na exekutorsky rad a OSR. To mate naprostou pravdu a tak by to take melo byt. Vsichni ale vime, ze je to jen teorie a v praxi to chodi uplne jinak! Vice nez 90% ceskych soudnich exekutoru (soukromych podnikatelu) se podle toho vubec neridi a neustale bez jakychkoli postihu porusuji zakony!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.